HD Voice+ w T-Mobile, czyli jeszcze wyższa jakość rozmów telefonicznych!

Sieć T-Mobile poinformowała właśnie o wprowadzeniu standardu HD Voice+, który zapewnić ma jeszcze wyższą jakość dźwięku podczas rozmów. Przynajmniej, gdy użytkownicy będą korzystać z iPhone'ów 8...

Czym właściwie jest technologia HD Voice?

Technologia HD Voice jest odpowiedzią na problem słabej jakości rozmów prowadzonych przy użyciu smartfonów. Sieci operatorów standardowo obsługują zakres częstotliwości zaledwie od 300 Hz do 3,4 kHz.

Biorąc pod uwagę, że zakres ten dla głosu ludzkiego waha się od 80 Hz do 14 kHz, nie powinno dziwić to, że dźwięk słyszany w słuchawce może znacznie różnić się od tego, który słyszy się podczas rozmowy "na żywo". Z pomocą przychodzi tu jednak technologia HD Voice, z której można korzystać już na sieciach 3G.

Zakres częstotliwości słyszanych przez człowieka oraz przesyłanych w sieciach komórkowych

Wykorzystywane w niej kodeki umożliwiają obsługę dźwięku z zakresu od 50 Hz do 7 kHz - to co słyszane jest w słuchawce bardziej przypomina naturalny głos rozmówcy. HD Voice zostało nie tylko wprowadzone przez polskich operatorów, ale i wspierane jest przez całą masę smartfonów.

Jakie przewagi ma rozwiązanie HD Voice+?

Rozwój tej technologii nie stoi jednak w miejscu. Już jakiś czas temu opracowano ulepszoną wersję standardu, którą — jako pierwsza sieć w Polsce — wprowadza właśnie T-Mobile. HD Voice+ jest rozwiązaniem, które bazuje na nowym kodeku EVS (Enhanced Voice Services). Co on umożliwia?

Podstawową zaletą jest rozszerzenie zakresu przenoszonego dźwięku o wyższe częstotliwości. HD Voice+ ma obsługiwać zakres od 50 Hz do 14 kHz. Już samo to sprawi, że dźwięk jest bliższy naturalnemu (jego ton). Technologia ma ponadto wpłynąć na poprawę jakości dźwięku — możliwe ma być nawet osiągnięcie jakości zbliżonej do CD (16-bitowy z częstotliwością próbkowania 44,1 kHz).

Jak to możliwe? No cóż, w HD Voice+ wykorzystany jest szereg dodatkowych funkcji, które dostosowują dźwięk do rodzaju jego źródła, wykrywania aktywności głosu czy redukują szum tła (generowanie wyciszających fal).

Kto będzie mógł korzystać z opcji HD Voice+?

Pierwszymi smartfonami, które będą wspierały HD Voice+, są nowe iPhone'y 8 i 8 Plus. Nieco później dołączyć powinien do nich model iPhone X, ale na debiut rynkowy topowej nowości Apple'a będzie trzeba jeszcze trochę poczekać (start sprzedaży zaplanowany jest na początek listopada).

Zobacz również: Orange

Apple IPhone 8 i 8 Plus

Co z urządzeniami działającymi na Androidzie? No cóż, tu sprawy się nieco komplikują. Rozwiązanie EVS wspierają teoretycznie np. topowe modele Samsung Galaxy S, ale póki nie będą one obsługiwać HD Voice+. Producent musi wcześniej zadbać o stosowne certyfikaty, aby T-Mobile mógł wprowadzić rozwiązanie.

Przedstawiciele polskiego oddziału operatora jasno wskazali, że HD Voice+ zostanie udostępnione na wszystkich androidach, które będą spełniać wymogi HD Voice+ (technologia i certyfikacja). Zauważyli przy tym, że nadchodzące topowe nowości już na starcie powinny być tworzone z myślą o tym rozwiązaniu.

W jakich warunkach aktywne jest HD Voice+?

Na koniec dodam słów kilka o uruchamianiu HD Voice+, a konkretnie — braku tej konieczności. Rozwiązania tego nie trzeba dodatkowo aktywować, wystarczy, że ma on włączoną możliwość korzystania z tej technologii. Jej ona automatycznie aktywowana, gdy użytkownicy mający telefony wspierające HD Voice+ rozmawiają ze sobą w sieci LTE (VoLTE) czy Wi-Fi (VoWiFi/Wi-Fi Calling).

Dotyczy to oczywiście rozmów wewnątrz sieci T-Mobile. Pozostali operatorzy stosowne rozwiązanie muszą wdrożyć we własnym zakresie. Oby użytkownicy nie musieli długo na to czekać.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Warto czekać na smartfony ze Snapdragonem 660 Technologia Qeexo TouchTools wnosi Multi-Touch na zupełnie nowy poziom Lekarstwo na nowotwór i samolot z grafenu? Skradziony telefon? Dzięki tej technologii będzie mógł ulec autodestrukcji Samsung opracował nowe pamięci. Co kryje się pod nazwą MRAM? Bezpieczny smartfon to nie tylko antywirus Samsung Aurora: wirtualny asystent jako "hologram" Microsoft VR Kit - odpowiedź na Cardboarda, po której ciężko spodziewać się sukcesu Konsole nowej generacji ręka w rękę z mobilkami HeadWatch to inteligentny zegarek, który będziesz mógł założyć na ucho Samsung Gear 2 na naszych rękach. Koreańczycy odrobili zadanie domowe #wSkrócie: Huawei przed Apple'em, brak Snapdragona 836 i nienaprawialny Essential Phone