Wybierz odpowiedniego Maka - cz. 2

Wybierz odpowiedniego Maka - cz. 2

fot. pisitoenmadrid.com
fot. pisitoenmadrid.com
Paweł Cebula
26.09.2009 07:00, aktualizacja: 26.09.2009 09:00

Poprzednią część tekstu o wyborze odpowiedniego Maka poświęciłem przede wszystkim komputerom, którymi warto się zainteresować w sytuacji, gdy dopiero co wchodzimy w świat Apple i nie do końca wiem, czego potrzebujemy. Tym razem zajmiemy się komputerami dla nieco bardziej wymagających osób, mających sprecyzowane potrzeby i oczekiwania.

Poprzednią część tekstu o wyborze odpowiedniego Maka poświęciłem przede wszystkim komputerom, którymi warto się zainteresować w sytuacji, gdy dopiero co wchodzimy w świat Apple i nie do końca wiem, czego potrzebujemy. Tym razem zajmiemy się komputerami dla nieco bardziej wymagających osób, mających sprecyzowane potrzeby i oczekiwania.

MacBook Air

Właściwie to ciężko sprecyzować, dla kogo MacBook Air jest idealną propozycją. Na pewno komputerem żywo zainteresują się osoby, które praktycznie codziennie poruszają się ze swoim sprzętem. Przez trochę ponad pół roku sam korzystałem z MBA i towarzyszył mi praktycznie codziennie. Jest to świetna propozycja dla osób, które każdego dnia rano zastanawiają się, czy aby na pewno komputer mi jest dzisiaj niezbędny?

Niestety, ale nie jest to MacBook idealny. Małe rozmiary niosą za sobą różne konsekwencje. Część sprzętowa nie należy do atutów - średniej mocy procesory, niewielkie ilości RAMu. Jeżeli zdecydujemy się na bogatszą wersję z np. dyskiem SSD, to przyjdzie nam za to naprawdę słono zapłacić. Minusem jest również fakt zamkniętej konfiguracji - rozkręcanie Macbooka i dorzucanie pamięci podręcznej, czy wymiana dysku nie jest prosta ani przyjemna.

Jeżeli jednak komputer to dla Ciebie przede wszystkim narzędzie do przeglądania sieci, odbierania maili i ewentualnej pracy z pakietem biurowym - a to wszystko w nieustannym ruchu, to MacBook Air jest dla Ciebie idealny. Naprawdę rewelacyjne urządzenie, ale tylko dla wąskiej grupy odbiorców.

MacBook Pro 13"

O tym modelu rozpisywałem się dość szeroko w tekście MBP 13" laptop idealny?. Po kolejnych dwóch miesiącach używania tego komputera absolutnie podtrzymuje swoje zdanie, że - subiektywnie - MacBookowi Pro 13" jest zdecydowanie najbliżej do miana laptopa idealnego.

Jest to najmniejszy "pro" z całej oferty Apple, łącząc w sobie najważniejsze atuty - niewielkie rozmiary i całkiem niezły sprzęt w środku. Jednocześnie cena nie jest zaporowa - niewiele jest komputerów alternatywnych dla MBP 13", które oferowałyby identyczne parametry za podobną cenę. Nie należy zapominać, że w przypadku Maka mamy dodatkowo system, który - jak już wielokrotnie wspominałem - jest esencją posiadania komputera Apple.

Potrzebujesz komputera o przyzwoitych parametrach, niewielkich rozmiarach, dobrze wykonanego z baterią, która starcza na 6 godzin pracy? MacBook Pro 13" jest w takim wypadku naturalnym wyborem. Jeżeli masz możliwość zakupienia tego komputera np. za granicą (w trakcie jakiegoś pobytu) to oferta jest jeszcze bardziej atrakcyjna.

MacBook Alu

fot. Krzysztof Basel
fot. Krzysztof Basel

Inną możliwością jest MacBook Alu - to właśnie ten komputer został de facto przemianowany w późniejszym czasie na MacBooka Pro 13". Do najważniejszych różnic na niekorzyść MB Alu należy wymienić: brak podświetlanej klawiatury, słabszy procesor, brak portu FireWire, czy czytnika kart.

Istotną kwestią jest bateria - w przypadku tego modelu jest ona wymienialna, a więc daje to możliwość dokupienia drugiej i cieszenia się kolejnymi godzinami pracy - w MBP 13" jest ona "niewymienialna", co jest pewnym utrudnieniem. Jak widać, nie są to jakieś wielkie różnice - a osoby decydujące się na MacBooka Alu mogą w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy - zwłaszcza gdy dobrze poszukają na "rynku wtórnym" u osób chcących zmienić na coś nowszego.

Przy okazji - zachęcam do przeczytania tekstów 2kg gorącej szarlotki na wynos, czyli przesiadka na MacBooka Alu i 2kg szarlotki na gorąco – recenzja MacBooka Alu cz.1, w których Krzysiek Basel dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat swojego nowego nabytku.

iMac

fot. Apple.com
fot. Apple.com

Jest to propozycja dla osób, które wolą tradycyjne rozwiązania. Zupełnie inna klasa produktu - nie mamy tutaj do czynienia ze zbytnią mobilnością, ale za to "w środku" jest już dużo lepiej, bez zbędnych kompromisów. iMaki są zazwyczaj wyposażane w najnowsze rozwiązania, dlatego też powinny zaspokoić potrzeby bardziej wymagających użytkowników.

W Polsce ceny iMaków zaczynają się od 5 tys. zł za model 20" C2D 2,66 GHz, 2 GB DDR 3, 320 GB HD, GeForce 9400M, albo 6249 zł za 24", C2D 2.66 GHz, 4 GB DDR 3, 640 GB HD, GeForce 9400M (ceny według iSource). iMac jest jedyną sensowną propozycją dla osób, które nie wyobrażają sobie pracy na MacBookach lub dla których Mac Mini jest zbyt słaby.

Trzeba przyznać, że jest to stosunkowo drogi komputer pod względem cena / możliwości. Jeżeli jednak jesteśmy zdeterminowani i wiemy, że jedynie Mak jest w stanie spełnić nasze oczekiwania, to czemu nie?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)