Ekrany dotykowe dla Windows 8 - przegląd nadchodzących tabletów i ultrabooków

Ekrany dotykowe dla Windows 8 - przegląd nadchodzących tabletów i ultrabooków17.08.2012 10:30
Microsoft Surface
Paweł Żołyniak

Już niedługo ukaże się najnowsza odsłona najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie – Microsoft Windows 8. Jego największe zalety to nowy interfejs oraz ulepszona obsługa dotyku. Przed premierą nowego systemu warto przyjrzeć się propozycjom czołowych producentów tabletów oraz ultrabooków, którzy przygotowali sporo ciekawych propozycji z ekranami dotykowymi.

Wspólnie z naszymi kolegami z Gadżetomanii postanowiłem przygotować obszerny przegląd nowości, które zapewne pojawią się na rynku tej jesieni, a swoje oficjalne już miały lub będą mieć na tegorocznych targach IFA 2012 w Berlinie.

Microsoft Surface

Microsoft i Samsung

Najważniejszymi urządzeniami działającymi pod kontrolą Windows 8 są tablety Microsoft Surface. Po raz pierwszy w historii gigant z Redmond postanowił wypuścić na rynek nie tylko sam system operacyjny, ale też dedykowane mu urządzenia.

Windows 8 to tak naprawdę Surface. Tablety Microsoftu są tak zaprojektowane, aby pokazać nowy pomysł na korzystanie z komputerów, w którym główną rolę odgrywa obsługa dotykiem. Jednym z najważniejszych owoców rewolucji smartfonów jest wypromowanie ekranów dotykowych, które według Microsoftu nie powinny być tylko domeną urządzeń mobilnych. Czy nowa koncepcja uczyni z Surface'a najlepszy tablet na rynku?

Nieodłącznym elementem tabletów giganta będą osłony Touch Cover i Type Cover. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji pełnią one też funkcję klawiatury z touchpadem. Touch Cover dodaje tylko 3 mm do grubości całego urządzenia, ma elastyczną osłonę oraz specjalne czujniki nacisku uprzyjemniające pisanie. Type Cover jest grubsza niż poprzedniczka, ale oferuje za to fizyczną klawiaturę.

Najnowszy produkt Microsoftu będzie dostępny w dwóch wersjach różniących się architekturą procesora. Surface z Windowsem RT będzie działał na architekturze ARM – wiodącej na rynku tabletów, a Surface Pro będzie korzystał z układów x86_64 znanych z domowych pecetów. Oba urządzenia będą dostępne w kilku wariantach różniących się wbudowaną pamięcią.

Produkty z rodziny Surface mają należeć do segmentu urządzeń premium, ale wiele mówi się o tym, że MS chce niską ceną wersji dla Windowsa RT przekonać jak największą liczbę użytkowników do wyboru tego urządzenia. Oczywiście ma to pomóc w przekonaniu deweloperów do masowego tworzenia aplikacji dla Win8.

Samsung

W zestawieniu nie mogło zabraknąć największego producenta z Korei Południowej. Samsung nie ujawnił jeszcze wszystkich swoich propozycji - na tablety z Windowsem 8 będziemy musieli jeszcze poczekać. Warto jednak przyjrzeć się trzem innym propozycjom.

Series 5 - najniższa seria ultrabooków koreańskiego producenta - doczekała się dwóch nowych pozycji: Ultra Touch i Ultra Convertible. Urządzenia różnią się między sobą nieznacznie. Tak jak poprzednie ultrabooki są wykonane z połączenia metalu i plastiku. Nowością ma być 13-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, przystosowany do obsługi dotykiem.

[solr id="komorkomania-pl-117961" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5947,samsung-galaxy-note-10-1-najlepszy-tablet-z-androidem-wideo" _mphoto="zaznaczenie-010-117961-2-04b04b2.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2536[/block]

Dziennikarze, którzy mieli okazję przetestować oba ultrabooki Samsunga na targach w Tajwanie, zwracają uwagę na świetną reakcję ekranów na dotyk, co ma znacząco uprzyjemnić korzystanie z Windows 8. Ultra Convertible daje możliwość pełnego odwrócenia wyświetlacza i korzystanie z niego jak z tabletu. Jednak w takiej pozycji klawiatura znajduje się na spodzie urządzenia, co powoduje pewne utrudnienia.

