Cellna recenzja: LG Arena KM900

Cellna recenzja: LG Arena KM90025.08.2009 11:30
lg-arena-011
Karolina Adamus

LG Arena to kolejny telefon koreańskiego producenta, który sprzedał się w kilkumilionowej ilości sztuk. Nic dziwnego. Telefon dzięki dotykowemu ekranowi, modnemu wyglądowi i trójwymiarowemu interfejsowi idealnie wpasowuje się w aktualne trendy na rynku komórkowym.

LG Arena to kolejny telefon koreańskiego producenta, który sprzedał się w kilkumilionowej ilości sztuk. Nic dziwnego. Telefon dzięki dotykowemu ekranowi, modnemu wyglądowi i trójwymiarowemu interfejsowi idealnie wpasowuje się w aktualne trendy na rynku komórkowym.

PIERWSZE WRAŻENIE

LG Arena jest telefonem małym jak na model dotykowy, a mimo to poręcznym i wygodnym w użyciu. Obudowa komórki została wykonana z plastiku symulującego metal. Materiał wygląda jednak ładnie tylko w przodu. Z tyłu niestety sprawia wrażenie tandetnej zabawki.

Na obudowie umieszczono kilka przydatnych klawiszy i wejść - pod ekranem znajdują się trzy dotykowe przyciski, po bokach klawisz głośności i aparatu oraz zasuwane wejście na kabel USB lub ładowarkę. U góry znalazło się wejście 3,5 mm na słuchawki oraz klawisz wyłączenia telefonu. Z tyłu umieszczono 5-megapikselowy aparat fotograficzny z lampą błyskową - niestety nie chroniony, z kolei nad ekranem znalazła się dodatkowa kamera do wideo rozmów oraz czujnik światła.

lg-arena-021
lg-arena-021

Minusem w telefonie jest brak klawisza blokady ekranu, który w przypadku dotykowych modeli jest bardzo przydatny.

Ekran w Arenie ma 3 cale, czyli nie dużo jak na dotykowy telefon. Mimo to jest wygodny i wszystkie elementy są na nim dokładnie widoczne. Ekran ma świetną jakość głównie dzięki wysokiej rozdzielczości - 480 x 800 pikseli.

PIERWSZE 15 MINUT

Ekran w LG Arenie odblokowuje się podobnie jak w LG Prada II - klikając na klawisz na ekranie i przytrzymując go. Telefon został wyposażony w trójwymiarowy interfejs S-Class. Interfejs jest interaktywny, co oznacza, że tylko cztery funkcyjne skróty na dole ekranu są stałe, całą resztę ekranu można zmienić. Interfejs opiera się o cztery główne zakładki - ekrany.

Aby zmienić zakładkę należy przeciągnąć palcem po ekranie w poziomie (podobnie jak w zakładkach TouchFLO 3D). Cztery ekrany interfejsu można również zmieniać po wciśnięciu środkowego, dotykowego klawisza na obudowie telefonu pod wyświetlaczem. Pojawi się wtedy sześcian, którego boki to cztery ekrany : ze skrótami aplikacji, widżetami, kontaktami oraz multimediami ( w Ustawieniach możemy zmienić, który ekran ma być domyślny).

lg-arena-17
lg-arena-17

Ekran w Arenie nie reaguje na dotyk paznokciem, czy rysikiem. Reaguje tylko na palec. W przeciwieństwie do LG Prady II i Samsunga S8300 UltraTouch, taka obsługa jest bardzo wygodna. Ekran jest świetnie skalibrowany i wykrywa każdy najmniejszy dotyk palcem. W Ustawieniach można dodatkowo dostosować, czy dotykowi ma towarzyszyć wibracja lub dźwięk.

Cztery ekrany interfejsu Areny wyglądają następująco:

  • Skróty aplikacji: domyślnie na ekranie znajdują się skróty do nowej wiadomości, muzyki oraz alarmów, można także dodawać własne,
  • Widget: domyślnie ustawiony jest zegar i skróty do wiadomości oraz rejestru rozmów; aby dodać nowy widżet należy kliknąć palcem na ekranie i przytrzymać, aż pojawi się pasek z widżetami, które można przeciągnąć na ekran,
  • Kontakty: wystarczy dłużej przytrzymać palcem na ekranie, aby wyświetlić listę kontaktów, które możemy zaznaczyć jako ulubione i równocześnie dodać do ekranu Kontakty, kontakty mogą być wyświetlone w siatce lub jako lista,
  • Multimedia: tutaj można ustawić ulubione utwory z folderu Muzyka oraz zdjęcia i filmy z folderu Galeria; aby dodać pliki do ekranu należy tak, jak w przypadku poprzednich ekranów, kliknąć i dłużej przytrzymać palec na wyświetlaczu.
lg-arena-30
lg-arena-30

Cztery ikony znajdujące się niezmiennie pod poszczególnymi ekranami prowadzą do funkcji telefon, książki adresowej, wiadomości oraz menu. Samo menu zostało uporządkowane w czterech poziomych paskach, które można osobno przesuwać, aby obejrzeć dostępne w danej sekcji funkcje. Cztery dostępne sekcje to:

  • Łączność - kontakty, wiadomości, e-mail, Internet, Google itp.,
  • Multimedia - muzyka, aparat, gry oraz radio FM, edytor filmów i galeria,
  • Narzędzia - terminarz, notatki, stoper, itp.,
  • Ustawienia - profile, ustawienia dotykowe ekranu, ustawienia telefonu i Bluetooth, WiFi oraz ustawienia łączności i wiadomości.

