Google wreszcie połączy Chrome OS i Androida?

Sundar Pichai (Fot. androidandme.com)

Sundar Pichai (Fot. androidandme.com)

Andy Rubin nie jest już szefem zespołu rozwijającego Androida. Jego obowiązki przejął Sundar Pichai. Zwiastuje to istotne zmiany, jakie mogą czekać najpopularniejszą platformę mobilną na świecie.

Sundar Pichai to dla Google'a jeden z najważniejszych obecnie pracowników. Jest wiceprezesem działu Chrome i aplikacji, a nieoficjalnie mówi się, że koncern z Mountain View zapłacił mu aż 50 milionów dolarów, żeby nie przeszedł do zespołu Twittera. Równie ważna jest jego misja: ma jak najlepiej dostosować oprogramowanie firmy Google do nadchodzących urządzeń.

Niektórzy spodziewają się, że Pichai może zechcieć wreszcie połączyć Chrome OS oraz Androida. Wydaje się, że obecnie w kierunku unifikacji zmierzają niemal wszystkie liczące się platformy, bo utrzymywanie wielu różnych systemów operacyjnych na dłuższą metę jeszcze nikomu nie przyniosło niczego dobrego.

Google uśmierca jedną ze swoich najpopularniejszych usług. W Internecie zawrzało

Marka Androida ma jednak na tyle silną pozycję, że jest mało prawdopodobne, by miała w przyszłości zostać porzucona. Jednym z najczęściej przywoływanych scenariuszy jest przeniesienie do Androida aplikacji webowych, które stanowią część ekosystemu Chrome OS. Już teraz da się jednak zaobserwować także przenikanie produktów w innym kierunku: z telefonów i tabletów do komputerów biurkowych.

Wyszukiwarkowy gigant poinformował ostatnio na przykład, że usługa Google Now trafi do przeglądarki Chrome na standardowych pecetach. Choć wydaje się, że narzędzie nie ma tam zbyt dużej racji bytu, bez wątpienia może to być jeden z pierwszych kroków niezbędnych do integracji systemów opracowywanych w Mountain View.

Zmiany w Google'u nie dziwią szczególnie teraz, gdy Windows 8 nie został przyjęty zbyt dobrze. Choć ze względu na olbrzymią popularność systemu Microsoftu szybko zyskuje on udziały w rynku, połączenie wydania dla tabletów ze standardowymi okienkami wielu użytkownikom po prostu nie odpowiada. Wyszukiwarkowy gigant z pewnością chce wykorzystać okres słabości konkurenta, któremu już teraz nie pozostawił zbyt szerokiego pola do popisu na rynku mobilnym.

Google Glass to przyszłość, ale niestety dość odległa

Zobacz również: Jak działają gry na tablecie za mniej niż 400 zł

Sundar Pichai, który sprawił, że Chrome jest dostępny nie tylko dla milionów użytkowników pecetów, ale również na urządzeniach mobilnych, wydaje się odpowiednią osobą do dokonania kolejnej rewolucji w produktach Google'a. Na razie wygląda jednak na to, że będziemy mieli raczej do czynienia z powolną ewolucją, bo firma swoje eksperymenty zaczyna od ostrożnych kroków. W końcu kto jak kto, ale wyszukiwarkowy gigant ma na swoim koncie dziesiątki nieudanych usług i wie, jak łatwo można zrazić do nich użytkowników.

Źródło: The Verge

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Tablety:

Colorovo CityTab Vision 7i: tablet za 300 zł ,na którym zagrasz prawie we wszystko iPad Air 2 i iPad mini 3 na pierwszych wideoprzeglądach i materiałach promocyjnych iPad Air 2 i iPad mini 3 oficjalnie Wreszcie ładny Nexus. Widać rękę projektantów HTC Nexus 9 oficjalnie. Większy, lepiej wykonany i z 64-bitową Tegrą K1 Nexus 9 - wycieka data premiery i cena Lenovo Yoga Tablet 2 w dwóch rozmiarach. Z Windowsem lub Androidem Lenovo Yoga Tablet 2 Pro z pico projektorem, czyli przenośne kino domowe iPad Air 2 wycieka na kilka dni przed premierą Oto konkurent Surface'a Pro 3. Sprzęt, którego nie kupi nikt? Z takimi cenami tablety z Windows wreszcie mogą stać się popularne Techgadka #11: Tablety się kończą (?) Transformer Book T200 będzie udanym następcą popularnej hybrydy Asusa? HP prezentuje tablet z Windowsem za 100 dolarów! "W Polsce cały czas najlepiej sprzedają się produkty najtańsze" - wywiad z Pawłem Małeckim z Colorovo Apple iPad Pro z 12,9-calowym ekranem już wkrótce? Colorovo CityTab Lite 8” 2.0, czyli tablet za jedyne 279 zł Wkrótce nowe iPady. Czy kogokolwiek to interesuje? Tablet z Atomem i 2 GB pamięci RAM za mniej niż 300 zł Nowy tablet Della zmiażdzy całą androidową konkurencję? Nvidia potwierdziła Nexusa 9 HTC. W dość nieoczekiwany sposób Sony Xperia Z3 Tablet Compact w naszych rękach Galaxy Tab Active - wodoszczelny i ultrawytrzymały tablet dla biznesu Ciekawostka dnia: Nokia Senna - tablet z MeeGo, o którym słuch zaginął