Cellna recenzja: Nokia N97

Cellna recenzja: Nokia N97

Cellna recenzja: Nokia N97
Karolina Adamus
06.07.2009 18:00, aktualizacja: 06.07.2009 20:00

Miłośnicy smartfonów Nokii wyposażonych w system Symbian długo czekali na godny odpowiednik interfejsu z dotykową obsługą. Po raz pierwszy fiński producent chciał przekonać swoich użytkowników do nawigacji po systemie palcem w modelu 7710. Sam telefon nie został jednak dopracowany technicznie i interfejs okazał się zbyt męczący w obsłudze.

Po premierze iPhone'a z interfejsem MultiTouch moda na klikanie palcem po ekranie sprawiła, że i w ofercie Nokii pojawiły się pierwsze dotykowe modele z S60 piątej edycji. Jeśli Nokia 5800 XpressMusic was zainteresowała, od Nokii N97 nie będziecie w stanie oderwać wzroku.

Po premierze iPhone'a z interfejsem MultiTouch moda na klikanie palcem po ekranie sprawiła, że i w ofercie Nokii pojawiły się pierwsze dotykowe modele z S60 piątej edycji. Jeśli Nokia 5800 XpressMusic was zainteresowała, od Nokii N97 nie będziecie w stanie oderwać wzroku.

WYGLĄD

Nokia N97 jest telefonem o dużych wymiarach, zwłaszcza jeśli przyrównać ją do Nokii 5800 XpressMusic. Na spore gabaryty ma wpływ przede wszystkim większy niż w 5800 ekran oraz klawiatura QWERTY. Nokia N97 ma wymiary 117.2 x 55.3 x 15.9 mm i waży 150 gramów z baterią. Prawie całą powierzchnię przedniej obudowy zajmuje 3,5-calowy ekran dotykowy. U góry znalazły się kamera do wideo połączeń oraz czujnik światła. Na dole znajdują się klawisze funkcyjne: dwa dotykowe do odbierania i kończenia rozmowy oraz przycisk fizyczny do otwierania menu telefonu.

Podobnie jak w Nokii 5800 z boku obudowy umieszczono klawisz blokowania ekranu oraz przyciski głośności i aparatu.

Nokia N97 została wyposażona w fizyczną klawiaturę QWERTY, wysuwaną spod ekranu. Właściwie można by powiedzieć, że to ekran wysuwa się ukazując klawiaturę. Podobnie jak w modelu HTC TyTN II ekran wysuwa się pod pewnym kątem. Konstrukcja slidera jest solidnie wykonana. Po rozsunięciu za ekranem znajduje się plastikowa belka, która asekuruje wyświetlacz. Nie mamy więc wrażenia, że po kilkunastu wysunięciach klawiatury slider będzie się nadawał do naprawy. Zastosowana w N97 klawiatura jest na pierwszy rzut oka niezbyt duża i wydaje się mało wygodna. Po napisaniu kilku SMS-ów szybko się jednak do niej przyzwyczajamy i stwierdzamy, że wprowadzanie tekstu w inny sposób jest męczarnią. Klawisze zostały osadzone w odpowiedniej odległości od siebie, co powoduje, że nie wciskamy kilku liter na raz. Małym minusem klawiatury jest zastosowanie tylko trzech rzędów liter, przez co spacja wylądowała po prawej stronie. Po lewej za to znajduje się miły dodatek w postaci krzyżaka. Po otwarciu klawiatury nie musimy więc zawracać sobie głowy klikaniem po ekranie. Trzymając ręce przy klawiaturze dzięki krzyżakowi możemy także sterować funkcjami na ekranie.

Tylna część obudowy została na dole zaokrąglona dla wygodniejszego trzymania telefonu w ręce. Z tyłu znajduje się również aparat cyfrowy o rozdzielczości 5 Mpix. Aparat jest chroniony zasłoną.

Nokia N97 powinna z wyglądu przypaść do gustu każdemu estetykowi. Obudowa telefonu zawiera stalowe elementy z wydrążonym z przodu napisem Nokia, który cieszy oczy.

EKRAN

W Nokii N97 zastosowano ekran o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 360 x 640 pikseli. To 0,3 cala więcej niż w Nokii 5800 robi różnicę. Porównując ekrany w N97 i 5800 ma się wrażenie, że wyświetlacz tej drugiej ma mniejszą ziarnistość i lepszy kontrast. W N97 naturalnie wszystkie elementy są większe.

O ziarnistości zapominamy jednak szybko, gdy tylko włączymy galerię ze zdjęciami lub otworzymy film. Wtedy większy ekran robi wrażenie.

