Cellna recenzja: LG Prada II z zegarkiem Bluetooth

Cellna recenzja: LG Prada II z zegarkiem Bluetooth19.05.2009 14:00
Karolina Adamus

Producent LG i dom mody Prada po raz drugi spotkali się, aby stworzyć telefon komórkowy łączący w sobie świetną funkcjonalność i szykowny styl. To, co zostało pominięte podczas tworzenia LG Prada, zostało naprawione w jego następcy.

LG Prada II został wypuszczony na rynek równocześnie z gadżetem, który sprawia, że telefon staje się jeszcze bardziej pożądanym modelem. Zegarek Bluetooth Prada Link idealnie uzupełnia komórkę.

LG Prada II został wypuszczony na rynek równocześnie z gadżetem, który sprawia, że telefon staje się jeszcze bardziej pożądanym modelem. Zegarek Bluetooth Prada Link idealnie uzupełnia komórkę.

PIERWSZE WRAŻENIE

Już od pierwszego spojrzenia na pudełko z LG Pradą II mamy wrażenie, że w nasze ręce wpadło coś wyjątkowego. Pudełko, wykonane z tektury imitującej skórę, jest niezwykle atrakcyjne. Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się LG Prada, ale o niej potem. Po wyjęciu wkładki z telefonem naszym oczom ukazują się poszczególne gadżety schowane w oddzielne pudełka. W zestawie znalazły się: kabel USB, pokrowiec, ładowarka, zestaw słuchawkowy, ściereczka do czyszczenia oraz dokumentacja. Wszystko sprytnie schowane w małym, sześciennym pudełku.

Pora na przyjrzenie się telefonowi. Model jest większy i grubszy od swojego poprzednika ze względu na wysuwaną klawiaturę QWERTY. Klawiatura wysuwa się z pewnym oporem, co pozwala sądzić, że klapka nie szybko się poluzuje. Sama klawiatura została solidnie wykończona. Klawisze sprawiają wrażenie stalowych i miło się ich dotyka. Przyciski są niezwykle wygodne, dobrze zarysowane. Jest to jedna z najlepszych, po HTC Touch Pro, klawiatur, których używałam.

Wyglądem zewnętrznym LG Prada II nie różni się prawie niczym od swojego poprzednika. Ten sam materiał wysokiej jakości, te same klawisze. Po bokach znajdziemy skróty do głośności, aparatu, menu oraz klawisz blokady ekranu. Z tyłu znajduje się aparat cyfrowy z lampą i lusterkiem. Telefon został wykonany z materiałów śliskich, na których niestety widać odciski palców i smugi.

PIERWSZE 15 MINUT

Czas włączyć telefon. Komórka nie potrzebuje zbyt wiele czasu, aby rozpocząć pracę. To, co od razu da się zauważyć, to brak reakcji telefonu na paznokieć czy rysik (tego oczywiście nie znajdziemy w zestawie z telefonem). Ekran reaguje tylko na dotyk palca, podobnie jak w recenzowanym ostatnio przeze mnie Samsungu UltraTouch. Zarówno w S8300, jak i w Pradzie II taki sposób jest irytujący, jeśli chodzi o szybkość obsługi menu i precyzję. Możecie zapomnieć o szybkim skakaniu po menu. W Pradzie II każdą ikonę trzeba kliknąć dokładnie. Jednym zdaniem do tego typu obsługi trzeba się przyzwyczaić.

Ekran ustawiony na oszczędność energii często przechodzi do trybu uśpienia. Aby aktywować ekran trzeba kliknąć klawisz blokady i przytrzymać kilka sekund klawisz kłódki na ekranie. Jest to rozwiązanie podobne do iPhone'a.

Na głównym ekranie Prady II znajdziemy cztery główne zakładki prowadzące do najczęściej używanych funkcji w telefonie: panelu wybierania numeru, książki adresowej, wiadomości oraz menu. Menu zostało podzielone na cztery zakładki: Połączenia, Rozrywka, Narzędzia i Ustawienia. Dzięki takiemu podziałowi obsługa interfejsu jest intuicyjna.

Jakość ekranu trudno jest ocenić przez dostępne w Pradzie II tematy pulpitu, jeden całkowicie czarny, drugi całkowicie biały. W telefonie na szczęście znalazły się obrazy używane, jako wygaszacz, które dają jako taką próbkę możliwości ekranu. Wyświetlacz ma bardzo dobry kontrast i jakość.