Znacznie ciekawiej prezentował się koncepcyjny ultrabook z Series 5. W przeciwieństwie do Ultra Touch i Ultra Convertible prototyp pokazany przez Samsunga ma być urządzeniem hybrydowym. Około 11-calowy wyświetlacz może zostać odłączony od klawiatury i pełnić funkcję tabletu. Zaletą tego modelu ma być magnetyczne mocowanie klawiatury.

Największym komputerem Koreańczyków na targach Computex 2012 był 27-calowy model Series 7 All in One. Podobnie jak w przypadku poprzednich urządzeń Samsung nie wyjawił dokładnej specyfikacji, ale wiemy, że prototyp ma mieć ekran o rozdzielczości quad-HD (2560 x 1440) z 10-punktowym multitouchem.

Asus i Toshiba

Asus zaprezentował najwięcej urządzeń z Windowsem 8. Tajwańczycy pokazali dwa tablety, które mogą być tańszą propozycją niż Microsoft Surface - Tablet 600 i Tablet 810.

Pierwszy działa pod kontrolą Windowsa RT. Napędzany jest układem Nvidia Tegra 3 oraz 2 GB pamięci RAM. Dużą zaletą tabletu jest ekran wykonany w technologii Super IPS+, charakteryzujący się świetnymi kątami. Jego przekątna wynosi 10,1 cala, a rozdzielczość to 1366 x 768 px. Jest też aparat o rozdzielczości 8 Mpix, kamera przednia (2 Mpix) oraz moduły WiFi, Bluetooth 4.0 i NFC.

Tablet 810 został wyposażony w większy ekran (11,6 cala) wykonany w tej samej technologii i mający identyczną rozdzielczość. Urządzenia różnią się układem. Zamiast Tegry Asus zdecydował się na zastosowanie układu Intel Atom Medfield, co pozwala na korzystanie z Windowsa 8. Obydwa tablety mogą zostać podłączone do stacji dokującej z klawiaturą i dodatkową baterią.

Ich dużą zaletą ma być cena - nawet poniżej 2000 zł. Jak nietrudno zauważyć, 600 i 810 mogą być tańszymi odpowiednikami odpowiednio Microsoft Surface i Surface Pro. Więcej o tych dwóch tabletach przeczytacie w tekście Mateusza.

Godnym przeciwnikiem dla produktów Microsoftu ma być high-endowy Transformer Book. Po tabletach z Androidem Asus postanowił rozszerzyć swoją prestiżową markę o platformę Windows 8. Nowy Transformer Book będzie oferowany w trzech wersjach różniących się przekątnymi ekranu, odpowiednio 11,6, 13 i 14 cali. Wszystkie zostaną wyposażone w matryce IPS LCD o rozdzielczości Full HD.

Ogromną zaletą Transformer Booka jest procesor Intel Core i7 trzeciej generacji (Ivy Bridge) wykonany w technologii 22 nm. Tablety będą miały w zależności od wersji do 4 GB pamięci RAM oraz dysk SSD lub HDD.

Transformer AiO jest większym bratem poprzednika. Przekątna jego ekranu wynosi aż 18,4 cala. To bardzo dużo jak na tablet, jednak nie będzie to typowe urządzenie tego typu. Skrót AiO oznacza All-in-One (określenie odnoszące się do komputerów, w których wszystkie podzespoły oraz monitor znajdują się w jednej obudowie). Dzięki stacji dokującej ten gigantyczny tablet będzie mógł się zamienić w pełni funkcjonalny komputer z m.in. napędem DVD.

Największy Transformer będzie umożliwiał uruchomienie nie tylko systemu Windows, ale też Androida. Tryb dual boot pozwoli za pomocą jednego przycisku przełączyć się pomiędzy systemami.

Warto również wspomnieć o nowej wersji Zenbooka Prime UX21A. Na tragach Computex 2012 Asus zaprezentował specjalny model swojego ultrabooka, który został wyposażony w dotykowy ekran, aby w pełni wykorzystywał potencjał nowego systemu z Redmond. Zenbook, poza tym że dodano w nim obsługę za pomocą dotyku, nie różni się znacząco od wersji dla Windows 7. Urządzenie ma mieć 11,6-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 1080p oraz układ Ivy Bridge. Uwagę może przyciągnąć wykonanie ultrabooka. Zrobiono go z aluminium, a w najcieńszym miejscu ma mieć tylko 3 mm. Miłym dodatkiem jest podświetlana klawiatura.

