Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: 300: Seize Your Glory, Muzei i SlideLock
Tym razem mam dla Was m.in. grę na motywach filmu "300: Początek imperium", ekran blokady, który pozwoli Wam w wygodny sposób zarządzać powiadomieniami oraz wciągający runner z superbohaterami Marvela w roli głównej.
Personalizacja
Żywa tapeta (MultiPicture Live Wallpaper)
Muzei to tapeta stworzona przez Romana Nurika, czyli twórcę popularnego DashClocka. Po jej uruchomieniu tło naszego pulpitu będzie się zmieniało automatycznie każdego dnia. Baza pobieranych z sieci fotografii obejmuje obrazy wybitnych artystów: od Leonarda da Vinci, przez Vincenta van Gogha aż po Claude'a Moneta. Oczywiście zdjęcia kilkusetletnich, często zniszczonych obrazów na pulpicie niekoniecznie muszą się prezentować zjawiskowo, dlatego też aplikacja je domyślnie rozmazuje, co pozwala osiągnąć ciekawe efekty.
Jeśli chcemy obejrzeć konkretny obraz w pełnej krasie, wystarczy tapnąć dwukrotnie w wolny obszar na pulpicie.
Więcej informacji na temat danego dzieła sztuki znajdziemy w samej aplikacji Muzei.
Istotne jest to, że tapeta ta obsługuje zewnętrzne rozszerzenia, które pozwalają jej czerpać grafiki z innych źródeł. W Sklepie Play znajdziemy m.in. wtyczki pobierające zdjęcia z serwisów 500px i Instagram czy nawet wykonane przez NASA.
Roman Nurik po raz kolejny udowodnił, że potrafi wymyślić coś oryginalnego nawet w tak oklepanym temacie jak androidowe tapety. Szkoda jedynie, że jego aplikacja nie pozwala wymienić ręcznie tapety, która akurat danego dnia nie przypadnie nam do gustu (przynajmniej w przypadku domyślnego źródła zdjęć).
Muzei Live Wallpaper Promotional Video
Plusy:
- automatyczna zmiana tapety każdego dnia
- obsługa wtyczek pobierających grafiki z rozmaitych źródeł
Minusy:
- brak możliwości ręcznej zmiany nieodpowiadającej nam grafiki (w domyślnym źródle)
Ekran blokady (Cover)
SlideLock to alternatywny lockscreen na Androida, a w zasadzie dość zaawansowane centrum powiadomień, którymi można zarządzać właśnie z poziomu ekranu blokady.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji musimy przejść przez prosty konfigurator. Cały proces sprowadza się do zaznaczenia programów, z których powiadomienia mają być wyświetlane na lockscreenie. Właściwie to do ewentualnego odznaczania, bo domyślnie zaznaczone są wszystkie pozycje.
I to by było na tyle. Teraz będziemy mieli wygodny dostęp do wszystkich powiadomień o nieprzeczytanych wiadomościach, nieodebranych połączeniach, wpisach na serwisach społecznościowych itp. od razu po wybudzeniu urządzenia.
Sam ekran blokady składa się z minimalistycznego zegara z datą oraz listy powiadomień. Aby któreś odrzucić, wystarczy przesunąć je w lewo. Przeciągnięcie go w prawo uruchomi z kolei aplikację powiązaną z danym powiadomieniem. Ekran odblokowujemy z kolei przeciągając palec w dowolnym miejscu w prawo, a odwrotny gest uruchomi aparat. Całość w działaniu przypomina nieco ekran blokady z systemu iOS 7.
SlideLock powinien przypaść do gustu fanom minimalizmu i prostych, ale praktycznych rozwiązań.
Plusy:
- ładny, minimalistyczny wygląd
- wygodne zarządzanie powiadomieniami
Minusy:
- brak bardziej zaawansowanych opcji (np. wyświetlanie prognozy pogody)
Aplikacje użytkowe
Aplikacja użytkowa (Energy Bar)
W Androidzie kliknięcie w link prowadzący do jakiegoś serwisu powinien być automatycznie uruchamiany w dedykowanej mu aplikacji (o ile mamy ją zainstalowaną). Zdarza się jednak, że link został skrócony, a wtedy system wariuje, przez co kliknięcie w odnośnik do filmu uruchamia przeglądarkę zamiast aplikację YouTube. Unshorten rozwiązuje ten problem.