Moją ciekawość naturalnie wzbudziła klawiatura QWERTY i jej wykorzystanie. Wysunięcie klawiatury w jakimkolwiek momencie menu powoduje przejście ekranu w tryb poziomy i pojawienie się skrótów do funkcji, w których możemy użyć klawiatury: nowa wiadomość, galeria, Internet, nowe wiadomości e-mail, zadania, notatka oraz kalendarz. Klawiatura, tak jak podejrzewałam, jest niesamowicie wygodna. Pisze się na niej szybko i sprawnie, rzadko popełniając błąd. Rozkład funkcji na klawiaturze jest prosty, nie trudno więc się szybko do niej przyzwyczaić.

PIERWSZE 2 GODZINY

Klawisze głośności po boku telefonu nie służą jak w większości modeli wyłącznie do zwiększenia lub zmniejszenia głośności dzwonka. Za pomocą tych przycisków można również zmienić dźwięk dotknięcia ekranu oraz ustawić poziom dźwięku klawiszy. Dostępny jest także specjalny skrót automatycznie wyłączający jakikolwiek dźwięk w telefonie.

Książka adresowa i Historia połączeń oferują standardowe funkcje, dlatego nie ma, co się nad nimi rozwodzić. Większą uwagę LG poświęcił terminarzowi i biurowym funkcjom telefonu. Do dyspozycji mamy rozbudowany kalendarz z możliwością ustawienia konkretnych zadań z alarmem, sporządzenie notatek z użyciem pełnej klawiatury, dyktafon z nielimitowanym nagrywaniem dźwięku, a także kalkulator, konwerter i stoper (coś, czego często brakuje w komórkach).

Oprócz pełnej klawiatury QWERTY do dyspozycji mamy klawiaturę numeryczną z możliwością włączenia słownika T9.

Ekran użyty w Pradzie II opiera się na technologii multitouch, jednak nie spodziewajcie się takich cudów, jak w iPhonie. Przybliżanie widoku w galerii lub przeglądarce nie odbywa się w Pradzie II za pomocą palców, ale specjalnych klawiszy. Galeria w telefonie jest prostym narzędziem pozwalającym na przeglądanie obrazów przez przesuwanie palcem po ekranie. Zdjęcie w galerii można edytować zmieniając np. jego jasność, przesłać je dalej lub wyrzucić. Galeria widoczna jest w trybie poziomym.

W trybie poziomym dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu dostępna jest także przeglądarka. Aplikację można przestawić na widok pionowy, wygodniej jest jednak korzystać w trybie panoramy, chociażby ze względu na częste używanie pełnej klawiatury. Przeglądarka pozwala na otwarcie kilku okien ze stronami. Program bez problemu otwiera stronę YouTube. Filmy wczytywane są z poziomu strony, ale odtwarzane w odtwarzaczu Prady II. Korzystanie z YouTube, jak zresztą z każdej innej strony, nie jest wcale takie łatwe. Kliknięcie konkretnie na dane łącze na stronie okazuje się, przez brak obsługi rysika czy paznokcia, nie lada wyzwaniem. W rezultacie kliknięcie na temat posta na blogu może zająć wieczność.

O wiele lepiej na szczęście spisuje się odtwarzacz muzyki. Ikony dopasowane zostały do rozmiaru palca i można w nie trafić całkiem precyzyjnie. Niestety głośnik nie należy do najlepszych na rynku. Gra głośno i czysto, ale przy maksymalnej głośności muzyka traci na jakości. Znacznie lepiej brzmi muzyka na słuchawkach.

Podstawowe funkcje odtwarzacza muzyki w Pradzie II zostały umieszczone na głównym ekranie muzyki. Do dyspozycji mamy klawisze kontrolne utworu, ikonę głośności (głośność można również zmieniać przyciskiem na obudowie) oraz tryb odtwarzania utworów. Odtwarzacz można zminimalizować. Działa wtedy w tle i możemy korzystać z innych funkcji telefonu. Jakość muzyki można również zmienić za pomocą korektora oferującego standardowe ustawienia. Album odtwarzacza pozwala na segregowanie utworów według wykonawcy, gatunku itp.

Rozdzielczość 5 megapikseli, optyka Schneidera-Kreuznacha, flesz w postaci diody LED i funkcja AutoFocus. To wszystko znalazło się w modelu LG Prada II powodując, że aparat spełnia wszystkie pokładane w nim nadzieje. Na wstępie należy jak zawsze zaznaczyć, że mimo mnogich funkcji dodatkowych i świetnej optyki, aparat w Pradzie II pozostaje nadal tylko aparatem w komórce.

