HD Voice+ w T-Mobile, czyli jeszcze wyższa jakość rozmów telefonicznych!

Sieć T-Mobile poinformowała właśnie o wprowadzeniu standardu HD Voice+, który zapewnić ma jeszcze wyższą jakość dźwięku podczas rozmów. Przynajmniej, gdy użytkownicy będą korzystać z iPhone'ów 8...

Czym właściwie jest technologia HD Voice?

Technologia HD Voice jest odpowiedzią na problem słabej jakości rozmów prowadzonych przy użyciu smartfonów. Sieci operatorów standardowo obsługują zakres częstotliwości zaledwie od 300 Hz do 3,4 kHz.

Biorąc pod uwagę, że zakres ten dla głosu ludzkiego waha się od 80 Hz do 14 kHz, nie powinno dziwić to, że dźwięk słyszany w słuchawce może znacznie różnić się od tego, który słyszy się podczas rozmowy "na żywo". Z pomocą przychodzi tu jednak technologia HD Voice, z której można korzystać już na sieciach 3G.

Zakres częstotliwości słyszanych przez człowieka oraz przesyłanych w sieciach komórkowych

Wykorzystywane w niej kodeki umożliwiają obsługę dźwięku z zakresu od 50 Hz do 7 kHz - to co słyszane jest w słuchawce bardziej przypomina naturalny głos rozmówcy. HD Voice zostało nie tylko wprowadzone przez polskich operatorów, ale i wspierane jest przez całą masę smartfonów.

Jakie przewagi ma rozwiązanie HD Voice+?

Rozwój tej technologii nie stoi jednak w miejscu. Już jakiś czas temu opracowano ulepszoną wersję standardu, którą — jako pierwsza sieć w Polsce — wprowadza właśnie T-Mobile. HD Voice+ jest rozwiązaniem, które bazuje na nowym kodeku EVS (Enhanced Voice Services). Co on umożliwia?

Podstawową zaletą jest rozszerzenie zakresu przenoszonego dźwięku o wyższe częstotliwości. HD Voice+ ma obsługiwać zakres od 50 Hz do 14 kHz. Już samo to sprawi, że dźwięk jest bliższy naturalnemu (jego ton). Technologia ma ponadto wpłynąć na poprawę jakości dźwięku — możliwe ma być nawet osiągnięcie jakości zbliżonej do CD (16-bitowy z częstotliwością próbkowania 44,1 kHz).

Jak to możliwe? No cóż, w HD Voice+ wykorzystany jest szereg dodatkowych funkcji, które dostosowują dźwięk do rodzaju jego źródła, wykrywania aktywności głosu czy redukują szum tła (generowanie wyciszających fal).

Kto będzie mógł korzystać z opcji HD Voice+?

Pierwszymi smartfonami, które będą wspierały HD Voice+, są nowe iPhone'y 8 i 8 Plus. Nieco później dołączyć powinien do nich model iPhone X, ale na debiut rynkowy topowej nowości Apple'a będzie trzeba jeszcze trochę poczekać (start sprzedaży zaplanowany jest na początek listopada).

Zobacz również: HTC One M9 w naszych rękach

Apple IPhone 8 i 8 Plus

Co z urządzeniami działającymi na Androidzie? No cóż, tu sprawy się nieco komplikują. Rozwiązanie EVS wspierają teoretycznie np. topowe modele Samsung Galaxy S, ale póki nie będą one obsługiwać HD Voice+. Producent musi wcześniej zadbać o stosowne certyfikaty, aby T-Mobile mógł wprowadzić rozwiązanie.

Przedstawiciele polskiego oddziału operatora jasno wskazali, że HD Voice+ zostanie udostępnione na wszystkich androidach, które będą spełniać wymogi HD Voice+ (technologia i certyfikacja). Zauważyli przy tym, że nadchodzące topowe nowości już na starcie powinny być tworzone z myślą o tym rozwiązaniu.

W jakich warunkach aktywne jest HD Voice+?

Na koniec dodam słów kilka o uruchamianiu HD Voice+, a konkretnie — braku tej konieczności. Rozwiązania tego nie trzeba dodatkowo aktywować, wystarczy, że ma on włączoną możliwość korzystania z tej technologii. Jej ona automatycznie aktywowana, gdy użytkownicy mający telefony wspierające HD Voice+ rozmawiają ze sobą w sieci LTE (VoLTE) czy Wi-Fi (VoWiFi/Wi-Fi Calling).

Dotyczy to oczywiście rozmów wewnątrz sieci T-Mobile. Pozostali operatorzy stosowne rozwiązanie muszą wdrożyć we własnym zakresie. Oby użytkownicy nie musieli długo na to czekać.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Pi - prawdziwie bezprzewodowa ładowarka. Naładuje twój telefon na odległość Oto pomysły Google'a na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. Niektóre są genialne! Ha, miałem nosa z holograficznym smartfonem RED Hydrogen One. Firma ujawnia zasadę jego działania #wSkrócie: Huawei przed Apple'em, brak Snapdragona 836 i nienaprawialny Essential Phone Kirin 970 oficjalnie. Huawei Mate 10 z najmądrzejszym układem na rynku? MediaTek Helio P23 i Helio P30 oficjalnie. Znajdziesz je w smartfonach ze średniej półki LG V30 ma być bezkonkurencyjny w kwestii jakości dzwięku Nokia OZO Audio - wszystko o rozwiązaniu, które ma być wielką zaletą Nokii 8 Wow! Mam nadzieję, że to rozwiązanie Qualcomma szybko trafi do smartfonów Inteligentne okulary zastąpią smartfony? Microsoft nie ma wątpliwości Na jakim układzie będą działać przyszłoroczne flagowce? Znamy już odpowiedź Windows 10 na układach ARM. Nie, nie zainstalujecie go na swoich smartfonach Huawei ma ambitne plany. Co gigant przygotował na drugą połowę roku? Sequent - kinetyczny zegarek, któremu nigdy nie zabraknie energii To już oficjalne. Nowe nokie będą wyposażone w optykę Zeissa! Google ma świetny pomysł na to, jak wyróżnić Pixele na rynku smartfonów? Snapdragon 450 oficjalnie. Ten układ trafi do bardzo wielu smartfonów Smartfony przyszłości mogą mieć ultracienkie aparaty... bez obiektywów Sony stworzy bezramkowy smartfon? Ten ekran JDI to umożliwi! Ultradźwięki to przyszłość. Zobacz, jakie możliwości ze sobą niosą Quick Charge 4.0 nie zagościł dobrze na rynku, a już pojawia się jego lepsza wersja ARM Cortex-A75, Cortex-A55 i Mali-G72 oficjalnie. Jest się czym ekscytować Z HTC U11 przeniesiesz się do świata Ghost in the Shell. Zazdroszczę Japończykom tego dodatku Warto czekać na smartfony ze Snapdragonem 660