Google zdaje się robić wszystko, by z Chrome'a na smartfony nie dało się korzystać (opinia)

Google zdaje się robić wszystko, by z Chrome'a na smartfony nie dało się korzystać (opinia)

Google zdaje się robić wszystko, by z Chrome'a na smartfony nie dało się korzystać (opinia)
Miron Nurski
27.07.2020 12:25, aktualizacja: 27.07.2020 14:25

Spieszmy się kochać eksperymentalne funkcje Chrome'a, tak szybko odchodzą.

W tekście "Niech ekrany smartfonów sobie rosną, byle aplikacje za nimi nadążały" przekonywałem, że negatywnie na komfort obsługi telefonu wpływają nie tyle gigantyczne wyświetlacze same w sobie, co niedostosowane do nich apki.

Mój koronny przykład to przeglądarki mobilne. 99 proc. z nich - wzorem wersji desktopowych - ma pasek adresu u góry, co w przypadku telefonów nie ma najmniejszego sensu. Nie istnieje przecież miejsce trudniejsze do sięgnięcia kciukiem niż góra wyświetlacza.

Chrome na smartfony długo romansował z paskiem adresu na dole ekranu

Już w 2017 roku, korzystając z funkcji eksperymentalnych, na dół dało się przenieść cały pasek nawigacyjny.

Chrome z paskiem adresu na dole. Dało się? Dało się
Chrome z paskiem adresu na dole. Dało się? Dało się

Jedno kliknięcie i korzystanie z przeglądarki stawało się po stokroć wygodniejsze. Niestety z jakiegoś powodu Google usunął to rozwiązanie w kolejnych wydaniach Chrome'a. Na jego miejsce wskoczyła funkcja o nazwie Duet.

Duet pozwalał wyświetlić na dole część przycisków nawigacyjnych
Duet pozwalał wyświetlić na dole część przycisków nawigacyjnych

Panel Duet co prawda nie przenosił paska samego w sobie, ale zawierał przycisk, który pozwalał go aktywować. Tym samym sięganie góry ekranu przestało być konieczne.

Z czasem Duet stawał się coraz gorszy. Początkowo dolny panel mógł zawierać pieć przycisków (a więc wszystkie klawisze nawigacyjne Chrome'a), ale z czasem ich liczba została ograniczona do trzech. Wciąż było to jednak rozwiązanie dużo wygodniejsze niż cały pasek nawigacyjny u góry.

Niestety romans Chrome'a z dolnym paskiem właśnie się zakończył

Z Chrome'a 84 funkcja Duet została wycięta całkowicie. Tym samym nie ma już sposobu na to, by pasek adresu lub którekolwiek przyciski nawigacyjne przenieść na dolną krawędź ekranu.

Tym samym korzystanie z Chrome'a na Androidzie traci dla mnie sens. W ostatnich dniach coraz częściej sięgam po Operę Touch, która ma - w mojej ocenie - najlepiej zaprojektowany interfejs mobilny na rynku. W końcu pewnie przesiądę się na nią całkowicie.

Google, dlaczego?

Ja wiem, że Duet był rozwiązaniem eksperymentalnym, więc musiałem liczyć się z tym, że w każdej chwili może zostać usunięty. Ciężko mi jednak zrozumieć, dlaczego w ogóle pasek adresu na dole nie jest branżowym standardem.

Możliwości widzę dwie: albo jest to kwestia niemożliwych do obejścia problemów patentowych, albo projektanci mobilnych wciąż używają 3-calowych smartfonów z 2010 roku

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)