PIERWSZE 2 GODZINY

Ponieważ LG Arena nie posiada fizycznej klawiatury, zacznijmy od tego, jakie sposoby wprowadzania tekstu oferuje telefon. Przy trybie pionowym wyświetlacza jedyną opcją jest klawiatura numeryczna z możliwością włączeni a słownika T9. Gdy tylko przewrócimy telefon do pozycji poziomej klawiatura zmieni się w QWERTY. Nikogo pewnie nie zdziwi fakt, że ta druga jest znacznie wygodniejsza.

lg-arena-34
lg-arena-34

LG Arena oferuje zarówno ustawienie własnej skrzynki pocztowej POP/IMAP, jak i specjalnie skonfigurowanej pod Gmail. Obsługa poczty jest tak wygodna, jak w komputerze. Maksymalna wielkość załącznika, jaki można przesłać i odebrać to 1MB, czyli za mało, jak na aparat 5 Mpix. Aparat na szczęście oferuje funkcję zmiany trybu zdjęcia do rozdzielczości 640x480 pikseli.

Książka adresowa w LG Arenie została dopracowana w każdym szczególe. Do kontaktu można dodać chyba każdą możliwą informację, od numerów, przez adresy do urodzin i notatek. Kontakty można ponadto oznaczać jako ulubione, po czym ukażą się one na ekranie głównym Kontakty.

  1. INTERNET

Połączenie z Internetem w Arenie możliwe jest na kilka sposobów. Możemy wykorzystać obsługę GPRS/EDGE, HSDPA, które osiąga prędkość do 7.2 Mb/s lub WiFi (802.11b/g).

Szkoda tylko, że przez brak odczytu przez ekran dotknięcia rysikiem lub paznokciem, wcale nie mamy ochoty korzystać z przeglądarki. Niektóre elementy na stronach internetowych są tak małe, że potrzeba precyzyjnego kliknięcia. Nie osiągniemy tego palcem, przydałby się rysik. Ekran niestety reaguje tylko na opuszek palca, przez co klikanie w link na stronie kończy się nierzadko wielokrotnymi próbami. Aby kliknąć na najmniejsze elementy, trzeba maksymalnie przybliżyć widok strony.

lg-arena-21
lg-arena-21

Dzięki opcji MultiTouch, przybliżanie widoku w Arenie jest identyczne, jak w iPhonie. Wystarczy złapać dwoma palcami ekran i oddalić je od siebie, aby przybliżyć widok, lub zbliżyć aby oddalić stronę.

Przeglądarka działa w trybie pełnego ekranu, ale dopiero po włączeniu funkcji w menu aplikacji. Program nie przechodzi do trybu pełnego ekranu automatycznie.

Przeglądarka w Arenie nie obsługuje w pełni Flash'a, dlatego niemożliwe jest uruchomienie pełnej wersji serwisu YouTube. Strona w wersji mobilnej dostępna jest z osobnego menu Google.

lg-arena-18
lg-arena-18

W menu Łączność w folderze Google znalazły się również: mapy, wyszukiwarka, Gmail oraz Bloger.

Mapy Google w Arenie nie są całkowicie przystosowane do obsługi dotykiem. Na dole ekranu znajdują się klawisze nawigacyjne, za pomocą których możemy poruszać się po aplikacji. Program napisany w Java, działa niestabilnie i wolno. O płynności Map z Androida można zapomnieć.

  1. MUZYKA

Zarządzanie muzyką w Arenie jest niezwykle wygodne, dzięki jednemu z ekranów o nazwie Multimedia. Na ekranie można ustawić swoje ulubione utwory (wystarczy wejść w edycję ekranu i zaznaczyć utwory jako ulubione) i można zarządzać piosenkami. Utwory, podobnie jak kontakty, można uporządkować w listę lub siatkę.

lg-arena-23
lg-arena-23

Aby odtworzyć utwór wystarczy kliknąć na jego okładkę. Na ekranie pojawi się wtedy panel odtwarzacza z klawiszami do zarządzania piosenką oraz lista ulubionych utworów. Aby zmienić piosenkę wystarczy przeciągnąć palcem po albumach.

