Google wypowiada wojnę wibrującym reklamom

Przeglądasz sobie internet na smartfonie. Nagle wyskakuje komunikat w stylu "twój telefon zostać zainfekowane przez (7) wirusy", a urządzenie zaczyna wibrować jak szalone. Google postanowił zadbać o to, by tego typu sytuacje były odrobinę mniej uciążliwe.

magicmockups.com

Mechanizm Web Vibration API, który zaimplementowany jest w wielu popularnych przeglądarkach, daje stronom internetowym dostęp do silniczka wibracyjnego w smartfonie. Intencje pomysłodawców tego rozwiązania nie były złe — wibracje można w pomysłowy sposób wykorzystać np. w przeglądarkowych grach.

Niestety możliwość uruchomienia wibracji zaczęła być wykorzystywana przez twórców inwazyjnych reklam, przez co stały się one jeszcze bardziej irytujące. Z punktu widzenia twórców przeglądarek jest to problem trudny do rozwiązania; całkowite uniemożliwienie stronom internetowym aktywacji wibracji w smartfonie byłoby przecież wylaniem dziecka z kąpielą. Google znalazł jednak inny sposób.

Mobilny Chrome 60 na Androida częściowo zablokuje wibrujące reklamy

Pomysł Google'a jest banalny w swojej prostocie — wibracje będą mogły być aktywowane dopiero wtedy, gdy użytkownik wykona jakąś akcję na stronie. W przypadku przeglądarkowych gier będzie to np. kliknięcie przycisku "start".

Irytujące reklamy nie znikną, ale przynajmniej nie będą aktywować wibracji same z siebie. Staną się dzięki temu choć trochę mniej uciążliwe.

Oczywiście można się domyślić, że twórcy reklam będą próbowali obejść to zabezpieczenie ("twój telefon jest zawirusowany, dotknij ekranu by poznać szczegóły"), ale lepsza taka ochrona niż żadna.

Chrome 60 jest powoli udostępniany przez Google Play, ale aktualizacja nie jest jeszcze widoczna u wszystkich użytkowników. Powinno się to zmienić w ciągu kilku dni.

Walka z wkurzającymi reklamami nie jest łatwa

Twórcy inwazyjnych reklam wykorzystują zazwyczaj platformę Google AdSense — używający jej właściciele stron internetowych nie mają bezpośredniego wpływu na to, jakie reklamy się wyświetlają. Można jedynie zgłaszać Google'owi te najbardziej inwazyjne, ale to przypomina walkę z Hydrą — na miejscu jednej usuniętej reklamy pojawia się kilka kolejnych.

Dobrze więc, że Google szuka choć częściowych rozwiązań tego typu problemów.

Zobacz również: Tetris byłby finansową porażką

Źródło: Android Police

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Appshaker 2 #48 - Golden Hour, Eternal Card Game, Sleep orbit i inne Appshaker 2 #47: "A Planet of Mine", "Vector Pop" i niezwykły kalkulator Powstanie Warszawskie: dzięki tym aplikacjom dowiesz się o nim więcej Appshaker 2 #46: Loopsie, HHTAN, Virtua Tennis Chalange i inne Appshaker 2 #45 - Infinity Merge, Timbre, Lil Big Invasion i inne Ruchome zdjęcia - świetna aplikacja Google'a debiutuje na Androidzie i... nie jest już taka świetna Appshaker 2 #44 - ES Disk Analyzer, Bounzy, Tentacles i inne Kupony, zniżki i okazje. Najlepsze aplikacje dla łowców niskich cen Appshaker 2 #43 - Neighbours from Hell, Dailydo i inne [+ rozwiązanie konkursu] Snapchat szaleje. To już druga duża aktualizacja w ciągu kilkunastu dni Appshaker 2 #42 - Fidget Spinner, LangBandit, S.M.T.H. i inne Polskie gry i aplikacje, które robią furorę na świecie [cz. 2] Kosmiczna podróż w VR. Przetestowałem The Missed Spaceflight Appshaker 2 #41: wygraj smartfona ASUS ZenFone Live! Angry Birds Evolution to piękna, rozbudowana, ale zarazem nudna gra Appshaker 2 #40: Music Translator, Kidu, BalanCity, Sheepwith i inne Appshaker 2 #39: Fortune City, Sumeru, SideIcon i inne Jak rozmyć tło na zdjęciu? Nie musisz mieć specjalnego telefonu Appshaker 2 #38: VOI, Injustice 2, Samorost 3 i inne Adobe Scan - darmowa aplikacja do skanowania dokumentów. Jak się sprawuje? Appshaker 2 #37: Yesterday, Rullo, Beholder i inne Gala MMA w wirtualnej rzeczywistości do obejrzenia za darmo. Samsung daje kolejny powód do kupna systemu Gear VR Appshaker 2 #36: Volkey, Symmetrica, Today Weather i inne Appshaker 2 #35 - Penarium, The Big Journey, Elegance UI i inne

Popularne w tym tygodniu:

Microsoft Edge zmierza na Androida i iOS. Jest i "nowy" Microsoft Launcher Meizu oficjalnie powraca do Polski! Znamy szczegóły