Obraz

Obsługa dotykiem w N97 jest jak bajka i gdyby nie brak technologii MultiTouch, można by go spokojnie porównać pod względem jakości do iPhone'a. Interfejs można obsługiwać palcem oraz wskaźnikiem załączonym do zestawu, który można przyczepić do telefonu jako zawieszkę.

INTERFEJS

Nokia N97 to drugi z kolei model fińskiego producenta wyposażony w nowy interfejs S60 piątej edycji. Nokia 5800 i N97 posiadają tą samą wersję interfejsu, ale w innej odsłonie. Dostępny w tej chwili soft na Nokię 5800 występuje w wersji v21.0.025, z kolei na Nokię N97 aktualnie w Polsce w wersji v10.0.012. Skąd ta różnica?

Menu Nokii N97 wygląda identycznie jak menu w 5800. Różnicę można zauważyć na ekranie głównym telefonu. W N97 dodano możliwość ustawienia widżetów, które w 5800 można ściągnąć tylko w postaci programów. W N97 programy te można ustawić na ekranie głównym i odświeżając informacje mieć dostęp do najświeższych wiadomości ze świata, portali społecznościowych, a także do aktualizacji funkcji telefonu.

Domyślnie na ekranie możemy ustawić widżety: Amazon, AP News, Bloomberg, Facebook, Hi5, Kalendarza, Nadajnika FM, Odtwarzacza muzyki, Slideshow ze zdjęciami zapisanymi w telefonie, Udostępnianie online oraz ulubione kontakty. Dlaczego napisałam domyślnie? Bo bazę widżetów można w każdej chwili powiększyć ściągając nowe.

Obraz

Widżety na ekranie można ustawiać w dowolnej kolejności. Po rozsunięciu klawiatury QWERTY ekran zmienia tryb na poziomy, a widżety zostają dostosowane do wyświetlacza.

Ekranu głównego nie można dostosować tak jak w Nokii 5800 i innych modelach z S60v3, zmieniając w ustawieniach jego tryb. Jeśli chcecie widzieć na ekranie tylko ikony ze skrótami aplikacji jak w 5800 musicie wyrzucić w ekranu inne widżety.

MUZYKA

W folderze Muzyka w Nokii N97 znalazł się odtwarzacz muzyczny, nazwany po prostu Fonoteka, skrót do sklepu Nokia Music Store (otwartego niedawno w Polsce) oraz radio FM z RDS.

Obraz

Na temat odtwarzacza nie ma co się rozwodzić. Każdy, kto choć raz trzymał w ręku jeden z nowszych modeli Nokii wie jak wygląda. Warto za to wspomnieć o jakości muzyki. Ta odtwarzana za pomocą głośnika nie jest najlepsza. Utwory brzmią jakby były przytłumione, bez wyrazu, a głośnik jakby miał zaraz paść z wyczerpania. Nokia 5800 to nie jest. O niebo lepiej jakość muzyki wypada na słuchawkach. Zestaw oferowany przez Nokię w zestawie nie jest najlepszym na rynku, ale wystarczy. Testowany przeze mnie zestaw Creative Ep-630 radził sobie jednak o wiele lepiej.

Obraz

Jak już wspomniałam w folderze Muzyka znajduje się sklep muzyczny Nokia Music Store. Sklep został niedawno uruchomiony w Polsce, więc bez problemu można skorzystać z jego oferty. Po wejściu na stronę Music Store sklep automatycznie wykrywa kraj. Następnie zostajemy przeniesieni do bazy utworów uporządkowanych w różnych kategoriach. Każda piosenka dostępna jest w cenie 3,49 zł, z kolei album w cenie 34,99zł. Utwór można przed zakupem przesłuchać, a także zapisać w koszyku.

FILMY

W menu Nokii N97 folder Wideo i TV znalazł się w głównym katalogu. Przede wszystkim dlatego, że telefon posiada funkcję panoramicznego odtwarzania filmów w 16:9 oraz obudowę uchylną pod kątem, na której wygodnie ogląda się filmy.

W folderze Wideo i TV znalazły się kanały dotąd dostępne w pozostałych modelach „enek", skrót do Ovi Store i działu wideo oraz folder z filmami dotąd nagranymi za pomocą kamery w telefonie.

Obraz

Filmy odtwarzane są w odtwarzaczu poziomo. Te, które się da w trybie 16:9, pozostałe z czarnym tłem po bokach. Filmy z reguły chodzą płynnie, chociaż zdarzają się opóźnienia. Na ekranie widać też wyraźnie złą jakość filmów, jeśli nie są wykonane w dużej rozdzielczości. Filmy z YouTube są często rozmazane i pikselowe. Naprawdę przyjemnie na wyświetlaczu wyglądają więc filmy w wyższej rozdzielczości.

