Nie ma aplikacji na Nokię X? Rosjanie dają dostęp do 100 tys. pozycji

Wielką zaletą Nokii X jest obsługa aplikacji pisanych pod Androida, ale obecnie sklep Nokii nie imponuje liczbą dostępnych programów. Nie jest to jednak przeszkoda.

Nokia X wykorzystuje autorską platformę Nokii, która bazuje na Android Open Source Project (AOSP). Pod względem technicznym smartfon przypomina więc każdego innego Androida, z tą różnicą, że usługi Google'a zostały zastąpione odpowiednikami Nokii. Dotyczy to systemu powiadomień, usług lokalizacyjnych i systemu płatności wewnątrz aplikacji.

Nie są to usługi wykorzystywane przez większość aplikacji napisanych pod Androida. Nokia szacuje, że około 75% programów dostępnych w Google Play bez żadnych zmian będzie działać na telefonach z serii X (o ile oczywiście smarfton je uciągnie). W pozostałych przypadkach potrzebna jest zmiana kilku linijek kodu. Ogólnie wygląda to naprawdę dobrze. Należy jednak pamiętać, że deweloperzy muszą jeszcze opublikować swoją aplikację w sklepie Nokii. W tym momencie zbiory są skromne.

Sklep Nokii dla Nokia X

W usłudze przygotowanej przez Finów dostępne są kluczowe aplikacje Nokii (Here Maps, MixRadio), Microsoftu (Outlook.com, OneDrive, Skype) czy podstawowe usługi społecznościowe (Twitter, Facebook, Facebook Messenger). Jest też całkiem sporo polskich programów, w tym choćby TVN24, Onet News, OpenFM, VoD Onet, Nokaut Skaner, Allegro, Sport.pl LIVE czy Foodpanda. Ogólnie jednak aplikacji jest mało.

Alternatywne sklepy dla Google Play

Czy oznacza to, że użytkownicy nie mają dostępu choćby do Instagrama czy Evernote'a? Nic z tych rzeczy. Możliwe jest pobranie aplikacji jako pliku .APK i instalacja z poziomu komputera lub smartfona (z dowolnego menedżera zadań). Są też prostsze sposoby: wystarczy doinstalować alternatywne sklepy z aplikacjami. Jest ich sporo. Na przykład 1Mobile Market, SlideMe Market, Aptoide Aoostore, Mobango czy Yandex.Store można nawet pobrać ze sklepu Nokii.

Yandex.Store

W tej grupie wyróżnia się usługa rosyjskiego Yandexu, w której można znaleźć w zasadzie wszystkie najpopularniejsze programy z Google Play. Ogólnie w Yandex.Store jest ponad 100 tys. programów. Szukacie odtwarzacza multimedialnego? Do wyboru są MX Player, TuneIn Radio, Poweramp czy VLC for Android. A może interesuje was Waze, Dolphin Browser, Firefox, Evernote, SoundHound, Freedly albo Any.do? Każda z tych aplikacji jest w rosyjskim sklepie.

Zobacz również: Lumia 640XL

1Mobile Market

Oczywiście Yandex ma pewne braki. Próżno szukać na przykład Instagrama, Pinteresta, Shazama czy Snapchata. Od czego są jednak inne sklepy. Przykładowo w 1Mobile Market można znaleźć nie tylko wyżej wymienione programy, ale też mnóstwo innych aplikacji, usług czy launcherów. Z kolei z Apptoide Appstore da się pobrać nawet kilka usług Google'a, jak Google Maps czy przeglądarka Chrome. Należy jednak pamiętać, że ich możliwości są ograniczone przez brak podpiętego konta Google'a.

Mobango i SlideMe Appstore

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o odpalenie Google Play na Nokii X. Wymaga to jednak rootowania telefonu, co wiąże się z kolei z utratą gwarancji.

Podsumowując, skromna w tej chwili baza aplikacji w sklepie Nokii nie jest żadnym problemem. Nokia X zapewnia dostęp do wielu innych sklepów, w których można znaleźć większość programów z Google Play. Oczywiście, nie pozwoli to na korzystanie np. z oficjalnej aplikacji Gmaila czy Hangoutów, ponieważ wymagają one API niedostępnych na smartfonie Finów. Realnie wybór jest jednak większy, niż mogłoby się wydawać.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Tegra Note 7 - świetny tablet dla graczy i nie tylko [test] HTC One vs HTC One m8 HTC One m8 - jakość wykonania i ergonomia Modecom Xino Z25 X2 - dobry dual-SIM w rozsądnej cenie [test] HTC One m8 - test aparatu LG G Flex - smartfon stworzony dla geeka [test] HTC One M8 - czas na test wydajności i benchmarki Nokia Lumia 1320 – duży i tani, ale bez przyszłości [test] Sony Xperia Z2 Tablet. Ładny, wydajny i drogi LG G Flex - wygięcie to nie wszystko [test ekranu] Samsung Gamepad w naszych rękach. Granie na telefonie wreszcie jest fajne. Tylko gier mało... Sony Xperia Z1 Compact - podsumowanie testów i recenzja LG G Flex - test wydajności Sony Xperia Z1 Compact - test aparatu i jakość zdjęć Nokia Lumia 1520 - test fotograficzny Goclever Insignia 5X - jest nieźle, ale byłoby świetnie, gdyby nie... FullHD [test] Fitbit Zip - idealny na początek przygody z lifeloggingiem [test] Galaxy Note 3 - bezkonkurencyjny phablet, ale niepozbawiony samsungowych wad [test] Nexus 5 - telefon stworzony po to, by robić dobre pierwsze wrażenie [test] LG G Flex w naszych rękach. Pierwsze wrażenia i wideoprezentacja Gry na Sony Xperia Z1 Compact. Świetna wydajność, ale to nie sprzęt dla graczy Jakość wykonania i ergonomia Sony Xperia Z1 Compact. Co jest dobre, a co nie Test baterii Sony Xperia Z1 Compact. Mniejsza rozdzielczość to lepsze wyniki Test wydajności Sony Xperia Z1 Compact

Popularne w tym tygodniu:

Samsung Galaxy Note8 - wielki telefon w dobrym i złym tego słowa znaczeniu [TEST]