Zasada działania programu jest bardzo prosta. Po prostu pozwala on na uruchomienie aplikacji obsługującej dany serwis internetowy nawet wtedy, gdy prowadzący do niego odnośnik został przepuszczony przez witrynę skracającą linki. Często mamy z tym do czynienia w przypadku społecznościówek, w których ilość znaków jest ograniczona (np. Twitter). Baza obsługiwanych serwisów jest imponująca, choć polskich internautów z pewnością interesować będzie głównie Google, YouTube, Wikipedia, Instagram, Facebook, Twitter czy też SoundCloud. Unshorten to bardzo proste narzędzie, ale naprawia to, co w Androidzie powinno działać standardowo.
Plusy:
- uzupełnia braki Androida
- spora liczba obsługiwanych serwisów
Lux Lite - darmowa
Aplikacja użytkowa (GMD GestureControl)
Dziś już chyba wszystkie smartfony i tablety potrafią automatycznie dostosować jasność ekranu do poziomu natężenia światła w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy. Problem jednak w tym, że w przypadku niektórych urządzeń nie działa to idealnie. Czasami ekran reaguje ze sporym opóźnieniem i najszybszym rozwiązaniem jest ręczna zmiana jego jasności, a innym razem nie odpowiada nam wykonana przez producenta kalibracja i wyświetlacz przy automatycznym podświetleniu jest dla nas za ciemny lub za jasny. Jeśli tego typu problemy nie są Wam obce, z pewnością spodoba się Wam program Lux Lite.
Aplikacja umożliwia w zaawansowany sposób zarządzać wszystkim, co związane jest z jasnością ekranu. Możemy m.in. zdefiniować osobny poziom jasności dla różnych warunków oświetleniowych. Zwiększenie/zmniejszenie podświetlenia może następować płynnie lub natychmiastowo do żądanego poziomu, a wszystkie zmiany mogą zachodzić automatycznie lub być aktywowane ręcznie (w celu zaoszczędzenia energii). Możliwe jest także sprawienie, że podświetlenie wyświetlacza będzie się po prostu zmieniało w zależności od ustalonej przez nas porze dnia.
Po zainstalowaniu aplikacji pod paskiem powiadomień pojawi się także panel, z poziomu którego będziemy mogli zarządzać podświetleniem ekranu.
Przyznam szczerze, że sam nigdy nie używam automatycznego podświetlenia, gdyż wolę je konfigurować ręcznie. Wiem jednak, że sporo osób przywiązuje do tego aspektu sporo osób korzysta z tego typu rozwiązań, więc Lux Lite na pewno znajdzie swoich odbiorców.
Plusy:
- zaawansowane ustawienia
- spolszczony interfejs
Gry
Runner (Zombie Tsunami)
Marvel Run Jump Smash! to dwuwymiarowy runner z superbohaterami z uniwersum Marvela w roli głównej.
Przygodę z grą zaczynamy od wyboru agenta S.H.I.E.L.D. (do wyboru Nick Fury i Maria Hill). Wybrany przez nas agent będzie zaczynał każdy bieg. Dopiero w trakcie rozgrywki znajdywać będziemy żetony z wizerunkami superbohaterów, które podmienią naszego agenta na jednego z herosów. Gdy grając nim wpadniemy na jakąś przeszkodę lub nie poradzimy sobie z napotkanym przeciwnikiem, wracamy do roli agenta. Jego śmierć kończy rozgrywkę.
Z superbohaterów początkowo dostępni są Iron Man, Kapitan Ameryka, Hulk oraz Czarna Wdowa. W samej grze ukryto oczywiście znacznie więcej postaci, ale te odblokowujemy płacąc wirtualną walutą. Tę - jak nietrudno się domyślić - najłatwiej jest zdobyć płacąc prawdziwymi pieniędzmi. Generalnie tytuł ten jest dość mocno nafaszerowany mikropłatnościami, co jest jego największą wadą. Na szczęście gra potrafi dostarczyć całkiem sporo rozrywki nawet wtedy, gdy nie zamierzamy korzystać z mikrotransakcji.