Odtwarzacz w N97 radzi sobie świetnie z plikami w formacie .mp4 i .3gp. Jeśli chcecie odtwarzać .avi musicie doinstalować dodatkowe aplikacje.

Obraz

Oglądanie filmów na N97 jest bardzo wygodne dzięki wysuwanemu pod kątem wyświetlaczowi. Telefon można postawić na stole czy biurku i wygodnie oglądać wideo. Nie trzeba się martwić o dodatkowe podstawki czy trzymać telefon cały czas w ręce.

APARAT/KAMERA

Jak przystało na telefon o zaawansowanej specyfikacji i tak wysokiej cenie, w N97 znalazł się aparat o rozdzielczości 5 megapikseli i optyce Carla Zeissa.Aparat posiada opcję Auto Focus oraz 4-krotny zoom cyfrowy. Obiektyw aparatu jest chroniony przesłoną, dzięki czemu szybko się nie zarysuje i nie zabrudzi.

Aparat wspomagają dwie diody LED pełniące rolę lampy błyskowej. W większości modeli nie robią one zbytniej różnicy, w N97 jest jednak inaczej. W galerii zamieściłam zdjęcia zrobione za pomocą Nokii 5800 oraz N97. Różnicę w jakości widać już na pierwszy rzut oka.

Obraz

Zdjęcia wykonane aparatem w N97 nie są najlepszej jakości porównując z innymi modelami tej klasy. Fotki są jednak wystarczająco wyraźne, mają dobry kontrast i barwy niewiele zlewają się ze sobą. Zdjęcia charakteryzuje jednak ziarnistość, która przestaje być widoczna dopiero przy zmianie rozmiaru zdjęcia.

Aparat cyfrowy w N97 jest rzeczą przydatną. Nie tylko, jako okazjonalny dodatek. Zdjęcia zrobione za pomocą N97 da się wykorzystać.

DODATKOWE APLIKACJE

Z dodatkowych aplikacji w N97, oprócz widżetów, znalazły się:

  • wspomniany już sklep Ovi Store, w którym można zakupić aplikacje, gry, wideo oraz dodatki,
  • mapy Nokii,
  • aplikacja do udostępnienia plików online,
  • słownik,
  • pakiet biurowy Quickoffice z funkcją tworzenia dokumentów, arkuszy oraz prezentacji (oczywiście po zakupie),
  • program do pakowania plików Zip,
  • aktywne notatki,
  • Adobe PDF w wersji trial,
  • odtwarzacz RealPlayer,
  • program do aktualizacji aplikacji,
  • Mail for Exchange, - aplikacja Rysunek, czyli coś podobnego do Painta w Windows.

BATERIA

Telefon o tak zaawansowanej specyfikacji, jak Nokia N97 musiał zostać wyposażony w baterię o długiej żywotności. W N97 znalazł się akumulator o pojemności 1500 mAh. Bateria starcza na około 2-3 dni działania przy przeciętnym użytkowaniu.

Jeśli chcemy korzystać z możliwości nowego interaktywnego ekranu głównego, którego widżety często muszą się połączyć z Internetem, aby zaktualizować dane, bateria wytrzymuje trochę ponad dzień. Jeśli zrezygnujemy z połączeń 3G i WiFi, komórka wytrzyma do 4 dni.

Oglądanie filmów na YouTube przy połączeniu WiFi potrafi za to wykończyć baterię w zaledwie kilka godzin. Lepiej jest już z muzyką. Z włączonym odtwarzaczem mamy szansę na skorzystanie z telefonu przez kilkanaście godzin.

Ciekawostką jest fakt, że podczas podłączenia telefonu do komputera za pomocą kabla USB, bateria jest ładowana. Nie trzeba więc ciągle sięgać po ładowarkę.

ZESTAW W zestawie z telefonem znajdziecie:

  • baterię BP-4L o pojemności 1500 mAh,
  • ładowarkę,
  • kabel do transmisji danych,
  • zestaw słuchawkowy składający się z adaptera AD-54 i słuchawek HS-45,
  • ściereczkę,
  • wskaźnik w postaci zawieszki,
  • płytę z oprogramowaniem, instrukcję i gwarancję.

Zalety:

  • duży wyświetlacz dotykowy,
  • interfejs S60v5,
  • wbudowany GPS i WiFi,
  • dostęp do sklepu Nokia Music Store,
  • udostępnianie plików online,
  • możliwość ustawienia widżetów na ekranie,
  • klawiatura QWERTY.

Wady:

  • brak pełnej klawiatury ekranowej QWERTY,
  • niska jakość muzyki.

Ocena: 9/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)