HTC będzie tworzyć Nexusy przez 3 najbliższe lata? Ucieszyłoby mnie to

Pojawia się coraz więcej plotek o tym, że to HTC będzie odpowiadać za produkcję nowego Nexusa. Najnowsze doniesienia sugerują jednak, że Tajwańczycy mają wyprodukować nie tylko tegoroczne smartfony Google'a, ale i modele, które będą pojawiać się przez kolejne lata.

Koncet Nexusa HTC

Koncet Nexusa HTC (hasankaymak)

Zbyt duża różnorodność?

Tym, co w moim odczuciu najbardziej charakteryzuje serię Nexus, jest ogromna różnorodność wprowadzanych w jej ramach urządzeń. Między poszczególnymi generacjami są mniejsze lub większe podobieństwa, ale od początku smartfonom Google'a brakuje spójnego wzornictwa. Model One miał zaokrągloną na krawędziach obudowę, którą wykonano z metalu, jego następca (Nexus S) cechował się spłaszczoną konstrukcją wykonaną z tworzywa sztucznego, która miała wyprofilowaną warstwę ochronną z przodu.

Od lewej: Nexus One (HTC), Nexus S (Samsung), Galaxy Nexus (Samsung), Nexus 4 (LG), Nexus 5 (LG)

Galaxy Nexus, którego producentem również był Samsung, wyraźnie różnił się od poprzednika, a dwa kolejne modele LG — poza kształtem — łączy niewiele. Diametralnie różny od poprzedników był sprzęt stworzony przez Motorolę, który był pierwszym Nexusem z naprawdę wielkim ekranem. Nawet wydane w ubiegłym roku modele 5X i 6P (ta sama generacja) nie mają spójnego wzornictwa. Nie wspominając nawet o różnicach w wykonaniu czy specyfikacji.

Nexus 5X i Nexus 6P

Każdy zdaje sobie sprawę, że różnice między poszczególnymi modelami wynikają z zatrudnienia do ich produkcji wielu producentów. Każda z firm miała nieco inny pomysł na urządzenie przygotowywane dla Google'a, upodabniając je do swoich flagowych urządzeń. Tak duża różnorodność może cieszyć niektórych użytkowników, gdyż co roku dostają świeże urządzenia, które nie tylko ma lepsze podzespoły, ale i inny wygląd.

Powrót do korzeni może być dobrym wyjściem

Nexusy mają charakteryzować się przede wszystkim softem, który oparty jest na usługach Google'a. Niemniej jednak, brak spójnego wzornictwa nie pomaga w budowaniu marki. Nie widząc tylnego panelu Nexusa 5 czy 5X, na których widniej logo serii, można stwierdzić, że to jeden z modeli LG, a wielki Nexus 6 nawet z tyłu przypomina urządzenia Motoroli.

Nexus 6

Być może Google zdaje sobie z tego sprawę i będzie chciało wreszcie mieć — tak jak Samsung czy Apple — swój własny charakterystyczny design, który będzie "zarezerwowany" tylko dla linii Nexus. Według serwisu MyDrivers pomoże w tym HTC, które ma wyprodukować nie tylko tegoroczne Nexusy, ale i co najmniej ich dwie kolejne generacje. Podpisanie długoterminowej umowy między firmamy może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Zobacz również: Pierwsze kroki z Asystentem Google

Od lewej: Palm Treo 650, Sony Ericsson Xperia X1, T-Mobile G1 (HTC Dream)

Tajwańczycy mają bardzo duże doświadczenie w tworzeniu sprzętu dla innych firm. I nie chodzi tu tylko o pierwszego Nexusa czy świetnie wykonanego Nexusa 9 z układem Nvidii. HTC na przestrzeni lat tworzyło telefony dla wielu różnych marek. Dość wspomnieć o:

  • T-Mobile G1 (Era G1) wyprodukowanym dla sieci T-Mobile i Google'a;
  • Xperii X1 wyprodukowanej dla Sony Ericssona;
  • Treo 650 wyprodukowanym dla Palma;
  • wybranych modelach serii iPAQ wyprodukowanych dla HP;

Każde z tych urządzeń było produktem wyróżniającym się, a przy tym żadne z nich nie było wzorowane na już dostępnych urządzeniach HTC. Firma za każdym razem tworzyła zupełnie nowy projekt, który przygotowany był według konkretnych wytycznych zleceniodawcy.

Google pracuje nad natywnym wsparciem dla technologii 3D Touch w Androidzie?

Technologia 3D Touch nie jest może rozwiązaniem rewolucyjnym, ale z pewnością uprzyjemnia korzystanie z telefonu i sprawia, że jest ono bardziej…

Liczę, że podobną drogę wybierze teraz Google. Samsung, Huawei czy LG to producenci, którzy również mogliby przygotować ciekawe urządzenia dla giganta z Mountain View, ale wątpię, aby firmy te tak mocno przyłożyły się do "cudzego" produktu jak HTC. Tym bardziej, że dla Tajwańczyków będzie to szansa na poprawienie kiepskiej sytuacji finansowej.

Źródło: MyDrivers, PocketNow

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telefony:

Nokia kombinuje z kolorami. Czy czerwona Lumia 1020 pojawi się w Polsce? Samsung wyprzedza Nokię w smartfonach? W skrócie: budżetowy Huawei Y300 już w Polsce, nowe urządzenia Asusa, zapłać komórką za PKS W skrócie: złoty i platynowy HTC One, Motorola X Phone na zdjęciu, Ascend W2 oficjalnie Goophone N4 - chińska podróbka Galaxy Note'a 4 Smartfony Samsunga z Tizenem dopiero w przyszłym roku? Użytkownicy Androida najlepszymi odbiorcami mobilnych reklam Galaxy S4 Active wpadł pod kosiarkę. Jak sobie poradził? Smartfony gorsze do rozmów od klasycznych telefonów? Pierwsze smartfony Acera już w 2009 roku Moto X+1 wycieka raz jeszcze. Snapdragon 801 na pokładzie BlackBerry Bold 9900 - oficjalna premiera

Popularne w tym tygodniu:

Dużo za niedużo. POCO M3 oficjalnie Galaxy A02s i Galaxy A12 oficjalnie. To tanie samsungi na rok 2021 Polski smartfon z czujnikiem powietrza i eSIM. Hammer Explorer Pro oficjalnie