Polacy pokochają smartfony. Polska liderem w rozwoju sieci 3G
Kilka dni temu miałem okazję spotkać się z przedstawicielami firmy Qualcomm. Podczas tego spotkania jeden z liderów w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej, technologii 3G, przedstawił kilka ciekawych danych dotyczących polskiego rynku smartfonów oraz rozwoju sieci 3G.
01.12.2011 | aktual.: 01.12.2011 15:30
Czy wiecie, że Polska zajmuje trzecie miejsce na podium pod względem liczby abonentów sieci 3G w Europie Wschodniej? Co więcej, liczba abonentów sieci komórkowych w Europie Wschodniej oraz Turcji przekroczyła liczbę subskrybentów w Europie Zachodniej. Odpowiednio 600 mln abonentów w Europie Wschodniej oraz Turcji oraz "tylko" 534 mln w Europie Zachodniej.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Qualcomma, opartymi na prognozach firm takich jak GfK & Strategy Analytics, migracja użytkowników z sieci 2G na 3G będzie wzrastała z roku na rok. Łącznie w Europie Wschodniej 56% abonentów w 2015 roku będą stanowili użytkownicy sieci 3G. Rozwój telefonii komórkowej trzeciej generacji na tym rynku ma być napędzany w szczególności przez Rosję, a następnie Turcję oraz - co ciekawe - właśnie Polskę, i tak aż do końca 2015 roku.
Do końca 2015 roku w Polsce 29 mln abonentów mają stanowić użytkownicy z możliwością korzystania z telefonii 3G, z liczbą 8 mln telefonów obsługujących technologię 3G. Oznacza to 123% wzrost liczby użytkowników 3G względem 2010 roku.
Nasz kraj wypada równie dobrze patrząc na rozwój sieci 4G. Spółka Mobyland jako pierwsza na świecie uruchomiła komercyjną sieć w technologii LTE w zharmonizowanym paśmie 1800MHz. Dokładnie 8 września 2010 roku wraz ze współpracą z dostawcą sieciowych rozwiązań LTE, firmą Huawei.
Poniżej diagram kołowy prezentujący liczbę abonentów poszczególnych sieci w naszym kraju w milionach - III kwartał 2011 roku.
Jak widać, w naszym kraju największą liczbę użytkowników sieci ma Orange, następnie Plus oraz T-Mobile. Jak myślicie: czy Play dogoni liderów w ciągu najbliższych 2 lat?
Na wzrost popularności i rozwój sieci 3G niebagatelny wpływ mają smartfony. Niedawno dowiedzieliśmy się, że na całym świecie stanowią one aktualnie zaledwie 27% rynku. Ciekawszy wydaje się fakt, że pod koniec tego roku w naszym kraju będą one stanowiły 36% telefonów komórkowych. Do Europy brakuje nam jednak sporo. Na naszym kontynencie udział na rynku smartfonów to 51%.
Prognozy firmy analitycznej Strategy Analytics wskazują, że w tym wypadku dogonimy Europę dopiero w 2013 roku, a smartfony będą wtedy stanowiły 51% polskiego rynku telefonów komórkowych. Przez kilka kolejnych lat to właśnie smartfony mają wzbudzać największe zainteresowanie. W 2015 roku 65% rynku w Polsce będą stanowiły telefony z systemem operacyjnym. Oznacza to 124% wzrost względem 2010 roku.
Od zawsze wiedziałem, że nasz kraj szybko chłonie nowinki technologiczne. Social media są niezwykle popularnym tematem. Co więcej, obecnie Polska jest drugim krajem pod względem korzystania z Social Media na świece. Wyprzedzają nas tylko Stany Zjednoczone. Jak nietrudno zgadnąć, najpopularniejszymi serwisami społecznościowymi w Polsce są nk.pl oraz Facebook.
Mobilny Internet całkowicie zmienia nasz sposób kontaktu ze światem zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że bez dalszego rozwoju 3G/4G, a także coraz większej dostępności smartfonów użytkowanie Internetu z czystej przyjemności zmieniłoby się w katorgę. Smartfony zrewolucjonizowały rynek urządzeń mobilnych i umożliwiły dostęp do Internetu, serwisów społecznościowych, e-maili itd. bez względu na to, gdzie przebywamy. Cieszyć może, że Polacy również pokochają telefony z systemem operacyjnym i odkryją na nowo Internet dostępny w dowolnym miejscu na świecie.
Źródło: Własne