Oto Paperfold - niesamowity prototyp modularnego i elastycznego smartfona

Narzekasz, że od czasu pojawienia się na rynku pierwszego iPhone'a wszystkie smartfony wyglądają tak samo? Zobacz, nad czym pracuje zespół inżynierów z kanadyjskiego Queen's University.

Flip Phone - koncept

Flip Phone - koncept (onewmaru.com)

Choć Paperfold jest protorypem modularnego smartfona, znacznie różni się od Projektu Ara. W jego przypadku użytkownik nie ma bowiem możliwości wymiany aparatu, kości z pamięcią wewnętrzną czy dołożenia skanera odcisków palców, gdyż wszystkie moduły wyglądają tak samo i zbudowane są przede wszystkim z elastycznego ekranu E Ink. Po co to wszystko?

Po dołączeniu kolejnych ekranów użytkownik będzie mógł zarządzać treściami wyświetlanymi na każdym z nich. Przykładowo możemy ustawić urządzenie poziomo, podłączyć drugi ekran od dołu i zamienić go w klawiaturę QWERTY. Mało? Podłączamy trzeci ekran od góry, wywlekamy go na drugą stronę i osoba siedząca naprzeciwko nas widzi dokładnie to, co my.

Paperfold

Możliwości takiego urządzenia świetnie oddaje zaprezentowany przez twórców przykład z Mapami Google. Po połączeniu ze sobą trzech wyświetlaczy na dwóch może być wyświetlana sama mapa, a na trzecim wskazówki dotyczące dojazdu. Całą konstrukcja nie tylko jest giętka, ale i oprogramowanie na wygięcia reaguje. Jeśli zatem wygniemy wszystkie ekrany w łuk, mapy automatycznie przełączą się w tryb 3D.

Paperfold

Możemy także zbudować ze smartfona Paperfold coś na wzór prostopadłościanu i wyświetlić na nim trójwymiarowy model budynku.

Paperfold

Możliwości są właściwie nieograniczone, a całość przypomina mi nieco koncept urządzenia o nazwie Flip Phone, który kilka lat temu krążył po sieci. Jak jednak widać, projekt znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju i na razie nie wiadomo, czy produkt tego typu kiedykolwiek trafi do sklepów. Całe przedsięwzięcie ma bowiem bardziej charakter naukowy (pokazanie możliwych zastosowań elastycznych wyświetlaczy i technologii E Ink), a twórcy prototypu póki co nie mają co do niego żadnych komercyjnych planów. Wszystko zależeć będzie od tego, czy pomysłem zainteresuje się któryś z producentów.

Zobacz również: LineFORM - zmiennokształtny bot o nieskończonych możliwościach

Na koniec zachęcam do obejrzenia przygotowanego przez twórców wideo.

Źródło: Engadget.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Co było przed Google Glass? Niezwykła historia okularów rozszerzonej rzeczywistości Zanim zaczęliśmy grać na smartfonach - ciąg dalszy historii mobilnego grania To koniec Ubuntu for Android i pięknej wizji smartfonów-komputerów? Części do Google Glass kosztują jedynie 80 dol.? Oto HP Slatebook 14, czyli 14-calowy laptop z Androidem Zanim zaczęliśmy grać na telefonie. Historia gier mobilnych Szaleństwo trwa w najlepsze - nadciągają tablety z ekranami 4K Wynalazek Koreańczyków naładuje 40 smartfonów z odległości 5 metrów LG już promuje swojego G Watcha. Co o nim wiadomo? Rufus Cuff - czas na gigantyczny zegarek LG potwierdza własny układ ARM. Może być lepszy, niż sądziłem Project Ara wyląduje w sklepach już za kilka miesięcy. Czekacie? Ja nie Google Glass w życiu codziennym Inteligentne zegarki będą ładowane ciepłem naszego ciała Marzenia o mobilnej przyszłości technologii Polscy studenci stworzyli interaktywną szczoteczkę, która zachęci dzieci do mycia zębów Smartfon Amazonu już w czerwcu. Będzie miał prawie holograficzny wyświetlacz? 64 bity Qualcomma na serio We wtorek rusza sprzedaż Google Glass. Jest jednak jedno "ale" AMOLED z rekordowym zagęszczeniem pikseli zaprezentowany. Nie, nie przez Samsunga O Project Ara wiem coraz więcej i coraz bardziej mi się podoba Ta ładowarka naładuje dowolnego smartfona w 30 sekund! will.i.am pracuje nad własnym inteligentnym zegarkiem. Premiera wkrótce

Popularne w tym tygodniu:

Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać? Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym