Zalety Windows Phone 7

Zalety Windows Phone 7

Windows Phone 7
Windows Phone 7
Komórkomania.pl
28.02.2011 12:47, aktualizacja: 28.02.2011 13:47

Windows Phone 7 to młody komórkowy system operacyjny, który niedawno pojawił się na rynku. Z tego powodu wiele osób obawia się kupna telefonu opartego na nowej platformie Microsoftu. Co przemawia za tym, aby wybrać Windows Phone 7?

Windows Phone 7
Windows Phone 7

Interfejs Windows Phone 7 znacznie różni się od tego z Windows Mobile 6.0/6.5. Składają się na niego dwa ekrany - ekran główny, na którym dostępne są skróty, oraz menu z aplikacjami. Te ostatnie mają postać ciągłej, alfabetycznej listy.

Dodatkowym atutem Windows Phone 7 są tzw. huby, czyli miejsca, które integrują informacje z kilku źródeł. W systemie jest ich standardowo 6, ale mogą pojawić się dodatkowe huby przygotowane przez producentów (np. HTC Hub). Huby to obszary w systemie służące do zarządzania takimi funkcjami, jak: odtwarzanie muzyki i wideo (Zune), pobieranie gier i zarządzanie wirtualnym awatarem (Xbox Live) czy edycja/przeglądanie dokumentów biurowych i szybkie tworzenie notatek (Office).

Wydajność i stabilność

Windows Phone 7 został oparty na nowym jądrze WinCE 7.0 – to duży krok naprzód w porównaniu z WinCE 5.x znanym z Windows Mobile. Jest ono szybsze i bardziej stabilne. Microsoft wprowadził także konkretne restrykcje dla producentów sprzętu odnośnie do specyfikacji Windows Phone’ów.

Windows Phone 7
Windows Phone 7

Dzięki temu telefony z WP7 są świetnie zoptymalizowane i działają sprawnie. Nie ma mowy o przycięciach, spowolnieniach czy innych problemach ze stabilnością. Są one także niezwykle szybkie – można powiedzieć, że Windows Phone 7 jest jednym z najszybszych mobilnych OS-ów (o ile nie najszybszym).

Obsługa dotyku

Obsługa dotyku w nowym systemie Microsoftu jest bardzo precyzyjna, a sposób wykorzystania Multi-Toucha dorównuje temu z iOS. W telefonach z Windows Phone 7 można jednocześnie przybliżać/oddalać i przesuwać stronę internetową lub obraz z galerii. Pinch to zoom (przybliżanie) jest szybkie i precyzyjne.

Dzięki świetnej reakcji systemu na dotyk z telefonów z WP7 korzysta się przyjemnie – bez względu na to, czy są one wyposażone w ekrany Super AMOLED czy LCD.

Obsługa poczty i powiadomienia w trybie push

Na szczególną uwagę zasługują skrzynka pocztowa w telefonie i sposób powiadomień. Aplikacja do obsługi poczty jest banalnie prosta: wystarczy podać dane do konta, a system automatycznie wszystko skonfiguruje. Co najciekawsze, nie musowo podpinać konta Hotmail czy Gmail poprzez Microsoft Exchange ActieSync, aby zsynchronizować kontakty, wpisy z kalendarza i e-maile między serwerem a telefonem. Funkcja ta jest dostępna w standardzie. Dodatkowo dzięki trybowi push wiadomości w telefonie pojawiają się w momencie dotarcia na serwer pocztowy.

Sposób prezentowania wiadomości jest bardzo intuicyjny. Są one pozbawione obrazów, co obniża koszty transferu danych.

Integracja z Facebookiem i Windows Live

Na plus zaskakuje obsługa Facebooka. W ustawieniach telefonu wystarczy podać login i hasło do profilu, a system automatycznie zintegruje się z portalem. Nowe wpisy z serwisu pojawiają się w hubie People, a wpisy z kalendarza w komórkowym odpowiedniku. Kontakty z Facebooka (razem ze zdjęciami) od razu są dopasowywane do odpowiadających kontaktów z książki adresowej.

Są też inne plusy integracji z Facebookiem. Dzięki tej funkcji użytkownicy zaraz po zrobieniu zdjęcia mogą je opisać i wysłać na własną tablicę. W łatwy sposób można komentować wpisy i zdjęcia znajomych, zarówno z poziomu huba People, jak i systemowej galerii zdjęć.

People Hub
People Hub

Ogromną zaletę Windows Phone 7 stanowi usługa Windows Live, która jest całkowicie zintegrowana z systemem. O dziwo, w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Dzięki niej można wygodnie obsługiwać większość portali społecznych. Wystarczy je połączyć z Windows Live z poziomu komputerowej wersji usługi, a najnowsze wpisy będą pojawiały się w książce kontaktowej. W ten sposób można dodać m.in. Twittera, Last.fm, MySpace czy Flickra.

Po jednej z tegorocznych aktualizacji Windows Phone 7 zostanie wkrótce całkowicie zintegrowany także z portalem Twitter. Integracja będzie odbywała się identycznie jak w przypadku Facebooka. Niestety, Twitter jest na razie mało popularny na polskim rynku.

SkyDrive

Mimo że w telefonach z Windows Phone 7 nie można korzystać z zewnętrznych kart, nie ma problemu z brakiem pamięci. Jest to zasługa połączenia telefonu z dyskiem sieciowym SkyDrive. Ta usługa Microsoftu oferuje aż 25 GB przestrzeni na zewnętrznych serwerach.

Dzięki integracji systemu ze SkyDrive można przechowywać na serwerze ważne dokumenty i zdjęcia z telefonu. Jeśli połączy się Facebooka z Windows Live, zdjęcia ze SkyDrive trafią także na tablicę Facebooka.

SkyDrive
SkyDrive

Microsoft już teraz zapowiedział, że wraz z kolejną aktualizacją WP7 zostanie ściślej zintegrowany ze SkyDrive’em. Da to użytkownikom możliwość nie tylko uploadu plików na serwer, lecz także przeglądanie w każdej chwili zamieszczonych na nim dokumentów, które pojawią się w hubie Office. Co więcej, tworzone na telefonie dokumenty zostaną automatycznie zsynchronizowane z serwerem i po powrocie do domu można będzie je edytować z poziomu komputera bez konieczności korzystania z telefonu.

Gry i Xbox Live

Xbox Live to usługa znana posiadaczom konsol Xbox. To zarówno portal społeczny dla graczy, jak i sklep internetowy z różnymi dodatkami do gier. Xbox Live pozwala też na sieciową rozgrywkę lokalną.

Usługa została dodana przez Microsoft do Windows Phone 7. Dzięki temu z poziomu telefonu można zarządzać wirtualnym awatarem w Xbox Live, przeglądać wirtualne statystyki znajomych i porównywać się z nimi w różnych grach.

Games Hub
Games Hub

W hubie Gry prezentowane są także wszystkie gry dostępne w telefonie, w tym tytuły stworzone w technologii XNA. W tej samej technologii powstają gry na konsolę Xbox i komputery. XNA oferuje kompatybilność z innymi platformami. Dzięki temu wkrótce ukażą się tytuły, w które będzie można grać na telefonie z WP7, konsoli Xbox i komputerze PC.

Zune

W telefonie za odtwarzanie muzyki i filmów odpowiada program Zune, znany z odtwarzacza Microsoftu (Zune HD). Daje on możliwość szybkiego zarządzania plikami muzycznymi, plikami wideo, podcastami i odbiornikiem FM w telefonie.

Zune for WP7
Zune for WP7

Ciekawie prezentuje się Hub Muzyka i Wideo. Prezentuje on ostatnio dodane utwory oraz historię odtwarzanych plików, w tym plików wideo przeglądanych ostatnio w serwisie You Tube. Zapisywane są w nim także filmy nagrane kamerą telefonu. Jako tło w Zune prezentowana jest okładka albumu, z którego pochodzi aktualnie odtwarzany utwór (o ile znajduje się w Marketplace).

Kolejnym atutem Zune dla Windows Phone 7 jest możliwość połączenia z serwisem Last.fm, co pozwola automatycznie scrobblować utwory muzyczne.

Jedynym minusem programu jest brak możliwości przesuwania utworu na pasku postępu. Utwory i filmy da się przewijać, korzystając z przycisków Forward i Back. Nie jest to problem w przypadku plików audio, ale przy filmach funkcja ta powinna być dostępna.

Office

Mobilna wersja Office’a to kolejny atut WP7. W pakiecie przygotowanym dla nowych okienek dostępne są: Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote. Plusem jest też SharePoint, który pozwala korzystać z serwerów Microsoft SharePoint Server 2010 z poziomu telefonu.

Office Hub
Office Hub

Dzięki pakietowi z poziomu telefonu można nie tylko przeglądać dokumenty, lecz także je edytować. Notatki stworzone przy użyciu OneNote przypina się do ekranu głównego, aby mieć do nich szybki dostęp. Pakiet Office Mobile jest prosty w użytkowaniu, daje możliwość szybkiego wyszukiwania i wysyłania dokumentów jako załączników do wiadomości e-mail.

Windows Phone 7 zostanie w pełni zintegrowany z usługą SkyDrive, co pozwoli automatycznie synchronizować dokumenty z serwerem i przechowywać na nim ich kopie zapasowe.

Internet Explorer (IE9 for WP7)

Najwięcej kontrowersji związanych z WP7 budzi przeglądarka Internet Explorer. Z jednej strony użytkownicy zarzucają jej brak obsługi Flasha i HTML 5, co utrudnia przeglądanie części stron internetowych, z drugiej – nowy IE to program niezwykle szybki i przemyślany. Obsługuje on do 6 kart jednocześnie, a strony szybko się wczytują.