Plusy:
- wciągająca i urozmaicona rozgrywka
- sporo postaci od odblokowania
Minusy:
- mikropłatności
Strzelanka (Gun Bros 2)
Minigore 2: Zombies to trójwymiarowa strzelanka rozgrywana z perspektywy trzeciej osoby. Naszym zadaniem będzie tutaj zmierzenie się z całą hordą zombie.
Gra cechuje się bardzo dynamiczną rozgrywką, gdyż otaczających nas i napływających ze wszystkich stron zombiaków jest naprawdę sporo. Do dyspozycji mamy cały arsenał broni: od siekier i mieczy, przez piły mechaniczne, na broni palnej kończąc. Zabawkę dodatkowo urozmaicają bossowie, którym od czasu do czasu przyjdzie nam stawić czoła.
Wizualnie tytuł ten prezentuje się nieźle, a baśniowa oprawa graficzna i cukierkowe modele postaci w ciekawy sposób kontrastują z wylewającą z ekranu krwią.
Propozycja studia Mountain Sheep to naprawdę dobry zabijacz czasu.
Minigore 2: Zombies Official Release Trailer HD
Plusy:
- dynamiczna rozgrywka
- przyjemna oprawa audiowizualna
Minusy:
- może się dość szybko znudzić
Zręcznościówka (LEGO Ninjago)
Najnowsza gra mobilna producenta najpopularniejszych klocków świata. Od razu zaznaczam, że względu na dość trywialną rozgrywkę i niewygórowany poziom trudności jest to produkcja przeznaczona raczej dla młodszych graczy (ewentualnie takich, którzy mają sentyment do klocków Lego ;). Sam producent zaznacza zresztą w opisie gry, że została ona stworzona z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 12 lat.
Całość składa się z siedmiu minigierek, w których gracze wezmą udział w wyścigach samochodowych oraz wcielą się w straż pożarną i przybrzeżną oraz wezmą udział w misjach ratowniczych.
Jak już wspomniałem, ze względy na fakt, iż jest to gra skierowana do dzieci, kolejne misje są bardzo proste i w skrajnych przypadkach polegają na przytrzymywaniu jednego przycisku. Szkoda, bo produkcja ta ma potencjał, by być czymś więcej. Przykładowo dopracowanie misji z wyścigami pozwoliłoby jej konkurować chociażby z Angry Birds Go!
Nie wiem, czy nie jest to czasem wina Androida 4.4, ale na Nexusie 5 LEGO City My City działa bardzo niestabilnie. Każda próba pominięcia któregoś z przerywników filmowych kończy się wywaleniem do ekranu głównego. Coś takiego nie powinno mieć miejsca, a już zwłaszcza w przypadku gry dla dzieci.
Plusy:
- ciekawa propozycja dla najmłodszych
Minusy:
- problemy ze stabilnością
Gra zręcznościowa (Thor: The Dark World)
Już za kilka tygodni do kin trafi film "300: Początek imperium". Z tej okazji studio Warner Bros stworzyło mobilną grę opowiadającą o przygodach Temistoklesa.
Zrzuty ekranu w Sklepie Play wyglądają naprawdę zachęcająco i nie ukrywam, że wiązałem spore nadzieje z tą grą. Niestety ciężko oprzeć się wrażeniu, że jest to jedynie przygotowany w pośpiechu element kampanii promocyjnej filmu. To co w innych grach byłoby jedynie nieobowiązkowym samouczkiem, tutaj jest całą grą. Można ją przejść dosłownie w 10 minut i nawet ciężko stwierdzić, czy jest to wada czy też zaleta, bo rozgrywka jest tak monotonna, że chyba i tak nie byłbym w stanie spędzić choćby kolejnej minuty na klikaniu na zmianę w dwa wirtualne przyciski.
300: Seize Your Glory to dobry sposób na zabicia czasu podczas 10-minutowej podróży autobusem, ale nic ponadto. Szkoda.
Plusy:
- niezłą grafika i widowiskowe ciosy specjalne
Minusy:
- strasznie krótka
- niezbyt wygórowany poziom trudności