Podsumowanie targów CES 2014

Podsumowanie targów CES 201413.01.2014 20:23
Mateusz Żołyniak

Zeszłoroczne targi Consumer Eletronics Show nie były najciekawsze. W tym roku jest zdecydowanie lepiej. Oczywiście główne nowości z segmentu mobilnego poznamy w Barcelonie na MWC, ale już teraz wiadomo, w jakim kierunku będzie zmierzał świat elektroniki.

Inteligentne zegarki

O tym, że inteligentne zegarki będą intensywnie promowaną kategorią produktów w 2014 roku, wiadomo było od dawna. Targi CES 2014 pokazały jednak, że interesują się nimi wszyscy: i producenci smartfonów/tabletów, i firmy, które dotąd nie miały za dużo wspólnego z rynkiem mobilnym.

Najciekawszą moim zdaniem premierą był nowy produkt Pebble, czyli Steel. To ulepszona wersja Pebble Watch, różniąca się od poprzednika wykonaniem (jedyną zmianą w specyfikacji jest w zasadzie zwiększenie ilości pamięci RAM do 8 MB). Teraz zegarek został zamknięty w obudowie wykonanej z nierdzewnej stali, a ekran pokrywa warstwa szkła Gorilla Glass. Smartwatch będzie dostępny z metalową lub skórzaną opaską.

Pebble Steel
Pebble Steel

Interesujący sprzęt pokazała również firma Casio. Szczegółowo pisał o nim Miron. Wielką zaletą tego produktu jest czas pracy baterii (nawet 2 lata). Archos z kolei zaprezentował aż trzy inteligentne zegarki. Nie wyróżniają się one może funkcjami, ale za to ich cena jest bardzo niska. Firma Neptune dołożyła kolejną wersję swojego smartwatcha, który ma dwurdzeniowy procesor.

ZTE BlueWatch, Źródło zdjęć: © Slashgear
ZTE BlueWatch
Źródło zdjęć: © Slashgear

Z produktów, którym nie poświęciliśmy miejsca na Komórkomanii, warto wspomnieć o ZTE BlueWatch i Meta Watch. Pierwszy jest wzorowany na Pebble Watch, a jego 1,25-calowy ekranik pracuje w rozdzielczości 144 x 168 pikseli. Sercem urządzenia jest procesor Cortex-M3, który wspiera 128 KB RAM-u, a bateria ma 235 mAh. Komunikuje się on ze smartfonem poprzez Bluetooth 3.0/4.0 i może wyświetlać powiadomienia z kalendarza, pogodynki, Facebooka, Twittera, aplikacji dla aktywnych czy wiadomości.

Nowy Meta Watch, Źródło zdjęć: © The Verge
Nowy Meta Watch
Źródło zdjęć: © The Verge

Meta Watch to sprzęt zaprojektowany przez Franka Nuovo, który wcześniej pracował nad wyglądem telefonów marki Vertu. Zegarek ma warte uwagi wzornictwo, ale dostępne w nim funkcje są takie same jak w innych gadżetach tego typu. W przeciwieństwie do propozycji ZTE Meta Watch jest produktem gotowym i ma trafić do sprzedaży wiosną tego roku. Cena nie jest znana, ale na pewno nie będzie należała do najniższych.

Inteligentne opaski

Na CES 2014 większą popularnością niż zegarki cieszyły się opaski dla aktywnych. Własne propozycje pokazało bardzo wielu producentów; LG Lifeband Touch i Sony SmartBand/Core to tylko wierzchołek góry lodowej.

Razer Nabu
Razer Nabu

Świetną nowość przygotował Razer, na pewno znany graczom. Producent akcesoriów dla graczy i komputerów w Las Vegas zaprezentował opaskę Nabu. Ma ona dwa OLED-owe ekrany umieszczone przeciwnych stronach. Pierwszy (Public Icon Screen) pokazuje komunikat o pojawieniu się powiadomienia, a drugi (Private Message Screen) wyświetla dokładne informacje o nim (treść SMS-a, tytuł piosenki).

Movea G-Series
Movea G-Series

Inne podejście do monitorowania zdrowia ma Movea, która na CES 2014 przedstawiła koncept opasek G-Series. Firma chwali się, że jej opaska na rękę będzie najbardziej dokładnym gadżetem tego typu. Przynajmniej jeżeli chodzi o rozpoznawanie i pomiar kroków. Akcesorium ma również doskonale dawać sobie radę z ustalaniem pozycji ciała ćwiczącego. Niestety, jeszcze nie wiadomo, kiedy trafi ono do sprzedaży.

Jaybird Reign
Jaybird Reign

Jaybird Reign to kolejna godna uwagi opaska na rękę. Jest ona wyposażona w funkcję Go-Zone, która informuje użytkownika, że ma on za mało ruchu i powinien rozpocząć trening. Podobną opcję ma oferować Vivofit firmy Garmin; dodatkowo będzie on monitorował sen.

