Jesienna ofensywa tabletów Intela z Windows 8
Według doniesień serwisu CNET jesienią pojawi się nie jedno, nie dwa, ale kilkanaście nowych urządzeń z Windows 8, w tym tabletów. Taką ofensywę planuje Intel.
Najnowszy system operacyjny Microsoftu jeszcze nie zadebiutował, a już wzbudza duże zainteresowanie. Ósemka będzie pierwszym Windowsem dostosowanym do ekranów dotykowych dzięki Metro UI. Ma to ułatwić wprowadzenie systemu z Redmond na rynek tabletów, który jest obecnie zdominowany przez iPada.
Microsoft planuje dwie edycje nowego Windowsa w zależności od architektury procesora danego urządzenia. Dla tabletów działających w klasycznym, desktopowym x86 będzie przeznaczony system o nazwie Windows 8. Urządzeniom działającym pod kontrolą procesorów z rodziny ARM dedykowana jest specjalna wersja Windows RT.
Według źródeł serwisu CNET pierwsze tablety z Windows 8 powinny trafić do sklepów już w listopadzie. Do końca roku ma się pojawić około tuzina urządzeń, spośród których połowę mają stanowić hybrydy łączące możliwości ultrabooków z tabletami.
Nie znamy dokładnej specyfikacji urządzeń, jednak dużo mówi się, że część ma być wyposażona w układy Intel Atom Z2760 Clover Trail. Te pierwsze to dwurdzeniowe chipy z rodzimy Atom wykonane w technologii 32 nanometrów. Mają mieć dodatkowe funkcje, takie jak Burst Mode, pozwalający na chwilowe zwiększenie taktowania, oraz Hyper-Threading.
Według doniesień możemy się spodziewać dwóch rodzajów urządzeń - 10-calowych tabletów oraz 11-calowych hybryd z fizycznymi klawiaturami. Ich waga ma nie przekraczać 1,5 funta, czyli około 0,68 kg. Urządzenia powinny mieć grubość poniżej 9 mm. Dla porównania, iPad trzeciej generacji jest wyposażony w ekran o przekątnej 9,7 cala, waży 1,44 funta i ma 9,4 mm grubości.
Na pokładzie tabletów mają być moduły łączności 3G/4G, NFC i WiFi z WiFi Direct. Przewidywany czas pracy baterii to około 9 godzin.
Co ciekawe, przeciek dostarczył informacji o dwóch kolejnych układach Intela, których można oczekiwać w najbliższym czasie. Hybrydowe tablety z Windows 8 mogą wykorzystywać 22-nanometrowe procesory Intela oparte na architekturze Ivy Bridge, następcy Sandy Bridge (32 nm). Trzecia generacja procesorów Intel Core po raz pierwszy używa trójbramkowych tranzystorów 3-D Tri-Gate, o których więcej dowiecie się z wpisu Jacka. Jest to rodzina dwu- i czterordzeniowych procesorów o częstotliwościach pracy wynoszących nawet 3,9 GHz w trybie Turbo Boost 2.0.
Innym wspomnianym układem jest następca Clover Trail - Bay Trail. Tego kolejnego przedstawiciela technologi 22 nm będziemy mogli zobaczyć na targach CES na początku przyszłego roku.
Zapowiada się ciekawa jesień. Nowy iPhone szóstej generacji, nowa seria Androidów (być może z wersją 5.0 Jelly Bean), ale największą ofensywę planują Intel i Microsoft. Producent procesorów zamierza wprowadzić wiele nowych ultrabooków, hybrydowe urządzenia, pierwsze smartfony z Androidem, a we współpracy z MS także tablety z Windows 8. Z kolei gigant z Redmond ma w zanadrzu nie tylko nową wersję okienek, ale też Windows Phone 8.
Źródło: CNET