Ten układ będzie sercem Samsunga Galaxy S8

Pojawiły się pierwsze konkrety dotyczące autorskiego układu Samsunga, który trafi na pokład przyszłorocznego flagowca firmy.

Samsung Exynos (4412)
Samsung Exynos (4412)
Źródło zdjęć: © wikimedia
Mateusz Żołyniak

Samsung testuje już autorski układ dla Galaxy S8

Południowokoreański gigant już od jakiegoś czas pracuje nad kolejną generacją flagowego Galaxy S-a. Smartfon, który oznaczony będzie cyfrą 8, rozwijany jest w ramach projektu "Dream". Sprzęt ten zostanie najpewniej oparty na ulepszonej wersji Exynosa 8890, który napędza Galaxy S7, S7 edge i nowego Note'a.

Testowe układy Exynos 8895 trafiły do indyjskiego działu R&D Samsunga
Testowe układy Exynos 8895 trafiły do indyjskiego działu R&D Samsunga© zauba/phonearena

Pierwsze informacje o niej pojawiły się już pod koniec lipca. Układ Exynos 8895 znany jest pod kodową nazwą "Kanchen". Pojawił się on w bazie Zauba, która zajmuje się monitorowaniem towarów importowanych do Indii, już pod koniec lipca. Jasne jest więc, że tamtejszy dział R&D Samsunga testuje już nową wersję autorskiego układu. Nie trzeba było długo czekać o kolejne doniesienia.

Exynos 8895 z taktowaniem do 3,0 GHz?

Jeden z użytkowników serwisu Weibo opublikował pierwsze konkrety dotyczące Exynosa 8895. Sugeruje on, że nowy układ Samsunga będzie miał rdzenie o taktowaniu do 3,0 GHz, a ich maksymalne zużycie energii ma wynieść ok. 5 W. Ujawnił on również, że Kenchen w teście pojedynczych rdzeni programu Geekbench uzyskał 2301 punktów, a w teście wielu rdzeni - 7019 punktów.

Obraz

Ciężko oceniać wyniki syntetycznych testów, które przeprowadzane są na testowych urządzeniach, z tymi, które dotyczą finalnych wersji smartfonów. Niemniej jednak, podobne osiągi w Geekbench wskazują, że nowy Exynos będzie "jedynie" nieco ulepszoną wersją poprzednika. Wskazuje to zresztą mały przeskok w numeracji obu układów (8895 i 8890) - nowe, zauważalnie różniące się wydajnością jednostki mają zazwyczaj wyższy numer serii.

Stworzony z myślą o podwójnym aparacie

Nie oznacza to jednak, że Exynos 8895 nie będzie bardziej zaawansowany niż poprzednik. Układ ten ma bowiem cechować się znacznie wyższą wydajnością przy przetwarzaniu obrazu - nawet o 70-80 proc. Jasno wskazuje to, że Samsung wykorzysta nowszy chip ISP (Image Signal Processor), który - wzorem Spectry z topowych Snapdragonów - będzie rozwiązanie podwójnym.

Schemat prezentujący układ aparatów Qualcomm Clear Sight
Schemat prezentujący układ aparatów Qualcomm Clear Sight

Nie powinno to specjalnie dziwić - jedną z największych nowości w Galaxy S8 ma być podwójny aparat, a ten do działania potrzebuje układów ISP obsługujących dwie matryce. Nie zdziwiłbym się, gdyby Samsung wprowadził również własny odpowiednik technologii Clear Sight, którą wczoraj zapowiedział Qualcomm. Część egzemplarzy S8-ki będzie z pewnością oparta na Snapdragonach, więc Exynos 8895 powinien oferować podobne możliwości.

Czego można spodziewać się po Exynosie 8895?

Znając Samsunga można spodziewać się, że nowy Exynos niezmiennie będzie wykorzystywał technologię big.LITTLE. Słabszymi, energooszczędnymi rdzeniami będą z pewnością Cortexy-A53. W przypadku mocniejszych jednostek możliwości jest kilka. Koreańczycy mogą postawić na:

  • podkręcone jednostki Samsung M1, które znane są już z Exynosa 8890, co wydaje się najbardziej prawdopodobną opcją;
  • nowe rdzenie Cortex-A73, które zajmują jeszcze mniejszą powierzchnię (te mają mieć taktowanie do 2,8 GHz);
  • nowe rdzenie Samsung M2, które zostaną stworzone w oparciu o Cortexy-A73.

Układ może być wykonany w procesie litograficznym 10 nm, co przełoży się na nieco niższy pobór energii. Samsung zadba z pewnością również o integrację najnowszych modułów łączności (LTE Cat.12, dwuzakresowe Wi-Fi itp.) oraz dodatkowe chipy, które będą obsługiwać wbudowane w telefon sensory.

Co z grafiką? Na chwilę obecną najbardziej prawdopodobną opcją jest nowy układ Mali-G71, który stworzono na nowej architekturze Bifrost. Rozwiązanie to ma zapewnić bezproblemową obsługę rozdzielczości 4K, treści VR oraz o 50% wyższą wydajność względem dostępnych obecnie topowych Mali.

Mali-G71 to nowy topowy układ graficzny opracowany przez ARM
Mali-G71 to nowy topowy układ graficzny opracowany przez ARM

Może okazać się również, że Samsung wreszcie zaprezentuje własne układy graficzne, nad którymi firma pracuje już od kilku lat. Nie wydaje mi się jednak, że mogą one pojawić się wcześniej niż w 2018 roku. Mało prawdopodobny jest też powrót do układów PowerVR (Imagination Technologies).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)