Zdjęcia robione za pomocą modelu mają dosyć dobrą jakość, jeśli wykonane są przy odpowiednim świetle, na przykład w słoneczny dzień na świeżym powietrzu. Mimo lampy błyskowej aparat ma problemy z oddaniem odpowiedniej kolorystyki i szczegółów w pomieszczeniu, zwłaszcza wieczorem przy słabym oświetleniu. Fotki są wtedy ziarniste i nieciekawe. Jednym zdaniem aparat w LG Prada II jest bardziej dodatkiem do całości mającym za zadanie podwyższenie jego ceny, niż rzeczywiście godnym polecenia gadżetem.

Menu aparatu fotograficznego w LG Prada II jest identyczne jak w telefonie Renoir. Do dyspozycji mamy wiele funkcji mających urozmaicić korzystanie z aparatu jak: ustawienia kontrastu, bieli, ISO, różnego rodzaju efekty i kompozycje oraz samowyzwalacz i tryb makro.

Znacznie lepiej spisującymi gadżetami multimedialnymi w LG Prada są odtwarzacz filmów i radio FM. Dzięki dużemu, 3-calowemu ekranowi filmy ogląda się bardzo wygodnie, zwłaszcza, że telefon obsługuje pliki DivX.

Radio FM jest bardzo wygodne w użyciu. Na ekranie widoczny jest wirtualny suwak częstotliwości dodający realizmu aplikacji. Telefon ma możliwość zapisania aż 50 stacji radiowych.

WYDAJNOŚĆ

Na wyniki wytrzymałości LG Prady II nie trzeba długo czekać. Przez pierwszych kilka dni, gdy próbujemy się zapoznać z telefonem ładowanie baterii każdego dnia nie jest niczym niezwykłym. Niestety ta tendencja utrzymuje się także po okresie próbnym z telefonem. Podczas ponad miesięcznej zabawy z modelem, działanie dłuższe niż dwa dni zauważyłam tylko, gdy telefon leżał spokojnie w trybie czuwania.

Decydując się na zakup LG Prady II musicie liczyć się z co dwudniowym ładowaniem baterii. Jeśli często korzystacie z Internetu, czas ten może się skrócić nawet do jednego dnia.

LG PRADA II Z ZEGARKIEM BLUETOOTH

LG Prada II została wypuszczona na rynek równocześnie z gadżetem, który został stworzony specjalnie z myślą o współpracy z tym modelem. Zegarek Bluetooth Prada LINK LBA T950 to gadżet, który sprawia, że mimo istotnych wad telefonu mamy ochotę w niego zainwestować.

Wodoodporny zegarek został wykonany ze stali nierdzewnej i wysokiej jakości skóry, przez co świetnie uzupełnia stylistykę telefonu. Z boku zegarka znajduje się przycisk włączenia, po którego aktywacji zegarek natychmiast łączy się z telefonem za pomocą technologii Bluetooth. Od tej pory zegarek powiadamia nas o nachodzącej rozmowie i otrzymanych wiadomościach. Wiadomości SMS możemy ponadto przeczytać za pomocą zegarka, nie dotykając nawet telefonu. Z poziomu menu zegarka można także sprawdzić rejestr rozmów LG Prady II, a także ustawić alarm.

Łączność między telefonem, a zegarkiem jest bardzo dobra, dzięki technologii Bluetooth. Podczas testu ani razu nie zauważyłam zerwania połączenia między gadżetem, a komórką. Trzy klawisze znajdujące się z boku zegarka wystarczą, aby wygodnie poruszać się po menu gadżetu. Na początek trzeba jednak rozgryźć ich przeznaczenie.

LG należy się wielki plus za ten dodatkowy gadżet do telefonu.

Zalety:

  • modny, stylowy wygląd,
  • bardzo wygodna klawiatura QWERTY,
  • obsługa WiFi,
  • obsługa DivX,
  • nagrywanie filmów w dużej rozdzielczości (720x480),
  • możliwość obsługi za pomocą dodatkowego akcesorium, jakim jest zegarek Prada LINK.

Wady:

  • stosunek jakości do ceny,
  • niewykorzystanie możliwości multitouch'a,
  • trudność z precyzyjną obsługą przez brak reakcji ekranu na rysik lub paznokieć,
  • niewygodne surfowanie w Internecie przez zbyt małe elementy, które trudno precyzyjnie kliknąć,
  • słaba bateria,
  • słaba jakość aparatu fotograficznego.

Ocena: 7/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.