Nowe Nexusy przygotowuje HTC? To więcej niż prawdopodobne

Nowe Nexusy przygotowuje HTC? To więcej niż prawdopodobne

HTC 10
HTC 10
Miron Nurski
28.04.2016 10:09, aktualizacja: 28.04.2016 12:21

Czyżby HTC 10 bardzo przypadł do gustu Google'owi?

Evan Blass (@evleaks), twierdzi, że HTC pracuje nad dwoma nowymi urządzeniami z serii Nexus, które nazywane są wewnętrznie M1 oraz S1.

Po opublikowaniu tej informacji serwis Android Police przeprowadził małe śledztwo, które wykazało, że Google przygotowuje urządzenia o kodowych nazwach Marlin oraz Sailfish. Warto odnotować, że oznaczenia dotychczasowych Nexusów nawiązywały do morskiej fauny. Poza tym nazwy te pokrywałyby się z oznaczeniami M1 i S1.

Co ciekawe, wspomniany serwis twierdzi, że nie mówimy o tablecie i smartfonie, lecz o dwóch smartfonach.

W międzyczasie "marlin" - podpisany o dziwo również jako "google Nexus 6P" - wylądował w bazie benchmarku Geekbench. Testowy egzemplarz ma na swoim pokładzie 4 GB pamięci operacyjnej oraz Snapdragona 820. Gwoli przypomnienia - ubiegłoroczny Nexus 6P ma 3 GB RAM-u i 810-tkę.

Nexusy wracają do korzeni?

HTC to producent, który na trwałe zapisał się na kartach historii Androida. To tajwański producent stworzył bowiem zarówno pierwszego smartfona z tym systemem jak i pierwszego smartfona z linii Nexus.

Nexus One - pierwszy smartfon z rodziny Nexus
Nexus One - pierwszy smartfon z rodziny Nexus

Kolejnym owocem współpracy Google'a i HTC był dopiero tablet Nexus 9 z 2014 roku. W ostatnim czasie możemy jednak zaobserwować wyraźną poprawę relacji między tymi firmami i rezerwowanie dla HTC specjalnych przywilejów.

Dość wspomnieć o tym, że wybrane smartfony HTC - począwszy od modelu One A9 - mają otrzymywać aktualizacje Androida kilka dni po Nexusach. Podczas prezentacji HTC 10 producent podkreślał ponadto, że Google czuwał nad rozwojem oprogramowania, dzięki czemu nie zawiera ono żadnych aplikacji, które dublowałyby swoją funkcjonalność. Wszystkie elementy układanki zaczynają zatem do siebie pasować.

Obraz

Czego oczekiwać?

Wycieków dotyczących specyfikacji nie ma zbyt wiele, ale części można się domyślać. Skoro jeden z Nexusów ma mieć Snapdragona 820 i 4 GB pamięci RAM, w drugim - zapewne mniejszym - prawdopodobnie znajdą się bebechy o klasę słabsze. Obstawiam Snapdragona 652 i 3 GB pamięci RAM.

Pewno jest to, że nowe Nexusy już po wyjęciu z pudełka będą pracowały pod kontrolą Androida N. Przypomnę tylko, że system jest już gotowy na obsługę ekranów reagujących na siłę nacisku, więc bardzo prawdopodobne, że taki panel znajdzie się przynajmniej na pokładzie jednego z Nexusów. Koniec końców są one urządzeniami referencyjnymi.

Kiedy?

Nowe Nexusy zazwyczaj pojawiają się na przełomie października i listopada razem z nowymi wersjami Androida, ale niewykluczone, że w tym roku premiera odbędzie się szybciej. Google znacznie wcześniej niż dotychczas ruszył bowiem z otwartymi testami kolejnego wydania swojego systemu, a finalna wersja ma się pojawić już latem.

Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że Nexusy HTC ujrzymy już za jakieś 2-3 miesiące.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)