Exynos 7 Octa - ośmiordzeniowa bestia Samsunga ma nową nazwę

Exynos 7 Octa - ośmiordzeniowa bestia Samsunga ma nową nazwę

Exynos 7 Octa - ośmiordzeniowa bestia Samsunga ma nową nazwę
Mateusz Żołyniak
16.10.2014 12:01, aktualizacja: 16.10.2014 15:10

Exynos 5433 to nowy, 64-bitowy układ Samsunga, który jest sercem części modeli Galaxy Note 4. Koreańczycy zdecydowali jednak, że od teraz rozwiązanie to będzie znane pod nazwą Exynos 7 Octa,

Nowemu układowi z rodziny Exynos poświęciłem już trochę miejsca na łamach Komórkomanii. Rozwiązanie to znane było do tej pory jako Exynos 5433, ale teraz debiutuje oficjalnie pod nazwą Exynos 7 Octa. Warto z tej okazji przypomnieć co do zaoferowania ma układ, który można znaleźć w części Note'ów 4.

Exynos 7 Octa jest najmocniejszym z opracowanych przez Koreańczyków chipsetów ARM, które wykorzystują technologię big.LITTLE. Ma on cztery rdzenie Cortex-A57 i cztery słabsze jednostki Cortex-A53, a do tego obsługuje technologię HMP (Heterogeneous Multi Processing). Możliwość wspólnej pracy wszystkich rdzeni ma przełożyć się aż na 57% wzrost wydajności względem poprzednich układów Exynos Octa.

Samsung Exynos 7 Octa
Samsung Exynos 7 Octa

Exynos 7 Octa wykorzystuje grafiką Mali-760, która ma być o 74% bardziej wydajna przy przetwarzaniu materiału 3D niż wcześniej stosowane układy graficzne firmy ARM. Samsung chwali się również wykorzystanym procesem litograficznym 20 nm, co ma przełożyć się na pobieranie mniejszej ilości energii i znacznie ograniczone wydzielanie ciepła.

W praktyce Exynos 7 Octa oferuje bezproblemową obsługę ekranów o rozdzielczości do 2560 x 1400 pikseli lub 2560 x 1600 pikseli. Podwójny chip ISP (Image Signal Processor) zapewnia możliwość jednoczesnego nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości za pomocą przedniej (5 Mpix i 30 kl/s) i tylnej kamery (16 Mpix i 30 kl/s).

Ośmiordzeniowa bestia Samsunga to obecnie jeden z najbardziej wydajnych układów na rynku, a na razie dostępna jest jedynie z obsługą 32-bitowych instrukcji. Z pewnością zmieni się to, gdy w przyszłym roku rozwiązanie to (lub jego lekko zmodyfikowana wersja) trafi na pokład nowego flagowca (Galaxy S6).

Źródło: Samsung

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)