Garmin Vivofit
Garmin Vivofit

Warto wspomnieć też o Mio Link, które zostało przygotowane z myślą o monitorowaniu pracy serca. Gadżet wykorzystuje elektrooptyczny czujnik zbierający dane o tętnie czy ilości krwi tłoczonej naczyniami krwionośnymi. Mio Link może nie informuje o zdarzeniach ze smartfona, ale może okazać się bardzo przydatnym narzędziem dla osób z chorobami serca.

Mio Link
Mio Link

Chińczycy coraz bardziej zaskakują

W tym roku w Las Vegas najbardziej zaskoczyły mnie chińskie firmy, które starają się zaistnieć na amerykańskim (i nie tylko) rynku. Oczywiście telefony były dla nas najważniejsze, ale Huawei i ZTE nie ograniczyły się do prezentacji tylko nowych smartfonów. Huawei opracował nowego Ascenda Mate2 4G, który może ładować inne smartfony, oraz podobną do QUYA androidową konsolę z autorskim kontrolerem.

Kontroler do konsoli Huawei Tron
Kontroler do konsoli Huawei Tron

ZTE przygotowało jeszcze więcej nowości. Chińczycy pokazali całą gamę nowych smartfonów, w tym fotograficzne Nubia 5S i 5S Mini oraz Granda S II, który obsługuje proste polecenia głosowe. Pojawił się też nowy phablet, który - podobnie jak Galaxy Note'y - pozwala na dzielenie ekranu i uruchamianie na każdej z części innych aplikacji. Wrażenie zrobił też projekt modułowego telefonu, nad którym firma obecnie pracuje.

ZTE zaprezentowało również koncept inteligentnego zegarka oraz projektor z Androidem. Ten ostatni działa również jako hotspot Wi-Fi. Sam projektor DLP może wyświetlać 120-calowy obraz Full HD o jasności 100 lumenów; kontrast to 1000:1. Pracą steruje Android, a do obsługi służy 4-calowy ekran o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Sprzęt wspiera łączność LTE, a wbudowana bateria 5000 mAh ma zapewnić pracę nawet bez stałego zasilania. Inne urządzenia można łączyć z projektorem poprzez Wi-Fi lub Bluetooth. Producent chwali się, że obsłuży on naraz do 8 sygnałów.

Projektor i hotspot LTE w jednym, Źródło zdjęć: © ZTE
Projektor i hotspot LTE w jednym
Źródło zdjęć: © ZTE

Ogólnie Chińczycy podczas targów dali jasno do zrozumienia, że myślą nad nowymi rozwiązaniami i umieją wejść w dopiero rodzące się nisze. Nie zdziwię się, jeśli na targach MWC 2014 zobaczymy kolejne nietypowe pomysły firm z Państwa Środka.

Tanio i dobrze

Jak już wspominałem, na targach CES 2014 nie ma co spodziewać się nowych flagowców kluczowych graczy na rynku mobilnym. Pokazano jedynie oczekiwane już od jakiegoś czasu nowości Samsunga i Sony. Nie oznacza to, że nie są to produkty warte zainteresowania.

Sony Xperia Z1 Compact w naszych rękach

Xperia Z1 Compact to w zasadzie jedyny smartfon typu mini, który cechuje się topową specyfikacją i nie ma się czego wstydzić w konfrontacji z 5-calowymi high-endami. Obiecująco zapowiada się również nowa linia tabletów Samsunga. Modele Pro mają ekrany o wysokich rozdzielczościach, świetne podzespoły i zupełnie nowy interfejs, który został bardzo ciepło przyjęty przez pierwszych testerów. Jedyny mankament jest taki, że sprzęt zapewne nie będzie należał do najtańszych.

Hands-on with the Samsung Galaxy Tab Pro + Note Pro tablets at CES 2013

Prym na targach wiodły jednak urządzenia z niższej półki cenowej. Własną serię zaprezentował choćby Alcatel. Przygotował on nowości z serii One Touch Pop, które będą dostępne w wielu kolorach. Lenovo pokazało tani sprzęt z Windowsem 8.1, czyli 8-calowego ThinkPada 8.

Wśród producentów komputerów na CES 2013 nie mogło zabraknąć także Acera i Asusa. To firmy, które obecnie stawiają na tablety i smartfony. Asus pokazał w Las Vegas tanie tablety z Androidem, choć pojawił się i budżetowy smartfon. Asus zaprezentował jeszcze więcej.

