Test baterii Sony Xperia Z1 Compact. Mniejsza rozdzielczość to lepsze wyniki

Test baterii Sony Xperia Z1 Compact. Mniejsza rozdzielczość to lepsze wyniki

Jan Blinstrub
11.02.2014 11:38, aktualizacja: 11.02.2014 14:58

Pojemność baterii Sony Xperia Z1 Compact nie jest imponująca na tle nowych topowych telefonów. Mylą się jednak ci, którzy oceniają czas pracy urządzenia wyłącznie po danych w specyfikacji. Maluch Sony jest maratończykiem!

Sony Xperia Z1 Compact ma baterię o pojemności 2300 mAh. Jest ona o 700 mAh mniejsza niż w dużej Xperii Z1, a oba urządzenia wykorzystują ten sam układ: Qualcomm Snapdragon 800. Compact ma jednak mniejszy ekran o niższej rozdzielczości, dzięki któremu relatywnie nieduża bateria zapewnia więcej niż satysfakcjonujące rezultaty. W praktyce Z1 Compact radzi sobie lepiej niż pełnowymiarowy flagowiec Sony.

Testy praktyczne

Wciąż próbuję być wierny postanowieniom noworocznym, więc test baterii Z1 Compact postanowiłem zacząć nietypowo: od krótkiego biegu z włączonym Endomondo i muzyką. Bateria w ciągu 25 minut straciła 6%. W trakcie joggingu okazała się więc bardziej wydajna niż ja.

Kolejne testy przeprowadzałem już z wygodnego fotela; wyniki poniżej. Obok aktywności podałem przybliżony całkowity czas pracy szacowany po szczegółowych testach. Testy były przeprowadzane z wyłączonym trybem oszczędzania energii. Transmisja danych przez Wi-Fi.

Jasność ekranu 100%

  • film online (YouTube HQ): 7-8 godzin;
  • wymagające gry 3D (Real Boxing, GTA Vice City): 3-3,5 godziny;
  • intensywne przeglądanie Sieci: 5-6 godzin.

Jasność 40%

  • film online (YouTube HQ): 9,5-10,5 godziny;
  • wymagające gry 3D (Real Boxing, GTA Vice City): 4-4,5 godziny;
  • intensywne przeglądanie Sieci: 8,5-10 godzin.

Sony Xperia Z1 Compact vs Xperia Z1

W porównaniu z Xperią Z1 czas pracy modelu Compact był:

  • do 25% dłuższy podczas oglądania filmów online;
  • do 50% dłuższy podczas grania w gry 3D;
  • do 25% dłuższy podczas korzystania z Sieci.

Wyniki są bardzo dobre, tym bardziej że już duża Z1 pracuje dość długo na jednym ładowaniu. Compact nie jest jednak rekordzistą wśród urządzeń, które testowałem. Oferuje czas pracy zbliżony do LG G2 i ustępuje HTC One Max.

Podsumowując, właściciele Sony Xperia Z1 Compact raczej nie muszą nosić ze sobą ładowarki. Telefon – nawet intensywnie używany – bez problemu powinien wytrzymać dobę. Przy mniej obciążających scenariuszach użytkowania nawet dwie doby. Oczywiście z włączoną transmisją danych.

Bateria czy piksele?

Ekran jest jednym z najbardziej energochłonnych podzespołów telefonu. Największy wpływ na czas pracy baterii mają:

  • intensywność podświetlenia (którą użytkownik może regulować sam);
  • podświetlony obszar (zwykle mniejsze ekrany pobierają mniej energii, choć to nie reguła);
  • rozdzielczość.

Rozdzielczość HD – wbrew powszechnym opiniom – nawet na 5 calach nie wygląda źle, a jeśli nawet bystry wzrok użytkownika wypatrzy piksele, z których zbudowany jest obraz, humor poprawi mu czas pracy urządzenia. Compact ma mniejszą baterię, a pracuje dłużej niż duża Z1. Wyobraźcie sobie, jakie wyniki osiągnęłoby to urządzenie, gdyby miało baterię o pojemności 3000 mAh. O tym, jak rozdzielczość wpływa na czas pracy baterii, pisał dla LifeHackera MarcusMaximus, twórca gier indie:

Ekrany wysokiej rozdzielczości obciążają jednostki cieniujące piksele w układzie graficznym. Oznacza to, że urządzenie będzie pracować krócej, nawet jeśli będzie mieć taki sam układ i baterię [ jak sprzęt z wyświetlaczem o niższej rozdzielczości], ponieważ we wszystkich aplikacjach więcej pikseli musi być przetworzonych. Oznacza to także, że aplikacje (zwłaszcza gry) zbliżające się do limitu podzespołów w telefonie, z powodu wyższej rozdzielczości osiągną ten limit szybciej. Przede wszystkim dlatego, że w grach jednostki cieniujące obciążają układ najbardziej i są wąskim gardłem.

Już powyżej 300 ppi różnice między ekranami będą dla wielu niezauważalne. Zeszłoroczne flagowce miały średnio o 50% wyższe zagęszczenie pikseli, a tegoroczne modele przesuną granicę jeszcze dalej. Po co? Pewnie po to, by producenci układów cały czas mieli ręce pełne roboty. A my motywację, by regularnie zmieniać telefony na nowe.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)