Co nowego w HTC Sense UI 4.0?
Nakładka HTC Sense UI doczekała się wielu wersji. Najnowsza z nich światło dzienne oficjalnie ujrzy najprawdopodobniej dopiero na targach MWC w Barcelonie pod koniec lutego. Zapowiadają się interesujące zmiany.
01.02.2012 | aktual.: 01.02.2012 18:30
Wiemy już, które smartfony HTC otrzymają Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. W przypadku telefonów tajwańskiego producenta decydującą rolę odgrywa jednak nie wersja samego systemu, ale nakładki, które od lat wprowadzają najwięcej zmian zarówno w interfejsie, jak i poprzez dodawanie nowych funkcji. Dziś wiemy, co nowego znajdzie się Sense UI 4.0 i jaka wersja nakładki pojawi się w danych modelach smartfonów.
Sense UI 3.0, 3.5, 3.6, 4.0 - o co w tym chodzi?
Nietrudno jest się pogubić w oznaczeniach nakładek tajwańskiego producenta. W ciągu ostatniego miesiąca doszły kolejne numeracje, dlatego na wstępie kilka słów wyjaśnienia.
HTC zaczęło od dwóch wymiarów (w HTC Magic, Hero, Desire itd.). Nakładka przeszła w trzeci wymiar wraz z premierą HTC Sensation, kiedy to porzucono Sense UI 2.0, 2.1 na rzecz 3.0, interfejsu zawierającego wiele nowych efektów graficznych. Oczywiście nowy wygląd to niejedyne zmiany, jakie przynosiło Sense 3.0.
Nowa wersja nakładki to także nowe rozwiązania, dodatki i aplikacje. Nie inaczej było z Sense 3.5, które trafiło na pokład m.in. HTC Sensation XL.
Pod koniec grudnia 2011 roku do Sieci trafił ROM dla HTC Sensation i Sensation XE z nowym Androidem 4.0 i odświeżoną wersją nakładki Sense, o o dziwo niezmienionym oznaczeniu - Sense 3.5. Było to trochę niejasne i mylące, ponieważ w stosunku do oryginalnego Sense UI 3.5 zmian zaszło sporo, szczególnie w interfejsie.
Sytuacja wyjaśniła się dopiero pod koniec stycznia, kiedy do Sieci trafił oficjalny ROM RUU dla HTC Sensation z tym samym systemem. Nakładka została już oznaczona wersją 3.6. Pojawiło się kolejne pytanie - co w takim razie z HTC Sense 4.0, o którym tyle plotkowano? Okazuje się, że 4.0 to kolejna odsłona nakładki, która zostanie pokazana na targach MWC w Barcelonie wraz najnowszymi smartfonami HTC.
I chociaż Sense UI 4.0 ukazało się wczoraj w pełnej krasie przy okazji przecieku z HTC Ville w roli głównej, to redaktorzy pocketnow.com mieli do czynienia już nieco wcześniej z najnowszą wersją tej nakładki. Co ona wnosi? Zmiany dotyczą niemal każdego elementu interfejsu i aplikacji wbudowanej w Sense UI.
Przyciski i interfejs
HTC zamierza położyć nacisk na jakość graficzną interfejsu i uporządkować wizualny bałagan, jaki występował w poprzednich wersjach nakładki. Przykładowo, obrócony telefon do poziomej orientacji wyświetli dodatkowe zakładki po prawej stronie ekranu, zamiast zwiększać ilość zajmowanego miejsca przez dotychczasowe elementy. Pozioma orientacja będzie występować także na pulpitach głównych.
Wszystkie suwaki w interfejsie będą szarego koloru o zaokrąglonych kształtach. Każdy z nich ma pełnić jednocześnie funkcję zwykłego przycisku z odpowiednim oznaczeniem.
Wiadomo też, że w Sense 4.0 nie znajdą się przyciski dotykowe na wyświetlaczu. Trafią one pod ekran, i co potwierdził wczorajszy wyciek HTC Ville, będą to trzy przyciski zamiast dotychczasowych czterech. Wciąż nie jest do końca pewne, czy zostanie przycisk Menu, czy będzie on zamieniony na ten znany z czystego Androida ICS, wywołujący ostatnio uruchomione programy. Wszystko wskazuje jednak na to, że zostanie Menu.
Nowy jest też przełącznik zadań. W Sense UI 4.0 występuje on w postaci rozwijanych trójwymiarowych kart. Według redaktorów pocketnow.com to rozwiązanie jest mniej wygodne niż dotychczasowe.
Ponownych zmian doczekał się także ekran blokady. W najnowszym Sense wyświetlają się na nim skumulowane powiadomienia, podobnie jak w iOS 5. Oprócz tego mogą się wyświetlać lista zadań oraz grupa ulubionych osób, do których można szybko zadzwonić. Nie trzeba już odblokowywać ekranu, by mieć dostęp do rozwijanej górnej belki notyfikacji (funkcja znana z czystego Androida 4.0).
Poczta
Funkcja poczty została znacząco ulepszona. Według redaktorów pocketnow.com HTC udało się stworzyć prawdopodobnie najlepiej wyglądającego i najbardziej funkcjonalnego klienta poczty, jaki jest dostępny na platformę Android.
Przeczytane oraz nieprzeczytane wątki są oznaczane poziomymi kolorowymi listwami po lewej stronie każdej wiadomości.
