Samsung prezentuje najszybsze karty pamięci na świecie
Jedna z największych wad kart microSD została właśnie zlikwidowana.
07.07.2016 | aktual.: 07.07.2016 12:45
Oto pierwsze na świecie karty pamięci UFS
Karty Universal Flash Storage 1.0 dostepne będą w wersjach 32, 64, 128 i 256 GB. Cechują się one niespotykanymi dotąd osiągami w kwestii szybkości odczytu i zapisu danych.
- Odczyt sekwencyjny: 530 MB/s
- Zapis sekwencyjny: 170 MB/s
Mówimy o prędkości porównywalnych z tymi wyciąganymi przez dyski SSD. Jak to wygląda na tle dostępnych na rynku kart microSD? Standard UHS-I potencjalnie pozwala przesyłać dane z prędkością sięgającą 104 MB/s, ale nie spotkałem się jeszcze z kartą, która dobiłaby do tego limitu. Najszybsze karty microSD dochodzą do 90 MB/s (odczyt) i 80 MB/s (zapis).
Co to może oznaczać dla użytkowników smartfonów?
Jak zapewne wiecie, w ubiegłorocznych topowych smartfonach Samsunga z linii Galaxy S oraz Galaxy Note po raz pierwszy w historii tych serii zabrakło czytników kart pamięci. Samsung tłumaczył tę decyzję zastąpieniem stosowanych dotychczas pamięci eMMC znacznie szybszymi kośćmi UFS (Universal Flash Storage). Te od tego czasu stały się standardem w smartfonach z górnej półki.
Przedstawiciele firmy słusznie skądinąd zauważyli, że nawet najszybsze karty microSD pod względem prędkości zapisu i odczytu danych ustępują pamięciom UFS. Wpakowanie takiej karty do smartfona przełożyłoby się na spowolnienie pracy urządzenia.
Do Galaxy S7 czytniki kart pamięci co prawda powróciły, ale ich funkcjonalność ograniczono. Domyślnie Android 6.0 Marshmallow pozwala sformatować kartę microSD jako pamięć wewnętrzną, co umożliwia chociażby instalowanie na niej gier i aplikacji. W S-siódemce tryb ten został zablokowany. Powód? Oczywiście niewystarczająca szybkość kart pamięci.
Samsung stworzył karty, które nie spowalniałyby pracy smartfona
Niestety na razie tylko w teorii, gdyś na rynku z oczywistych względów nie ma jeszcze smarfonów obsługujących nowy typ kart pamięci. Samsung w informacji prasowej podkreśla, że karty UFS stworzono z myślą o mobilnych urządzeniach rejestrujących treści w wysokiej rozdzielczości. Co prawda jako przykłady wymieniono tylko lustrzanki cyfrowe, drony oraz kamery sportowe i VR 3D, ale smartfony też pasują do tej definicji.
To zapewne tylko kwestia czasu, aż pojawi się pierwszy telefon obsługujący karty pamięci UFS. Kto wie, może będzie nim Galaxy Note7?