[solr id="komorkomania-pl-117371" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/6018,asus-padfone-hybrydowe-monstrum-wkrotce-w-polsce" _mphoto="asus-padfone-117371-252x-2a3d485.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2537[/block]

Najlepszym przykładem tego, że Asus lubi eksperymentować ze swoimi urządzeniami, jest seria ultrabooków Taichi. Po hybrydowych tabletach, które dzięki stacji dokującej lub podpinanej klawiaturze stają się pełnoprawnymi komputerami, Asus pokazał ultrabooka z dwoma wyświetlaczami umieszczonymi po obu stronach pokrywy. Magia systemu dual-display ma pozwolić na korzystanie z pełnej klawiatury i touchpada, tak jak w przypadku każdego innego ultrabooka. Jednak po jego zamknięciu urządzenie zamieni się w tablet wyposażony w dedykowane przyciski fizyczne.

Taichi będzie dostępne w dwóch wersjach różniących się przekątnymi ekranu – odpowiednio 11,6 i 13,3 cala. Tak samo jak w przypadku innych urządzeń Asusa matryca będzie wykonana w technologii IPS pozwalającej na wyświetlanie obrazu w jakości HD. Wykorzystano również układ Intel Core i7 (Ivy Bridge), 4 GB pamięci RAM, porty USB 3.0, micro-HDMI oraz NFC.

Toshiba

Najnowsza odsłona systemu Windows kładzie nacisk na obsługę za pomocą dotyku, jednak nie oznacza to, że wszystkie modele komputerów od razu zaadaptują nowe rozwiązania. Dla osób, dla których ważniejsze są inne cechy, Toshiba przygotowała nowego Portege Z930.

Ultrabook jest przedstawiany jako najlżejszy na świecie. Mierzy 15,9 mm i waży nieco ponad 1 kg. Ekran o przekątnej 13,3 cala ma możliwość wyświetlania obrazu w jakości 720p. Wzrok przykuwa szczotkowana obudowa wykonana ze stopu magnezu. Ultrabooka napędza układ Intel Core 3. generacji z GPU Intel HD Graphics 4000. W zależności od konfiguracji Portege może mieć do 12 GB pamięci RAM DDR3 oraz dysk SSD o pojemności do 512 GB. Specyfikację uzupełniają port USB 3.0, HDMI, VGA i czytnik kart SD.

[solr id="komorkomania-pl-118363" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5890,czeka-nas-rewolucja-na-rynku-tabletow-2" _mphoto="img-20120810-164141-1183-dfd9278.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2538[/block]

Co ciekawe, Toshiba przedstawiła również pierwszego na świecie laptopa o proporcjach ekranu 21:9. Satellite U840W, bo o nim mowa, został wyposażony w 14-calowy ekran o rozdzielczości 1792 x 768. Taka konfiguracja ma pozwolić nie tylko na oglądanie filmów bez czarnych pasków, ale też na większe możliwości przy korzystaniu z aplikacji Metro "side by side".

Tak jak w poprzednim modelu na pokładzie znajduje się procesor Intela oparty na architekturze Ivy Bridge. Jest też 10 GB pamięci RAM. Toshiba zastosowała ciekawe połączenie dysku twardego o pojemności 500 GB i SSD o rozmiarze 32 GB, który pełni rolę cache'u dla najczęściej używanych plików. Ultrabook wspiera również technologię WiDi – Wireless Display, umożliwiającą bezprzewodowe strumieniowanie obrazu. Może dziwić brak klawiatury numerycznej przy tak dużej szerokości urządzenia.

Japoński producent przygotował własną propozycję dla fanów komputerów All in One. LX830 ma stać się prawdziwym mobilnym centrum rozrywki. Został wyposażony w 23-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080. Dziesięciopunktowy multitouch jest opcjonalny. Oprócz procesora Core 3. generacji LX830 ma wspierać do 16 GB pamięci RAM i dysk twardy do 2 TB.

Do kontroli bezprzewodowej myszki i klawiatury zastosowano moduł Bluetooth 4.0. Oprócz niego komputer ma Wi-Fi, Ethernet, USB 3.0 oraz wyjście HDMI, które umożliwi odbiór obrazu z innego odbiornika. W różnych konfiguracjach możemy zobaczyć również zintegrowany tuner TV i napęd Blu-ray. Wersja podstawowa LX830 ma kosztować 599 funtów.

