Automatyczne aktualizacje Androida N nie dla obecnych smartfonów
Okazuje się, że dostępne na rynku smartfony mogą nie wspierać jednej z najciekawszych funkcji Androida N. Dotyczy to nawet zaprezentowanych w ubiegłym roku Nexusów.
Automatyczne aktualizacje to świetna sprawa
Na Google I/O 2016 poznaliśmy listę nowości, jakie pojawią się w Androidzie N. Oczywiście, o części z nich słyszeliśmy już wcześniej (opcja dzielenia ekranu, szybkie odpowiedzi z panelu powiadomień), gdyż dostępne były już w wydaniu Developer Preview nowej wersji systemu Google'a.
Na ostatniej konferencji przedstawiciele firmy z Mountain View mówili również o zmianach, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Jedną z najważniejszych jest funkcja automatycznej aktualizacji Androida, którą zaczerpnięto z systemu Chrome OS. Rozwiązanie to umożliwi pobieranie update'ów w tle, a następnie ich instalację przy ponownym uruchomieniu systemu.
Nowa funkcja nie będzie wymagała ingerencji ze strony użytkownika. Rozwiązanie powinno być bardzo wygodne, gdyż ma dotyczyć nie tylko dużych aktualizacji, ale i wprowadzanych co miesiąc łatek bezpieczeństwa, które będą wprowadzane automatycznie. Szkoda więc, że najprawdopodobniej opcji tej nie będą oferować dostępne na rynku smartfony.
Niestety, będą dostępne tylko dla nowych urządzeń
Ekipa Android Police zauważyła bowiem, że funkcja automatycznej aktualizacji systemu Android będzie wymagała najpewniej obecności dwóch partycji na wbudowanej pamięci. Takie rozwiązanie wprowadzono w Chrome OS.
Na głównej partycji zainstalowany jest aktualnie wykorzystywana wersja systemu Google'a. Druga partycja to miejsce, gdzie pobierane są obraz nowej wersji Androida i pliki instalacyjne. Dane podmieniane są dopiero podczas ponownego uruchamiania systemu, co przypomina nieco twardy reset.
Dwie partycje nie są dostępne nawet w Nexusie 5X i Nexusie 6P, więc nadzieje na pojawienie się opcji automatycznej aktualizacji w tle w dostępnych na rynku urządzeniach są znikome. Funkcja najprawdopodobniej zadebiutuje dopiero w nowych modelach z Androidem N, które zostaną wprowadzone jesienią tego roku, w tym w nowych Nexusach stworzonych przez HTC.
Dlaczego Google może zdecydować się na takie działanie? Głównym powodem jest troska o smartfony użytkowników. Dzielenie pamięci wewnętrznej na partycje jest niemal niewykonalne z poziomu telefonu, a wykorzystanie do tego narzędzi na komputerze może prowadzić do uceglenia smartfona. Gigant z Mountain View nie chce ryzykować i dlatego najprawdopodobniej nową opcję wprowadzi tylko w urządzeniach z preinstalowanym Androidem N.