Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Aviate, tapety z Androida L i Castle of Illusion
W pierwszym lipcowym wydaniu WZGiA czeka na Was m.in. inteligentny launcher, przydatne narzędzie dla fanów Instagramu i najnowsza platformówka Disneya. Jednocześnie przepraszam Was za problemy techniczne, w efekcie których tekst nie pojawił się w ubiegłym tygodniu.
05.07.2014 | aktual.: 05.07.2014 03:01
Yahoo Aviate Launcher - darmowa
Launcher (EZ Launcher)
Android 4.0 lub nowszy
O testowej wersji launchera Aviate pisałem już w WZGiA kilka miesięcy temu, lecz od tamtej pory zmieniło się sporo. Przede wszystkim projekt młodego start-upu ThumbsUp Labs przeszedł pod skrzydła internetowego giganta Yahoo, który kilka dni temu opublikował w końcu finalną, niewymagającą zaproszenia wersję aplikacji, którą pobrać może każdy.
Aviate został wyleczony z błędów występujących w wersji beta, a także doczekał się odświeżonego interfejsu. Jego główne założenia nie uległy jednak zmianie; w dalszym ciągu jest to inteligentny launcher uczący się zachowań użytkownika i wyświetlają kontakty, aplikacje i informacje, których ten może akurat potrzebować. Wyświetlane dane uzależnione są od miejsca, pogody i pory dnia.
Trzeba przyznać, że aplikacja ta spełnia swoją rolę w 100%, lecz ja sam nie mam zamiaru z niej korzystać. Twórcy moim zdaniem za bardzo skupili się na pełnej automatyce, przez co użytkownik ma niewielkie pole do popisu w kwestii ręcznej personalizacji. Jeśli jednak lubicie tego typu inteligentne rozwiązania, jest to launcher godny polecenia.
Yahoo Aviate for Android
Plusy:
- robi co ma robić
- niezły, minimalistyczny wygląd
Minusy:
- brak polskiego tłumaczenia
- słabe możliwości ręcznej personalizacji
Zestaw tapet (Red Bull Wallpapers)
Właściwie nazwa tej apki mówi wszystko. Jest to po prostu paczka tapet z zaprezentowanego kilka dni temu Androida L (i nie tylko).
Zestaw składa się z 24 dostosowanych do ekranów FullHD grafik. Tapety - podobnie zresztą jak cały system - są minimalistyczne, schludne i na pulpicie prezentują się naprawdę nieźle.
Trzeba mieć na uwadze, że w kwestii tapet z Androida L mówimy o grafikach, które w systemie dostępne są za darmo, więc tak naprawdę płacimy głównie za wygodę pobrania całości na starsze wersje platformy za pomocą jednego kliknięcia. Niemniej znalazło się tutaj również kilka tapet bonusowych (skądinąd całkiem niezłych), który w L-ce nie uświadczymy.
Plusy:
- świetna jakość tapet
Aplikacje użytkowe
Aplikacja użytkowa (Link Bubble)
Android 4.0 lub nowszy
Moda na aplikacje minimalizowane do ruchomych dymków trwa w najlepsze. Tym razem przyszła pora na narzędzie służące do wygodnego zarządzania kopiowanymi treściami.
Android bodaj od początku swojego istnienia uzbrojony jest w funkcję kopiuj/wklej. Skopiowanie pojedynczego tekstu z jednej aplikacji i wklejenia go do drugiej nigdy nie stanowiło większego problemu, ale problem pojawia się, gdy musimy żonglować wieloma linkami i innymi treściami. Tutaj z pomocą przychodzi Copy Bubble.
Po zainstalowaniu tej apki wszystkie kopiowane przez nas treści przechowywane będą w jej oknie, do którego dostęp uzyskujemy po tapnięciu w ruchomy i zawsze wysunięty na pierwszy plan dymek. Z kolei po kliknięciu w interesującą nas pozycję zostanie ona skopiowana do schowka i będzie gotowa do użycia. Rozwiązanie proste i wygodne.
Jeśli zdarza Wam się kopiować wiele linków i tekstów, gwarantuję, że Copy Bubble niesamowicie ułatwi Wam życie.
Copy Bubble
Plusy:
- wygodna i intuicyjna obsługa
- przydatność
Aplikacja fotograficzna (Impala)
Android 4.0 lub nowszy
Square InstaPic to aplikacja przeznaczona głównie dla użytkowników Instagramu.
Jak wiadomo, na Instagramie możemy publikować jedynie kwadratowe fotki. Nie jest do zbyt problematyczne, gdy robimy je z poziomu aplikacji, ale już gotowe, panoramiczne zdjęcie czasami ciężko jest przyciąć w taki sposób, by zmieścić w kadrze to, co najważniejsze. InstaPic rozwiązuje ten problem.
Za pomocą tego programu możemy wpisać zdjęcie o dowolnych proporcjach w kwadrat. Niewykorzystaną przestrzeń można natomiast zagospodarować wybierając jedno z dostępnych teł, a także dodając napisy.
Po skończonej pracy wystarczy już tylko opublikować zdjęcie na Instagramie. Co istotne, aplikacja przepuszcza gotowe zdjęcie bezpośrednio przez oficjalnego klienta, więc InstaPic nie wymaga od nas logowania.
