Czy można używać telefonu podczas burzy? Wyjaśniamy

Czy można używać telefonu podczas burzy? Wyjaśniamy

Czy można używać telefonu podczas burzy?
Czy można używać telefonu podczas burzy?
Źródło zdjęć: © GETTY | Albany Times Union/Hearst Newspapers
13.05.2024 09:16, aktualizacja: 13.05.2024 10:00

W związku z trwającym sezonem burzowym wraca temat bezpiecznego korzystania z telefonu w trakcie burzy. Warto szczegółowo wyjaśnić tę kwestię, ponieważ przez lata narosło wokół niej wiele mitów.

Rozpoczęcie sezonu burzowego ponownie przynosi pytania związane z bezpieczeństwem korzystania z elektroniki. Wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć swoje urządzenia elektroniczne podczas silnych burz.

Niektórzy z was mogą również zastanawiać się, czy można bezpiecznie używać telefonu podczas burzy. Od dłuższego czasu utrzymuje się przekonanie, że telefon może przyciągać pioruny. Co na to nauka?

Czy telefony przyciągają pioruny?

W rzeczywistości obawy o przyciąganie piorunów przez telefon to jedynie mit. Jak informuje Orange Polska, wyniki badań naukowych wielokrotnie dowiodły, że sieć komórkowa oraz smartfony nie mają wpływu na przyciąganie piorunów. Pole elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe jest na tyle słabe, że przypadkowe uderzenie pioruna w osobę trzymającą telefon są wyjątkowo rzadkie i zdarzają się tylko w specyficznych okolicznościach.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wynika, że jest bardzo mała szansa, aby piorun trafił w telefon. Teza, że błyskawica może podążać za falami radiowymi, została całkowicie obalona. Ważne jest jednak, by nie ładować telefonu podczas burzy. Chociaż pozostawienie ładowarki w gniazdku zużywa niewiele energii, lepiej zachować ostrożność. Choćby dlatego, że może to zwiększać ryzyko wybuchu pożaru.

W każdym nowo wybudowanym domu powinien znaleźć się system odgromowy, który chroni przed możliwymi uszkodzeniami wywołanymi przez wyładowania atmosferyczne. Choć te systemy nie zawsze w pełni działają, warto zastosować wszelkie dostępne środki zapobiegawcze. Niestety, samodzielne wyłączanie bezpieczników czy stosowanie listew zabezpieczających przed przepięciami nie gwarantuje pełnej ochrony.

Jeśli boisz się nadchodzącej burzy, przydatne mogą okazać się aplikacje na telefon z radarami burz. Dzięki nim zawsze będziesz miał dostęp do bieżących ostrzeżeń i informacji pogodowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)