Toshiba pokazała też kilka urządzeń prototypowych, m.in. koncept hybrydowego tabletu oraz slider. Pierwszy ma mieć odczepianą klawiaturę i konkurować z Transformerem Asusa. Drugi prototyp był wzorowany na sliderach firmy MSI. Taka konstrukcja umożliwia łatwiejsze przejście ultrabooka do formy tabletu. Oba modele wykonano z połączenia plastiku i metalu. Nie ujawniono dokładnej specyfikacji urządzeń, jednak mają działać na układach zarówno Intela w architekturze x86, jak i Texas Instruments (ARM).

Dell i AcerDell

Oba laptopy wyposażono w niskonapięciowy procesor Intel Core i3, z możliwością przejścia na jednostki oparte na architekturze Ivy Bridge po dodatkowych opłatach. Zaletą Inspironów są głośniki firmy Skullcandy wspierane technologią Waves MaxxAudio. Co prawda nowe Inspirony nie imponują specyfikacją, jednak ich cena powinna plasować się na poziomie 2000-2500 zł.

Dell Latitude 10 (fot. blugga.com)
Dell Latitude 10 (fot. blugga.com)

(zdjęcie pochodzi z blugga.com)

Bardziej interesujące są dwa tablety zaproponowane przez Amerykanów. Latitude 10 ma być standardowym tabletem, XPS 12 natomiast będzie miał obracany ekran. Pierwszy zostanie wyposażony w 10,1-calowy ekran o rozdzielczości 1333 x 768 px, dwurdzeniowy procesor Intel Atom (Clover Trail), 2 GB pamięci RAM DDR2 i dysk SSD o pojemności do 128 GB. Co prawda specyfikacja nie powala na kolana, jednak Latitude ma oferować 12 godzin pracy oraz wymienną baterię, co jest bardzo rzadko spotykane w tabletach.

Dell XPS12 ma mieć obracany ekran, co pozwoli na korzystanie z niego jak ze zwykłego laptopa lub tabletu w zależności od potrzeby. Wyświetlacz o przekątnej 12,5 cala będzie chroniony przez Gorilla Glass. Technologia Rapid Start przyśpieszy uruchamianie systemu operacyjnego i aplikacji, a Intel Smart Connect zadba o synchronizację np. poczty e-mail czy statusów na portalach społecznościowych gdy system przejdzie w stan uśpienia. Więcej o tabletach firmy Dell przeczytacie w tekście Michała.

Acer

Acer, rodzimy konkurent Asusa, również przygotował kilka urządzeń dedykowanych Windows 8. Wśród nich są dwa tablety z rodziny Iconia.

Pierwszy, Iconia W510, został wyposażony w wyświetlacz IPS o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości Full HD. Nie znamy jeszcze dokładnej specyfikacji, ale tablet ma mieć na pokładzie port USB 2.0, micro-USB, micro-HDMI, microSD oraz slot na kartę SIM, który umożliwi korzystanie z sieci 3G. Według zapowiedzi producenta bateria wystarczy na 8 godzin pracy, a po podłączeniu dodatkowej klawiatury nawet na 18 godzin.

To właśnie klawiatura jest najbardziej interesującym akcesorium Iconii W510. Ma dodatkową baterię, pozwala na obrócenie ekranu do 295 stopni, co umożliwi ustawienie tabletu w pozycji prezentacji.

Większą siostrą Iconii W510 jest Iconia W700. Znajduje się w niej ekran o przekątnej 11,6 cala, wykonany w tej samej technologii co w W510. Układ oparty na architekturze Ivy Bridge pozwoli na wykorzystanie Windowsa 8. Tablet został również wyposażony w system Dolby Home Theater. Dodatkowym smaczkiem jest port Thunderbolt oprócz trzech wejść USB 3.0. Może zdziwić brak doczepianej klawiatury, która została zastąpiona stacją dokującą.

Ceny tabletów mają się wahać między 599-799 dol. za W510 i 799-999 dol. za W700. Nie są one atrakcyjne w porównaniu z cenami odpowiednich modeli konkurencji.

