Google Assistant w końcu dla każdego. Prawie...
Google Assistant - nowy wirtualny asystent wyszukiwarkowego giganta - długo dostępny był tylko na urządzeniach brandowanych przez niego samego - smartfonach Pixel i inteligentnym głośniku Home. Właśnie zaczyna się to zmieniać.
03.03.2017 | aktual.: 03.03.2017 14:23
Google Assistant trafia na smartfony dostępne na rynku od dawna
Wymagany jest Android od wersji 6.0 Marshmallow w górę. Aktualizacja odbywa się w zasadzie bez wiedzy użytkownika, bo przez Google Play Services. Po prostu Google Now - które uruchamiane jest przytrzymaniem przycisku Home - zostaje zastąpione przez Assistanta.
Miło, że Google pomyślał nawet o użytkownikach 1,5-rocznego systemu, ale w praktyce to w dalszym ciągu duże ograniczenie. Jak wynika z lutowych statystyk, nałożone przez firmę kryterium spełnia raptem 31,9 proc. użytkowników.
To jeden z tych momentów, gdy fragmentacja Androida staje się problemem. Niemal 70 proc. użytkowników systemu nie ma dostępu do kluczowej usługi tylko dlatego, że używa wydania sprzed przynajmniej dwóch lat.
Kolejne ograniczenie to bariera językowa
Na razie Google Assistant rozumie tylko język angielski i niemiecki. Firma informuje, że aktualizacja ruszy w tym tygodniu w USA, a później w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i w Niemczech.
Podejrzewam, że Assistant trafi także do polskich użytkowników, ale jego włączenie będzie wymagało zmiany języka systemowego na angielski. W Androidzie 7.0 Nougat zabieg ten jest ułatwiony, bo możliwe jest korzystanie z dwóch języków jednocześnie - jeden jest przypisany do interfejsu, a drugi do usług.
Tak, w przyszłości Assistant będzie działał po polsku
Wiem z dobrego źródła, że Google pracuje już nad implementacją w narzędziu Assistant naszego rodzimego języka. Ma zresztą ułatwione zadanie, bo po polsku mówi już wyszukiwarka Google i poprzedni asystent - Google Now.
Niestety Assistant rozwijany jest od podstaw, bo bazuje na znacznie doskonalszym systemie przetwarzania naturalnej mowy. Jego największą zaletą ma być bowiem to, że rozumie kontekst wypowiedzi.
Na władającego polszczyzną Assistanta raczej jeszcze trochę poczekamy. W komunikacie prasowym Google informuje, że kolejne języki zostaną dodane w przyszłym roku. Niezbyt pokrzepiająca wiadomość, biorąc pod uwagę, że mamy początek marca...
Istnieje sposób na to, by z Assistanta skorzystać już dziś
Assistant został zaszyty w komunikatorze Allo. Jest po prostu jednym z kontaktów, z którym można prowadzić konwersację.
Choć rozumie on tylko języki angielski i niemiecki, wydawanie komend w tych językach nie wymaga zmiany języka systemu.
Czym w ogóle jest Google Assistant?
To nowy, wirtualny asystent, którego zadaniem jest odpowiadanie na pytania i wykonywanie poleceń użytkownika. Może się on integrować z innymi usługami, co pozwala m.in. sterować oświetleniem Philips Hue.