Klient poczty w Sense UI 4.0 zamiast charakterystycznych znaków wielokrotnego zaznaczania wiadomości korzysta z kręgów. Prawdopodobnie chodzi o coś na wzór interfejsu portalu społecznościowego Google+, w którym użytkowników przydziela się do konkretnych grup - etykiet w postaci kręgów.
Wiadomości wielowątkowe wyglądają dobrze zarówno w widoku odebranych maili, jak i otwartej poczty. W skrzynce odbiorczej użytkownik sprawdzi, ile dokładnie znajduje się wiadomości w danym wątku. Po przyciśnięciu wyświetlanej liczby ukażą się informacje związane z wiadomościami z atrakcyjnym graficznym efektem głębi. Kolejne komunikaty w tym menu wydają się jakby zatopione w poprzednich.
W wątku, w którym znajduje się wiele wiadomości, pojawiła się szara linia oddzielająca poszczególne maile. Wyświetlany jest również krótki podgląd każdej z wiadomości.
Kolejną interesującą rzeczą jest usprawnienie funkcji Push podczas używania klienta Exchange, dzięki której urządzenie powinno zaoszczędzić na poborze energii. Smart Sync domyśli się, kiedy użytkownik rzadziej korzysta z telefonu i w tym czasie wydłuży okres, w którym wiadomości nie będą synchronizowane z serwerem. Smart Sync pojawi się jako opcja do wyboru podczas konfiguracji konta Exchange.
Przeglądarka, Tryb Gościa
Zmiany dotknęły także cenionej przez wielu przeglądarki. Pojawiła się funkcja Readera, podobna do tej, która znajduje się w iOS. Eliminuje ona reklamy ze strony, ale nie wszystkie obrazki.
Nowościami są także funkcje Read Later oraz Watch Later, które pozwalają na zaznaczenie danej zawartości strony i przejrzenie jej później np. na widżecie, umieszczonym na pulpicie głównym.
Bardzo interesujący okazał się Tryb Gościa. Dzięki tej funkcji można określić, które aplikacje mają zostać wyświetlane/ukryte w momencie, gdy chcemy przekazać np. na chwilę komuś telefon. W tym trybie osoba, której dajemy telefon, nie może korzystać z funkcji dzwonienia i nie ma dostępu do naszych danych. Przejście do trybu Gościa możliwe jest poprzez wybranie odpowiedniej Sceny.
Aparat, integracja z Dropbox, Beats Audio
W aparacie pojawiła się nowa, ciekawa opcja. Dzięki niej osoby na zdjęciach nie mają zmrużonych oczu. Kiedy aparat wykryje twarz, wykona pięć zdjęć, z których automatycznie wybierze najlepsze.
HTC Sense 4.0 zostanie ściśle zintegrowany z usługą Dropbox. Podczas pierwszego uruchomienia urządzenia użytkownik otrzyma za darmo dostęp do przestrzeni dyskowej w chmurze o wielkości 50 GB. Ta przestrzeń będzie traktowana przez telefon po prostu jak kolejny napęd w telefonie.
Po załączeniu do maila pliku znajdującego się w Dropboxie w wiadomości pojawi się link do niego zamiast fizycznego pliku, aby zaoszczędzić na pakiecie danych.
Do tej pory funkcja Beats Audio działała wyłącznie ze standardowym odtwarzaczem. W HTC Sense UI 4.0 profil będzie współpracował z aplikacjami trzecimi, odtwarzającymi muzykę (jak np. internetowe radio Pandora).
Która wersja gdzie?
Tak najprawdopodobniej będzie wyglądać rozkład aktualizacji:
Sense UI 3.6
- HTC Sensation
- HTC Sensation XE
- HTC Sensation XL
- HTC EVO 3D
Sense UI 4.0
- HTC Supreme
- HTC Ville
- HTC Primo
Być może poprzednie modele także otrzymają aktualizację do Sense UI 4.0. Nie wiadomo, czy urządzenia takie jak Desire S czy Incredible S dostaną jeszcze jakiś update (jeżeli już, to do 3.5). HTC Desire HD najprawdopodobniej zakończył już proces aktualizacyjny. Na szczęście dzięki forum XDA wszystko jest możliwe i szczególnie ten ostatni model wciąż będzie cieszyć się sprawnymi, najnowszymi, nieoficjalnymi wydaniami nakładki HTC Sense.
Wielu użytkowników, szczególnie tych bardziej zaawansowanych, narzeka na HTC Sense UI. Głównymi powodami są cukierkowy wygląd czy zbyt dużo efektów graficznych, które ciążą na systemie, spowalniając go. Według Brandona Miniman z pocketnow.com najnowsza odsłona nakładki tajwańskiego producenta jest znacznie dojrzalsza - bardziej funkcjonalna i przystępna dla zwykłego użytkownika.
Z drugiej strony wciąż widać, że HTC kładzie duży nacisk na efekty graficzne. Od dłuższego czasu, niestety, kosztem nieco lepszego wyglądu smartfony HTC tracą na ogólnej wydajności systemu operacyjnego. Miejmy nadzieję, że w nowej generacji produktów tajwańskiego producenta zostanie zwiększona także optymalizacja działania nakładki.
Źródło: pocketnow.com