Jak będzie działało AI w iOS 18? Wyciekły plany Apple

Jak będzie działało AI w iOS 18? Wyciekły plany Apple

Jak będzie działało AI w iOS 18? Wyciekły plany Apple
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
13.05.2024 16:34, aktualizacja: 13.05.2024 16:49

W kontekście sztucznej inteligencji Apple, sieć zasypują sprzeczne przecieki. Czy można im zaufać? Wydaje się, że każdy z nich zawiera fragment prawdy.

Jesienią zeszłego roku pojawiły się doniesienia, że Apple inwestuje dziennie 3 miliony dolarów w rozwój dużego własnego modelu językowego. Ajax miałby rywalizować bezpośrednio z takimi modelami jak GPT od OpenAI, Gemini od Google’a czy Llama od Mety.

W marcu 2024 roku pojawiła się informacja, że Apple prowadzi rozmowy z Google'em na temat umowy, która mogłaby zrewolucjonizować branżę. Z doniesień wynikało, że generatywne funkcje AI w iPhone’ach miałyby być opracowane na bazie technologii Gemini – tej samej, którą już używają smartfony Google Pixel 8 i flagowe modele Samsunga.

Z kolei w maju 2024 roku Bloomberg przekazał, że Apple jest blisko sfinalizowania umowy z OpenAI. Najświeższe informacje sugerują, że system iOS 18 będzie wykorzystywał funkcje oparte o ChatGPT.

Choć dotychczasowe przecieki wydają się wykluczać się nawzajem, każdy z nich może mieć swoje uzasadnienie.

Sztuczna inteligencja w IOS 18, wyciekły plany Apple

Zamieszanie związane z AI postanowił rozwiązać Mark Gurman z Bloomberga. Dziennikarz, który jest zaznajomiony z planami Apple’a. Jego zdaniem, firma ma zamiar opierać swoją generatywną sztuczną inteligencję na trzech fundamentach.

Część funkcji AI będzie obsługiwana przez autorski duży model językowy działający bezpośrednio na iPhonie. Inna część funkcji AI będzie działała za pomocą autorskiego dużego modelu językowego w chmurze. Z kolei chatbot AI będzie opierał się na ChatGPT, a potencjalnie również na Gemini. Gurman twierdzi, że Apple nie planuje tworzenia własnego chatbota AI, ale zdaje sobie sprawę z potrzeby rynkowej i rozważa zakup gotowego rozwiązania.

Jednak mimo wycieku planów Apple’a, pytania pozostają bez odpowiedzi. Jeśli chatbot iPhone’a ma funkcjonować na bazie konkurencyjnego silnika, to czy oznacza to, że LLM Apple’a jest mniej zaawansowany niż GPT czy Gemini? Czy to również sugeruje, że takie funkcje jak edycja zdjęć czy podsumowywanie stron internetowych będą na iPhone’ach mniej efektywne niż na urządzeniach konkurencji?

Mimo licznych pytań, Apple półoficjalnie potwierdziło, że kwestie AI zostaną omówione podczas prezentacji iOS 18 na WWDC 2024. Odpowiedzi na co najmniej część z nich powinny zostać ujawnione 10 czerwca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)