Samsung ukradł technologię, którą chwali się od ponad roku?
Południowokoreański gigant, a także firmy Qualcomm i Global Foundries naruszyły podobno patenty dotyczące technologii wykorzystywanych w procesie FinFET. Korea Advanced Institute of Science & Technology swoich praw chce dochodzić w sądzie.
05.12.2016 | aktual.: 05.12.2016 15:25
Samsung chwali się technologią, którą skopiował?
Dział Samsunga zajmujący się opracowywaniem i produkcją procesorów już od dwóch lat wprowadza na rynek mobilny rozwiązania, które wykonano w procesie litograficznym FinFET (Fin Field Effect Transistor). Dotyczy to tak Exynosów, które trafiają do topowych modeli Galaxy (i Meizu), jak i wyprodukowanych dla Qualcomma Snapdragonów (seria 800).
Koreańczycy od jakiegoś czas chwalą się tym, że udało im się opracować i wdrożyć 10-namometrowy proces litograficzny w technologii FinFET. Wyprodukowane w nim będą kolejny Exynos (8895?) oraz Snapdragon 835, który niedawno został zapowiedziany przez Qualcomma. Okazuje się jednak, że Samsung przy tworzeniu nowej technologii mógł bezprawnie skorzystać z cudzych rozwiązań.
KAIST upomina się o swoje
Przedstawiciele Korea Advanced Institute of Science & Technology twierdzą, że gigant złamał prawo patentowe. Serwis The Investor podaje, że KAIST IP, czyli dział uczelni zajmujący się zarządzaniem jej własnością intelektualną, złożył już stosowny pozew w teksańskim sądzie. Jest on wymierzony w Samsunga, a także firmy licencjonujące od niego technologię - Qualcomma i Global Foundries.
KAIST ma również złożyć wniosek w tej sprawie przeciw firmie TSMC (w FinFET produkuje m.in. układy dla Apple'a), gdy tylko zbierze dowody potwierdzające naruszenie przez Tajwańczyków jej patentów.
O co dokładnie chodzi?
Korea Advanced Institute of Science & Technology to instytut badawczy założony w 1971 roku, który zajmuje się tworzeniem nowych rozwiązań i technologii. To we współpracy z nim profesor Lee Jong-ho z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego stworzył technologię FinFET, czyli typ budowy tranzystorów zapewniający wyższą wydajność i mniejsze zapotrzebowanie na energię procesora.
KAIST IP:
Samsung był w stanie zmniejszyć czas opracowywania technologii i nakłady finansowe przez skopiowanie wynalazku pana Lee. Firma kopiowała jego rozwiązania bez zgody czy stosownej rekompensaty.
KAIST IP twierdzi, że Samsung początkowo nie był zainteresowany technologią FinFET, ale po jakimś czasie dostrzegł jej zalety. Gigant miał zaprosić wtedy Lee Jong-ho do siebie - przeprowadził on prezentację dla inżynierów firmy, którzy później skopiowali jego rozwiązanie.
Co z tego wyniknie?
Przedstawiciele instytutu chcą, aby Samsung - wzorem np. Intela - licencjonował odpowiednie rozwiązania i uiszczał za nie odpowiednią opłatę. W tej sytuacji nie obejdzie się również bez rekompensaty - gigant już od jakiegoś czasu produkuje procesory w FinFET.
Samsung Electronics odmówił komentarza w tej sprawie. Ciężko więc określić, czy firma będzie starała się załatwić sprawę z Korea Advanced Institute of Science & Technology polubownie, czy stanie do kolejnej bity w amerykańskim sądzie.