Meltemi - Linux Nokii dla low‑endu?
Wydawało się, że odejście Nokii od MeeGo i skupienie się na słuchawkach z Windowsem spowoduje, że Finowie nie będą się angażować w żadne nowe projekty. Tymczasem pojawiają się informacje o projekcie Meltemi, czyli Linuxie dla najtańszych telefonów.
30.09.2011 | aktual.: 30.09.2011 09:00
Wydawało się, że odejście Nokii od MeeGo i skupienie się na słuchawkach z Windowsem spowoduje, że Finowie nie będą się angażować w żadne nowe projekty. Tymczasem pojawiają się informacje o projekcie Meltemi, czyli Linuxie dla najtańszych telefonów.
Tak przynajmniej wynika z informacji The Wall Street Journal, choć oficjalnie Nokia odmówiła komentarza. Według dziennikarzy projektem pokieruje szef działu telefonów Mary McDowell, a nowy system trafi na pokłady telefonów, które są za słabe na WP7. Czy oznacza to koniec oprogramowania Series 40, które wraz z premierą serii Touch & Type doczekało się obsługi ekranu dotykowego, a także spopularyzowania Wi-Fi? Trudno powiedzieć, natomiast wydaje się, że niezagrożone są jeszcze prostsze modele z oprogramowaniem Series 30, których możliwości kończą się właściwie na rozmowach i SMS-ach.
Modeli z Androidem czy Windowsem zmiany nie obejmą - nawet ich najsłabsze wersje powinny oferować większe możliwości niż nowy, tajemniczy projekt Nokii. A może Meltemi to zwyczajnie odświeżony, a może i nieco zubożony Symbian? Jeśli nawet, to oby nowy projekt nie skończył tak jak jego protoplasta, który z lidera mobilnego rynku stał się systemem przestarzałym i coraz bardziej niszowym.
Wiadomo, że Nokii zależy na utrzymaniu wysokich udziałów w kategorii telefonów klasycznych (tzw. feature phones); obecnie należy do niej prawie połowa rynku. Być może telefony z Meltemi na pokładzie będą świetną opcją dla biedniejszych rynków (np. afrykańskich), na których słuchawki z Windowsem stanowić będą zbyt poważne obciążenie budżetu. Wreszcie, prawdopodobne jest, że Nokia chce mocniej niż do tej pory konkurować z bada OS Samsunga, który radzi sobie lepiej, niż można by się spodziewać. W ostatnim czasie pojawiły się też informacje, jakoby nad własnym systemem pracowało HTC, może więc firma kierowana przez Stephena Elopa nie chce być gorsza. Po modzie na otwartego Androida pojawiła się moda na projektowanie własnych systemów. Oby skończyło się to lepiej niż w przypadku właśnie Maemo czy MeeGo. Ciekawe też, jak poradzi sobie świeżo zaprezentowany Tizen.
Szansy na sukces nowego systemu z Finlandii nie widzi ceniony bloger Eldar Muratzin, według którego nad Meltemi pracować będą ci sami ludzie co nad Maemo. Podobny będzie też interfejs, ale jądro systemu już zupełnie inne. Czy cokolwiek wyjaśni się podczas nadchodzącej konferencji Nokia World? Wątpliwe, ponieważ jej główny temat to smartfony z Windows Phone 7. Jeśli nawet coś jest na rzeczy, to do premiery pierwszych słuchawek z nowym OS-em jeszcze daleko.
Źródło: Intomobile • PhoneArena