Internet Explorer 9 Mobile dla WP7
Internet Explorer 9 Mobile dla WP7

Już wkrótce jednak Windows Phone 7 dostanie nową przeglądarkę, czyli Internet Explorer 9 Mobile. Ten komórkowy odpowiednik niedawno wydanej desktopowej przeglądarki pod względem wyglądu nie będzie różnił się od obecnie dostępnej. Ma on jednak oferować pełne wsparcie sprzętowe, dzięki któremu zapewni sobie pozycję najszybszej mobilnej przeglądarki na rynku.

Nie zabraknie także pełnego wsparcia dla technologii HTML5, CSS i Canvas. Być może w przyszłości pojawi się Flash Player, gdy Adobe ukończy nad nim prace.

Aktualizacje

Rozwój systemu Windows Phone 7 w całości zależy od Microsoftu. Gigant nie zezwala na korzystanie z dodatkowych nakładek i sam aktualizuje telefony. Update’y oprogramowania przeprowadzane są na dwa sposoby: drobne aktualizacje udostępniane są za pośrednictwem systemu OTA (Over the Air), natomiast większe zmiany w systemie wprowadza się poprzez oprogramowanie Zune Software. Pierwszy ważny update zostanie udostępniony już na początku marca.

WP7 aktualizacje OTA
WP7 aktualizacje OTA

Dzięki temu system jest zawsze aktualny i udostępniany jednocześnie dla wszystkich Windows Phone’ów. To istotna zaleta w porównaniu z produktami konkurencji, w przypadku których na ważną aktualizację użytkownicy muszą czekać nawet po kilka miesięcy.

Wady Windows Phone 7

Windows – jak każdy nowy system – ma wady. Największą bolączką jest brak multitaskingu. W systemie można korzystać jednocześnie z licznych wbudowanych programów, ale brakuje przełącznika zadań, który pozwalałby szybko przechodzić między działającymi programami. Pojawi się on jednak już w tym roku, co zapowiedział Steve Ballmer podczas konferencji na targach MWC 2011 w Barcelonie, na której zaprezentowano nowe funkcje mające wzbogacić Windows Phone 7.

Przygotowany przez Microsoft przełącznik pozwoli na niemal dowolne przechodzenie między działającymi w tle programami, prezentowanymi w formie miniatur na ekranie. Dzięki nowemu API także gry będą w pełni wspierały wielozadaniowość w Windows Phone 7.

Kopiuj/Wklej w WP7
Kopiuj/Wklej w WP7

Pierwsza wersja systemu nie została wyposażona także w funkcję Kopiuj/Wklej. Została ona zastąpiona przez smartlinki, które automatycznie rozpoznają numery czy linki do stron internetowych. Przykładowo, po kliknięciu na zawarty w wiadomości numer telefonu wyświetlą się dwie możliwości: Zapisz jako kontakt lub Zadzwoń. Niestety, nie zawsze działają one dobrze, dlatego funkcja Kopiuj/Wklej pojawi się wraz z najbliższą aktualizacją już w marcu tego roku.

Zachwalane w Stanach Bing Maps nie sprawdzają się w Polsce. Mapy nie mają wystarczającego pokrycia, a baza punktów POI na terenie naszego kraju nie jest zbyt bogata, przez co trudno wykorzystać mapy Microsoftu jako prostą nawigację krok po kroku. W Marketplace nie ma jeszcze dostępnej nawigacji offline, ale to przypadłość wszystkich nowych systemów. Powinno się to zmienić się w ciągu najbliższych miesięcy.

Bing Maps
Bing Maps

Inne, drobniejsze wady systemu to: brak możliwości szeroko pojętej personalizacji systemu (np. zmiany w wyglądzie UI), brak ręcznego przesuwania utworów i filmów czy jeden system zarządzania głośnością urządzenia, co sprawia, że ściszając dzwonek, ścisza się jednocześnie odtwarzacz audio. Kolejne aktualizacje mają to zmienić.

Dotkliwy dla polskich użytkowników jest brak języka polskiego. Microsoft już jakiś czas temu zapowiedział rozszerzenie wsparcia dla różnych europejskich języków. Język polski ma być udostępniony w drugiej połowie tego roku.

Podsumowanie

Windows Phone 7 ma wiele zalet: jest piekielnie szybki, stabilny, niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze – głównie dzięki przemyślanemu interfejsowi. Usługi Microsoftu są innowacyjne i dają użytkownikowi szerokie możliwości. Zune, Office i Xbox Live to aplikacje, których próżno szukać w innych systemach. Oprócz tego Windows Phone 7 jest jedną z najbardziej społecznościowych platform na rynku, co docenią młodsi użytkownicy.

OS ma kilka wad, ale zostaną one wyeliminowane wraz z kolejnymi aktualizacjami, które przyniosą także nowe funkcje. Dzięki temu może stać się on jedną z kluczowych platform na rynku komórkowym.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)