Muzyka na głośniku brzmi czysto i wyraźnie. Głośnik nie charczy. Jakość muzyki można dodatkowo podrasować opcją Dolby Mobile dostępną w korektorze. Funkcja ta robi sporą różnicę. Muzyka zyskuje głębię i brzmi czyściej.

lg-arena-19
lg-arena-19

Do zestawu dołączono słuchawki douszne kanałowe z trzema rodzajami nakładek gumowych. Na słuchawkach muzyka brzmi dosyć dobrze (basy są odwzorowane idealnie), ale dźwięk brzmi, jakby wydobywał się z zamkniętego studia. Dzięki wejściu 3,5mm można użyć własnych słuchawek. Na zestawie Creative Ep-630 muzyka brzmi znacznie lepiej niż na dołączonych do zestawu.

  1. WIDEO

LG Arenę można spokojnie zaliczyć do modeli, które nie tylko mają w specyfikacji możliwość odtwarzania wideo, ale i pozwalają na praktyczne wykorzystanie tej funkcji, bez zbędnego chwalenia. Telefon po pierwsze posiada spory, 3-calowy ekran. Po drugie obsługuje formaty DivX/Xvid. Do pamięci komórki można więc zgrać filmy .avi bez potrzeby ich uprzedniej konwersji, jak to bywa w większości telefonów.

lg-arena-25
lg-arena-25

Filmy mogą być odtwarzane w pełnym trybie ekranu, jednak tylko w poziomym ustawieniu wyświetlacza. Filmy chodzą płynnie, nie ma opóźnień podczas odtwarzania.

  1. APARAT

Arena została wyposażona w aparat 5 megapikseli, optykę Schneidera-Kreuznacha oraz lampę błyskową. Wszystkie te elementy wpływają na zaskakująco wysoką jakość zdjęć. Każdy użytkownik Areny powinien być usatysfakcjonowany jakością fotek.

Lampa błyskowa w Arenie to nie tylko ładnie brzmiący gadżet. Lampa spełnia swoją rolę, co prawda na małym dystansie, ale jednak. Możemy wykorzystać ją w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu (dwa zdjęcia wykonane po ciemku znajdziecie w galerii).

lg-arena-27
lg-arena-27

Równie dobrze spisuje się tryb makro. Jedyne co można mu zarzucić, to to że zdjęcia wychodzą zbyt zamglone. Poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń. Zresztą sami sprawdźcie (zdjęcie klamerek w galerii).

Zdjęcia wykonane na zewnątrz przy słonecznym dniu wychodzą prawie idealnie zaznaczam - jak na aparat w komórce. Barwy gdzieniegdzie się lekko ze sobą zlewają, a odbicie słoneczne powoduje zbyt duże rozświetlenie na zdjęciu, jednak porównując do innych aparatów 5 Mpix, fotki są bardzo dobrej jakości.

lg-arena-29
lg-arena-29

Menu aparatu jest wygodne w użyciu. Przypomina kółko z wyborem funkcji znajdujące się w kompaktowych aparatach. Arena oferuje raczej standardowe funkcje aparatu, jak samowyzwalacz, zmiana balansu bieli, kontastu itp.

PO 7 DNIACH UŻYWANIA

Jak można się było spodziewać bateria o pojemności 1000 mAh nie jest w stanie udźwignąć funkcjonalności telefonu. Podczas pierwszych pięciu dni testu bateria ładowana była trzy razy. Za pierwszym razem telefon wytrzymał zaledwie dzień, ale trzeba wziąć pod uwagę, że dostając w swoje ręce nowy telefon chcemy sprawdzić wszystkie możliwe funkcje.

Przy przeciętnym korzystaniu z telefonu - tzn. wysyłaniu SMS-ów, dwóch-trzech krótkich rozmowach, niedługim serfowaniu po Internecie oraz zrobieniu kilku fotek - bateria wytrzymuje 2-3 dni.

lg-arena-09
lg-arena-09

LG Arena to telefon godny polecenia. Obsługa komórki jest wygodna i łatwa. Menu jest czytelne i łatwo w nim znaleźć odpowiednie opcje. Dodatkowo rozwinięty interfejs w postaci czterech ekranów pomaga w obsłudze i sprawia, że do menu telefonu wchodzimy rzadko.

Reakcja ekranu jest szybka i spokojnie można przyrównać ją do iPhone'a czy Nokii 5800 XM.

Zalety:

  • wygodny i łatwy w użyciu interfejs S-Class 3D,
  • pełnofunkcjonalne HSDPA, WiFi, GPS z obsługą A-GPS, Bluetooth - wszystko, co powinien posiadać dotykowy telefon w takiej cenie,
  • dotykowy ekran z MultiTouch,
  • wejście 3,5 mm,
  • akcelerometr, dzięki czemu można wygodnie pisać na klawiaturze QWERTY,
  • bardzo dobrej jakości aparat z optyką Schneidera-Kreuznacha,
  • 8 GB pamięci wewnętrznej,
  • obsługa DivX/Xvid,
  • świetna reakcja ekranu na dotyk,
  • DolbyMobile, który robi różnicę w dźwięku.

Wady:

  • brak pełnej obsługi Flash w przeglądarce,
  • lekko tandetna obudowa,
  • słaba wydajność baterii,
  • nadal niestandardowa końcówka ładowarki i kabla USB.

Ocena: 8/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.