Plusy:
- prostota obsługi
- robi co ma robić
Gry
Zręcznościówka (Flappy Bird)
Android 2.3 lub nowszy
Wave Wave to ekstremalnie trudna i irytująca zręcznościówka, przy której Flappy Bird do bułka z masłem.
W teorii zasady są proste. Przejmujemy kontrolę nad pędzącą linią i pilnujemy, by ta nie zahaczyła o mijane po drodze figury geometryczne. Gdy przytrzymujemy palec na ekranie, linia wznosi się do góry. Gdy go puścimy, linia opada. Moje porównanie z Flappy Bird jest zatem nieprzypadkowe. Sęk w tym, że jest to Flappy Bird w wersji dla hardkorów.
Tempo gry jest zawrotne. Musiałem spędzić kilka minut na opanowanie sterowania na tyle, by utrzymać się przy życiu dłużej niż 3 sekundy, a przygotowanie zrzutów ekranu to wyczyn, z którego będę dumny do końca życia.
Początkowo całość jest niesamowicie irytująca, ale z czasem bicie rekordów daje sporo satysfakcji. Tym bardziej cieszy fakt, że grę zintegrowano z platformą Google Play Game Services, dzięki czemu możemy rywalizować ze znajomymi.
Wave Wave - Android Trailer
Plusy:
- wysoki poziom trudności przekładający się na satysfakcjonującą rozgrywkę
Zręcznościówka (Fail Hard)
Android 2.2 lub nowszy
Kolejny dwuwymiarowy klon Elastomanii.
Grafik zatrudniany przez 17Studio podczas przygotowywania tej produkcji ewidentnie był na urlopie, bo zarówno postaci, jak i pojazdy wyglądają jakby zostały przygotowane w Paincie przez średnio uzdolnioną graficznie sekretarkę mającą do dyspozycji jedynie czarno-biały monitor (choć oczywiście ma to swój urok). Nie można jednak powiedzieć tego samego o osobie odpowiedzialnej za tworzenie tras, bo ta odwaliła kawał dobrej roboty. Są one przemyślane i cechują się sensownym poziomem trudności.
Draw Rider dostępny jest w dwóch wersjach. Darmowa ma do zaoferowania mniej poziomów (37), tylko jeden pojazd, mniej trybów rozgrywki oraz reklamy. Od wszystkich ograniczeń wolna jest wersja płatna, którą wyceniono na nieco ponad 6 zł.
Draw Rider - Official Trailer
Plusy:
- wygodne sterowanie
- sporo poziomów
Wersja darmowa lub płatna (6,27 zł)
Platformówka (The Secret Of Space Octopuses)
Android 4.0 lub nowszy
Kultowa platformówka Disneya ukazała się na konsoli Sega Mega Drive w 1990 roku. Po ponad dwóch dekadach doczekaliśmy się reedycji na urządzenia mobilne z iOS-em, a od niedawna grać możemy także na smartfonach i tabletach z Androidem.
Jako Myszka Miki udajemy się do tytułowego zamku iluzji, by uratować jego ukochaną - Minnie - która została porwana przez złą wiedźmę Mizrabel. W kolejnych planszach będziemy musieli unikać przeszkód, skakać po platformach, rozwiązywać zagadki oraz rozprawiać się z wrogami.
Oprawa grafika została wykonana w 3D, ale przez większość rozgrywki akcję oglądać będziemy w tzw. 2,5D, co oznacza, że nasz bohater będzie się poruszał tylko w prawo lub w lewo. To dobrze, bo w miejscach, w których obserwujemy wszystko w pełnym trójwymiarze (głównie przerywniki między kolejnymi planszami) sterowanie staje się dość nieprecyzyjne.
Kolejne plansze są piękne i mocno zróżnicowane, a grywalność stoi na najwyższym poziomie. Tytuł ten nie należy do najtańszych (ponad 30 zł), ale ze względu na całkowity brak mikrotransakcji jest warty swojej ceny.
Castle of Illusion - Launch Trailer
Plusy:
- grywalność
- brak mikropłatności
Minusy:
- sterowanie momentami jest dość nieprecyzyjne
Gra sportowa (Striker Soccer 2)
Android 4.1 lub nowszy
Sygnowana nazwiskiem legendarnego brazylijskiego piłkarza gra, w której przeprowadzimy Pelégo przez wszystkie etapy jego kariery. Dosłownie przez wszystkie, bo zabawę rozpoczynamy od rozgrywania meczów na podwórkach w Brazylii.
Właściwie "rozgrywanie meczów" to trochę dużo powiedziane, bo całość sprowadza się do wykonywania rzutów wolnych poprzez przeciąganie palca po ekranie. Zabawę urozmaicają dodatkowo zdolności specjalne, które wybieramy z dolnej belki. Nietrudno się jednak domyślić, że zdobywanie tych lepszych wiąże się z mikropłatnościami.
Czysto zręcznościowy charakter tej produkcji sprawia, że można ją polecić nie tylko fanom piłki nożnej.
Plusy:
- sterowanie opracowane z myślą o ekranach dotykowych
- wciąga
Minusy:
- mikropłatności