Asus Padfone X dla sieci AT&T
Asus Padfone X dla sieci AT&T

Zaczął od ciekawej hybrydy z Windowsem i Androidem, która będzie oferowana za niezbyt wygórowaną kwotę. Ceną będą też kusić kompaktowy VivoTab Note 8 z Windowsem i digitizerem Wacoma oraz Padfone Mini, który może pracować jako 4-calowy smartfon lub 7-calowy tablet. Był i topowy Padfone Infinity X ze Snapdragonem 800, obsługą LTE, 5-calowym ekranem Full HD i stacją dokującą z 9-calowym panelem, chociaż trafi on na wyłączność do oferty amerykańskiej sieci AT&T.

Asus Zenfone 6
Asus Zenfone 6

Największe wrażenie zrobiła na mnie linia telefonów Zenfone, które oparte są na układach Atom i sprzedawane będą w zaskakująco niskich cenach. To właśnie te modele dobitnie pokazują, że producenci z Tajwanu (wraz z Intelem) mogą w przyszłości namieszać na rynku. Już czekam na ich nowości z wyższej półki, które być może oparte będą na komórkowej wersji platformy Bay Trail.

Ważne jest to, co drzemie pod obudową

CES 2014 były świetną okazją dla Nvidii do pokazania nowej Tegry K1, której poświęciłem osobny wpis. Interesujące są zapowiedzi autorskich rdzeni Denver, chociaż najważniejszą częścią chipsetu jest nowa grafika. Mobilny Kepler to bowiem nie tylko najwydajniejsza z grafik do smartfonów, ale również GPU oferujące największe możliwości. Nvidia oczywiście na tym nie poprzestała, bo zapowiedziała również nową generację systemów samochodowych.

NVIDIA Tegra K1 Demo: Unreal Engine 4

Nie spał również Qualcomm, który prezentował świetne możliwości nowego Snapdragona 805. Pokazał też nowe chipsety: Snapdragona 602 i 802. Pierwszy z nich to wersja modelu 600 przygotowana z myślą o samochodach, a druga to edycja Snapdragona 800 dla Smart TV. Obydwie są bardzo podobne do układów dostępnych w smartfonach. Główną różnicą jest dodanie autorskich rozwiązań, w tym m.in. sprzętowego zabezpieczenia StudioAccess w Snapdragonie 802.

Swoje trzy grosze dorzucił również MediaTek, który zapowiedział nowe moduły łączności i nową technologię pozwalającą na ładowanie smartfonów za pomocą rezonansu elektromagnetycznego oraz różnych standardów indukcji. Z kolei Imagination Technologies mówiło sporo o nowych grafikach PowerVR, którym poświęcę osobny wpis w najbliższej przyszłości.

Wiele mniejszych nowości

Keecker - jeżdżący projektor z Androidem
Keecker - jeżdżący projektor z Androidem

Na CES 2014 było znacznie więcej "inteligentnych" akcesoriów niż tylko zegarki i opaski dla aktywnych. Pokazano na przykład szczoteczkę do zębów, która sprawdza, czy właściwie dba się o uzębienie, czy projektor z Androidem, który jeździ za właścicielem. Były też nowe gadżety sterowane za pośrednictwem smartfonów, jak udoskonalona kulka Sphero czy skaczący pojazd Parrota (Jumping Sumo).

Parrot Jumping Sumo and MiniDrone

Google zapowiedział, że wrzuci Androida na pokłady samochodów, o czym pisał już Adam. Użytkownicy iPhone'ów mogli zobaczyć akcesorium, które wzbogaci ich telefony o funkcję kamery termowizyjnej. Z mniejszych premier najbardziej zaciekawiło mnie nowe szkło Gorilla Glass 4, które będzie miało warstwę antybakteryjną.

LG HomeChat, Źródło zdjęć: © LG
LG HomeChat
Źródło zdjęć: © LG

W Las Vegas była też okazja, aby zobaczyć wizje inteligentnego domu sterowanego za pomocą smartfona. Obok polskiej firmy Fibaro swoje nowości prezentował m.in. Samsung. Bardzo ciekawą wizję przygotowało LG. Jest nią HomeChat, który w przyszłości ma pozwolić na komunikację ze sprzętem AGD za pomocą wiadomości tekstowych. Będąc w sklepie, całkiem fajnie byłoby zapytać lodówkę, czy zostało jeszcze jakieś piwo (ewentualnie jajka czy mleko).

To były obiecujące targi

Zeszłoroczne targi Consumer Electronics Show trochę mnie rozczarowały, ale w tym roku było zdecydowanie lepiej: sporo ciekawych premier i obiecujących zapowiedzi. CES 2014 pokazał, że w tym roku branża mobilna postawi na inteligentne zegarki i akcesoria dla aktywnych. W Las Vegas zaprezentowano ich mnóstwo, więc aż boję się myśleć, co będzie działo się na MWC 2014. Zaskoczyły mnie również nowości ZTE czy Asusa; liczę na to, że w tym roku mniejsi gracze zadziwią mnie jeszcze nieraz.

Materiał powstał we współpracy z:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.