Sony Xperia XZ i X Compact oficjalnie. Wszystko co musisz o nich wiedzieć

Rodzina smartfonów Xperia X rozszerzyła się właśnie o dwa nowe modele. Poznajcie flagowe smartfony Sony - Xperia XZ i Xperia X Compact.

Sony Xperia XZ
Sony Xperia XZ
Mateusz Żołyniak

Czas na nowe modele z linii X

Zgodnie z zapowiedziami Sony na targach IFA 2016 zaprezentowało dwa nowe smartfony, które należą do pokazanej w Barcelonie linii X. Xperia XZ to nowy flagowiec producenta, a Xperia X Compact to następca Xperii Z5 Compact.

Nowe urządzenia Sony cechują się lekko odświeżonym wyglądem, lepszymi aparatami oraz nowymi dodatkami w oprogramowaniu, które mają usprawnić korzystanie z telefonu. Zanim przejdziemy do ich opisu, przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej obu nowych Xperii.

Czym charakteryzują się nowe aparaty Sony?

Zarówno w Xperii XZ, jak i modelu X Compact, można znaleźć nowy aparat Sony z 23-megapikselowym sensorem IMX300 o wielkości 1/2,3 cala. Zastosowano 6-elementową optykę o jasności f/2.0 i kącie widzenia 24 mm oraz nowy system ostrzenia. Japończycy wzbogacili hybrydowy mechanizm przewidywania ruchu (wykorzystuje detekcję fazy) o czujnik laserowej oceny odległości oraz sensor RGBC-IR, który wrażliwy jest na kolory i ma precyzyjnie dostosowywać balans bieli, analizując źródła światła fotografowanego otoczenia.

Sony Xperia XZ
Sony Xperia XZ

Wprowadzone zmiany w aparacie mają przełożyć się na lepsze odwzorowanie rzeczywistych kolorów na zdjęciach oraz większą liczbę detali. Sony obiecuje ponadto zwiększenie szybkości działania aparatu (ma przechodzić ze stanu czuwania do gotowości w czasie 0,6 s od dotknięcia spustu migawki) oraz usprawniony tryb manualny, który umożliwi zmianę szybkości migawki, balansu bieli, ostrości oraz ustawień kolorów.

Xperia XZ wykorzystuje dodatkowo przedni aparat z matrycą 13 Mpix o czułości ISO 6400 i obiektywem 22 mm/90 stopni. Ma on gwarantować świetnej jakości selfie w każdych warunkach. W X Compact można znaleźć tę samą optykę, ale mniejszy z modeli ma sensor tylko 5 Mpix.

Nowe Xperie mają ponadto sprawdzić się idealnie przy nagrywaniu filmów - Japończycy dodali bowiem 5-osiową stabilizację obrazu. Ten programowy dodatek, który wzorowany jest na rozwiązaniach znanych z kamer Sony Handycam, ma umożliwić nagrywanie płynnych filmów w ruchu i przy zbliżeniach. Działa on jednak jedynie w trybie FullHD - Xperia XZ może nagrywać w 4K, czego nie oferuje nowy Compact.

Xperia XZ, czyli metal i Snapdragon 820

Xperia ZX odznacza się odświeżonym wyglądem, który określany jest jako "Unified Design". Model ten w porównaniu do wcześniejszych Xperii X ma bardziej zaokrąglone krawędzie metalowej ramki, dzięki czemu ma lepiej spoczywać w dłoni, oraz taflę hartowanego szkła 2,5D i tylną metalową pokrywę wyraźniej nachodzące na boki urządzenia. Sony chwali się to tego zastosowaniem stopu ALKALEIDO, który ma zapewniać lepszy połysk.

Sony Xperia ZX
Sony Xperia ZX

Nowy flagowiec Sony ma 5,2-calowy ekran IPS LCD o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli), a jego mózgiem jest topowy Snapdragon 820. Układ Qualcomma współpracuje z 3 GB pamięci RAM, a wewnętrzną pamięć o pojemności 32 GB można rozszerzyć za pomocą kart microSD. Sony zadbało też o ogniwo o pojemności 2900 mAh, a więc większe o 200 mAh niż w Xperii X Performance. Można ją szybko doładowywać korzystając ze standardu Quick Charge 3.0.

Czytnik linii papilarnych został wkomponowany w charakterystyczny włącznik na boku urządzenia, a konstrukcja smartfona jest wodoszczelna (IP68). Sony do tego wreszcie zdecydowało się na dodanie złącza USB typu C - wraz z X Compact to pierwsze smartfony firmy mające ten port.

Mniejsza i plastikowa Xperia X Compact

Mniejsza z nowości Sony ma 4,6-calowy ekran HD (1280 x 720 pikseli), który pokryty jest taflą Gorilla Glass 4. Sprzęt wygląda jak pomniejszona Xperia XZ, ale wykonany jest on z tworzywa sztucznego. Tylna część obudowy jest połyskliwa. Mózgiem smartfona jest układ przeniesiony z Xperii X - Snapdragon 650.

Sony Xperia X Compact
Sony Xperia X Compact

Xperia X Compact ma 3 GB pamięci operacyjnej RAM, a pamięć wewnętrzna ma pojemność 32 GB (można ją rozszerzyć). Pochwały producentowi należą się za zastosowanie baterii o pojemności 2700 mAh, złącza USB typu C oraz - o czym wspominałem wyżej - tego samego aparatu głównego, co w topowej Xperii XZ.

Usprawniające życie dodatki

Japończycy na dzisiejszej konferencji pochwalili się szeregiem dodatków, które mają usprawnić działanie telefony. Duża część z nich dotyczy baterii. Xperię XZ i X Compact korzystają z technologii adaptacyjnego ładowania Qnovo, która monitoruje i dostosowuje napięcie ładowania w taki sposób, by uniknąć uszkodzeń baterii. Ma ona nawet dwukrotnie zwiększyć żywotność ogniwa. Na tym jednak nie koniec.

Sony ma dla użytkowników również funkcję Battery Care, która analizuje przyzwyczajenia użytkowników i dostosowuje do nich proces ładowania. Przykładowo - pozostawiając smartfona do ładowania na noc i ustawiając budzik na 7 rano, po osiągnięciu progu 90% naładowania baterii proces doładowywania będzie zatrzymany i zostanie wznowiony na chwilę przed pobudką, aby doładować baterię do pełna. Japońska firma dodaje również program Xperia Tips ze wskazówkami dotyczącymi optymalizacji smartfona oraz Smart Cleanera do czyszczenia pamięci podręcznej.

Dostępność i cena

Sony Xperia X Compact
Sony Xperia X Compact

Pierwsza na rynek trafi Xperia X Compact, którą można będzie kupić już we wrześniu. Sprzęt w Polsce dostępny będzie w wersji single SIM, a jego cena została ustalona na poziomie 2199 zł. Flagowa Xperia XZ w Polsce pojawi się w październiku i będzie kosztować 2999 zł.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)