Acer przedstawił również dwa komputery typu All in One z serii Aspire. Pierwszy, oznaczony numerem 7600U, wyposażono w 27-calowy wyświetlacz, a 5600U w 23-calowy. Oba mają mieć rozdzielczość Full HD i obsługiwać odpowiednio 64- i 10-punktowy multitouch. Podobnie jak w przypadku innych modeli Acera został wykorzystany system Dolby surround. Atutem serii Aspire ma być ramię podstawki komputerów, które pozwoli na ustawienie ekranu w idealnie poziomej pozycji.

Pozostali producenciSony

Kolejny po Toshibie potentat z Japonii zaprezentował nowy model ultrabooka. Sony VAIO T13 ma być dostępny w polskich sklepach za około 3200 zł. Za tą cenę otrzymamy układ Intel Sandy Bridge wykonany w technologii 32 nm oraz 4 GB pamięci RAM. Nie zabraknie też wersji z 22-nm chipami Core 3. generacji (Ivy Bridge). Ekran o przekątnej 13 cali ma pozwalać na wyświetlanie obrazu w jakości HD (1366 x 768 px). Wszystko to jest opakowane w obudowę ze stopu aluminium. Laptop ma mieć nie więcej niż 18 mm grubości oraz 1,6 kg wagi.

Lenovo

W zakresie stylistyki nowy model Lenovo nie odbiega od innych produktów z linii ThinkPad. Dla niektórych prostota i kanciastość kształtów mogą wydawać się ubogie, jednak Lenovo jest znane przede wszystkim z trwałości i niezawodności. Ich pierwszy tablet z Windows 8 został wyposażony w 10,1-calowy ekran IPS LCD o rozdzielczości obrazu 1366 x 768 px. ThinkPad Tablet wykorzystuje układ Intel Atom Dual Core, 2 GB pamięci RAM i dysk o pojemności 64 GB. Wśród dodatkowych akcesoriów jest rysik oraz klawiatura z trackpointem. Lenovo za dopłatą zaoferuje również moduł łączności HSPA+.

IdeaPad Yoga jest ultrabookiem z w pełni odwracanym ekranem, umożliwiającym pracę w trybie tabletu. Co ciekawe, 13,3-calowy wyświetlacz obsługuje dość nietypową rozdzielczość dla tego typu urządzeń – 1600 x 900 px. Zgodnie z przewidywaniami IdeaPada napędza układ oparty na architekturze Ivy Bridge, jest też 8 GB pamięci RAM. Cena w Wielkiej Brytanii jest wygórowana – wersja podstawowa kosztuje 1200 funtów, a model z procesorem Intel Core i7 300 funtów więcej.

AMD też ma chrapkę na Windowsa 8

Na targach Computex 2012 można było zobaczyć urządzenie działające na układach konkurencyjnych dla Ivy Bridge Intela. AMD zaprezentowało hybrydowy tablet z doczepianą klawiaturą. Amerykanie pokazali własny układ wykonany w technologii 32 nm –

Podobnie jak AMD firma MSI wyróżniła się na tle konkurencji, prezentując tablet typu slider. MSI Slider S20 wyposażono w 11,6-calowy wyświetlacz, po którego rozsunięciu odsłania się klawiatura. Niestety, przez to rozwiązanie zostało bardzo mało miejsca na klawiaturę, która wygląda na ściśniętą i nie zachęca do pracy na niej. W tablecie zastosowano procesor Intel Core 3. generacji (Ivy Bridge), 4 GB pamięci RAM oraz porty USB 3.0, Bluetooth 4.0 i HDMI. Waży on około 1,3 kg.

Gigabyte

Fani włókien węglowych mogą być zainteresowani laptopem ujawnionym przez firmę Gigabyte. Obudowa

Na koniec warto zwrócić uwagę na ultrabooka japońskiej firmy NEC – LaVie Z. Co ciekawe, jest on tylko minimalnie cięższy od Gigabyte X11 (2.2 funta), ale ma 13,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1600 x 900 px. Obudowa jest wykonana ze stopu litowo-magnezowego i prezentuje się świetnie. Moim zdaniem prostota i oszczędność Japończyków zaprocentowały jednym z lepiej wyglądających urządzeń w zestawieniu. Wracając do specyfikacji, NEC zaoferuje dokładnie te same procesory co Gigabyte – Intel Core i5-3317U lub Core i7-3517U. Niestety, Kraj Kwitnącej Wiśni może być jedynym rynkiem dla LaVie Z.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.