Nowe Prawo telekomunikacyjne - zdalne zawieranie umów i kontrola rzeczywistej prędkości transferu

Nowe Prawo telekomunikacyjne z kontrolą rzeczywistej prędkości transferu (fot.: Flickr/Aplomb/CC BY-SA 2.0)

Nowe Prawo telekomunikacyjne z kontrolą rzeczywistej prędkości transferu (fot.: Flickr/Aplomb/CC BY-SA 2.0)

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne. Doczekamy się w końcu kontroli rzeczywistej prędkości transferu i możliwości zdalnego zawierania umów. Skróci się też czas, przez jaki przechowywane są dane klientów w systemach operatorów, a przenieść numer między sieciami będzie można w 24 godziny.

Nowe Prawo telekomunikacyjne ma dostosować obowiązujące u nas przepisy do wymogów Unii Europejskiej. Nowelizacja daje klientom większe prawa i zapewnia im nieco lepszą niż dotąd ochronę. Wprowadza między innymi obowiązek prezentowania umów, regulaminów i cenników w postaci zrozumiałej i dostępnej dla odbiorców usług.

Nowe prawo podatkowe przyjęte — likwidacja ulgi na Internet od 2013 roku

A co jeszcze się zmieni?

  • Szybsze przeniesienie numeru - po wejściu w życie nowych przepisów operatorzy będą musieli umożliwić przeniesienie numeru między sieciami w czasie nie dłuższym niż 24 godziny.
  • Kontrola rzeczywistej prędkości transferu - użytkownicy mobilnego Internetu dostaną większą ochronę przed dostarczaniem przez operatora znacznie niższych prędkości łącza niż te, na które zawarto umowę. Prezes UKE będzie miał prawo skontrolować, czy klient dostaje to, za co płaci.
  • Krótsze umowy - pierwsza umowa będzie mogła zostać zawarta na maksymalnie 24 miesiące, a klient dostanie prawo do podpisywania zobowiązań na okres krótszy niż rok, dzięki czemu operatorzy nie będą mieć możliwości nakłaniania do zawierania niekorzystnych, bardzo długich umów.
  • Zawieranie umowy online - wszystkie warunki będą dostępne na stronie internetowej operatora, a umowę zawrzemy za pomocą specjalnego formularza, bez wychodzenia z domu.

Zobacz również: Mobilne filmowanie i fotografowanie

  • Krótsze przechowywanie danych - rozmowy telefoniczne czy maile będą przechowywane przez operatorów już nie 2 lata, jak to jest teraz, ale rok.

Polski rynek telekomunikacyjny nie rośnie. Czy pomogą płatności mobilne?

Nowe Prawo telekomunikacyjne robi też w końcu ukłon w stronę osób niepełnosprawnych. Będą mieć możliwość kontaktowania się bezpłatnymi SMS-ami ze służbami ratunkowymi - takie rozwiązania już są co prawda stosowane, nie mamy jednak tak naprawdę odpowiednich uregulowań prawnych, aby stało się to normą.

Źródło: Gazeta Prawna

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Samsung Galaxy Core Max oficjalnie. Kolejny średniak z AMOLED-em W skócie: Microsoft Lumia zamiast Nokii, aparat Oppo N3 i Galaxy Note 4 w częściach iPad w dół, iPhone i zyski w górę. Apple ogłasza wyniki finansowe za ostatni kwartał OnePlus One'a w końcu kupisz bez zaproszenia, ale będziesz musiał się pospieszyć W skrócie: zegarek Microsoftu, lepszy Gmail 5.0 i Sting śpiewający dzwonki Android 5.0 Lollipop na wideo. Wygląda prześlicznie Motorola Droid Turbo na zdjęciach Tydzień w krzywym zwierciadle: to trwało zbyt długo Weekendowy Zestaw gier i Aplikacji: UP by Jawbone, Entwined Challenge i Daddy Long Legs Android 5.0 Lollipop - jakie urządzenia zostaną zaktualizowane? W skrócie: ZenFone'y w przedsprzedaży oraz przykładowe zdjęcia zrobione Nexusem 6 i Nexusem 9 W skrócie: Nexus 6 u boku iPhone'a 6 Plus, Galaxy Golden 2 i nowe iPady na stronie Apple'a Oppo N3 będzie miał udoskonalony obracany aparat, ale co z tego? HYENT kolejny polski startup, który zdecydował się na crowdfunding Jaka będzie nazwa nowego Androida? W skrócie: zegarek will.i.ama, wyciek haseł do Dropboksa i Skype Qik Ogromny Nexus 6 i Nexus 9 przyłapane na nowych reklamach Androida Formuła Play Stacjonarna - numer stacjonarny dla abonentów Play już od 1 zł W skrócie: współpraca OnePlusa i JBL, Huawei Honor 6 Extreme Edition i klon iPhone'a on Lenovo Tydzień w krzywym zwierciadle: wielozadaniowość w Androidzie i Microsoft w kosmosie Gigantyczny wyciek prywatnych zdjęć użytkowników Snapchata W skrócie: polska cena Galaxy Note'a 4 i HTC One (M8) również z funkcjami Eye Experience Korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie na współdzielonym ekranie stanie się androidowym standardem? W skrócie: nowe Lumie już wkrótce, drogi G Watch R i Xperie z DropBoxem

Popularne w tym tygodniu:

Kolejna awaria sieci Orange. Użytkownicy nie mogą wysyłać wiadomości [aktualizacja] Nokia 3, Nokia 5 oraz Nokia 6 już w Polsce wraz z toną akcesoriów. Czy warto się nimi zainteresować? #wSkrócie: szkło na ekran iPhone'a 8, letnia aktualizacja Pokemon GO i Galaxy S8+ Dual SIM Android Marcher to malware, który może wykraść wasze dane. Uważajcie! YouTube z pełnym wsparciem dla pionowych treści i nowym standardem VR OnePlus 5 - podwójny aparat z teleobiektywem to ściema jakich mało Dlaczego szklanych telefonów jest tak dużo? Powód jest prosty Google Glass powrócą? Inteligentne okulary dostały właśnie... aktualizację oprogramowania #wSkrócie: zdjęcie iPhone'a 8, przedni panel Galaxy Note'a 8 i Asus ZenFone Pegasus 4A #wSkrócie: smartfon z ekranem skanującym odciski palców, nowa oferta Playa i smartwatch Emporio Armani Google usunął z aplikacji Zdjęcia przydatną funkcję. Użytkownicy są wściekli Allview X4 Xtreme oficjalnie. Ma podwójny aparat, ogromną baterię i przyzwoitą ceną