Cellna recenzja: Nokia E75
Nokia E75 kolejny biznesowy model fińskiego producenta, wyposażony w pełną klawiaturę QWERTY. Tym razem firma zdecydowała się na nietypowe dla siebie rozwiązanie - umieszczenie klawiatury na wysuwanej klapce. Nokia E75 przypomina tym samym modele HTC, przynajmniej wyglądem. Jak jest z funkcjonalnością?
PIERWSZE WRAŻENIE
Pudełko, w jakim dostałam Nokię E75 nie jest zbyt atrakcyjne, ale biorąc pod uwagę, że pewnie wyląduje zakurzone na szafie, nie ma nad czym ubolewać. Zawartość pudełka jest już o wiele bardziej interesująca. Znajdziemy w nim telefon z baterią o pojemności 1000mAh, ładowarkę, zestaw słuchawkowy Nokia HS-43, kabel USB, kartę pamięci o pojemności 4GB oraz dokumentację. Jak na tak drogi i zaawansowany telefon zabrakło mi dodatkowych akcesoriów. Przydałby się chociażby zwykły pokrowiec.
Nokia E75 jest telefonem, który bez wątpienia robi wrażenie. Producent tak, jak w przypadku pozostałych modeli serii biznesowej zadbał o stylistykę. Komórce można tylko zarzucić, że materiał, z którego wykonano przód telefonu jest zbyt śliski, zwłaszcza w przypadku klawiatury numerycznej. Tył komórki zresztą też po części został wykonany z plastiku, za wyjątkiem aluminiowej klapki od baterii.
Model budową przypomina telefony firmy HTC z serii z niedotykowym ekranem. W Nokii E75 mamy do czynienia z tak samo wysuwaną klawiaturą QWERTY. Slider został solidnie wykonany. Przy rozsuwaniu czuć opór, a obie części są do siebie świetnie dopasowane. Jeśli chodzi o klawiaturę na pierwszy rzut oka wydaje się mało wygodna. Klawisze są całkowicie płaskie i niebyt wyraźnie od siebie oddzielone. Przesuwając po przyciskach palcami ma się jednak wrażenie wygodnego pisania. To jednak sprawdzę przy okazji sprawdzania funkcji, które wymagają użycia klawiatury.
Z klawiaturą numeryczną jest na odwrót niż z QWERTY. Sprawia ona wrażenie wygodnej, ale w rezultacie śliskość materiału i zbyt bliskie osadzenie klawiszy sprawiają problemy z obsługą. Podobnie ściśnięte zostały klawisze skrótów z klawiszami funkcyjnymi. Bardzo łatwo wcisnąć menu podczas zatwierdzania funkcji, czy klawisz odbierania przy próbie wejście do kalendarza.
Po lewej stronie telefonu znajdują się wejścia na kartę pamięci i kabel USB. Po prawej klawisze głośności oraz przycisk aparatu, po którego zaledwie dotknięciu czuć, że telefon posiada funkcję Auto Focus w aparacie. Z tyłu obudowy jak zwykle znalazł się aparat z lampą błyskową i lusterkiem. Aparat niestety nie jest osłonięty.
PIERWSZE 15 MINUT
Nokia E75 nie posiada klawisza zasilania. Rolę włączenia i wyłączenia telefonu pełni przycisk zakończenia rozmowy. Komórka włącza się w miarę szybko i naszym oczom ukazuje się znany interfejs będący połączeniem interfejsu E71 z ikonami Nokii 5800. Na głównym ekranie umieszczono skróty do konfiguracji ustawień telefonu, jak poczta e-mail, sieć WLAN oraz telefon internetowy.
Podobnie jak w modelu E71 jedną z ikon aktywnego paska skrótów jest ikona funkcji zmiany trybu telefonu. Opcja ta służy do dostosowania telefonu do własnych potrzeb. Dla przykładu jeden tryb można zdefiniować z aplikacjami biznesowymi i używać go w pracy, drugi z funkcjami multimedialnymi i korzystać z niego w czasie relaksu. Wystarczy wtedy kliknąć jedną ikonę, aby zmienić całkowicie wygląd i zawartość funkcji interfejsu.
W modelu E75 zastosowano duży i wygodny ekran o przekątnej 2,4 cala i rozdzielczości 320 x 240 piskeli. Wyświetlacz zbliżony jest jakością do ekranu znajdującego się w modelu Nokia E66.
Menu główne telefony zostało zbudowane w taki sposób, aby podkreślić znaczenie funkcji biurowych i obsługi e-mail. Nokia reklamuje swój nowy model, jako telefon z najprostszą obsługą Internetu i poczty e-mail. Muszę się z nią zgodzić. Ustawienie konta e-mail w komórce to zaledwie kilka kroków. Konfiguracja konta może być ściągnięta automatycznie z Internetu, dlatego osoby nieznające się na ustawieniach POP i tym podobnych nie muszą się martwić o ustawienia poczty.
W folderze Biuro znalazły się takie aplikacje, jak Aktywne notatki, do których można dodawać multimedia np. dźwięki, Adobe PDF, Quickoffice, Słownik w wersji angielskiej z możliwością ściągnięcia innych języków ze strony Nokii oraz Intranet, aplikacja służąca do konfiguracji sieci wewnętrznej.
W Aplikacjach dodatkowo znajdziemy program służący do odczytywania kodów kreskowych QR za pomocą aparatu w telefonie, aplikację Czat, obsługę GPS oraz Files on Ovi - usługę, która w Polsce jeszcze niestety nie jest aktywna. Jedyną możliwą akcją w programie jest wysłanie swojego adresu e-mail, na który dostaniemy powiadomienie, kiedy usługa zostanie uruchomiona w naszym kraju.
Z reguły nie zajmuję się dokładnym opisywaniem takich, funkcji jak Kontakty czy Wiadomości, bo w zakresie jednego producenta ich opcje rzadko się zmieniają. Ten model, podobnie jak E66 i E71, ma jednak kilka ciekawych funkcji, które warto zaznaczyć. W Kontaktach przydatną opcją jest możliwość aktywowania przewidywania wpisywanego tekstu oraz możliwość rozwijania krótkiej listy akcji przy każdym kontakcie. Nie musimy już klikać na pozycji kontaktu, by wybrać inną funkcję niż połączenie głosowe. Wystarczy przy danej osobie nacisnąć klawisz nawigacyjny w prawo, aby wyświetliła się krótka lista akcji: połączenie głosowe, wyślij wiadomość oraz wyślij wiadomość dźwiękową. Pasek wyszukiwania kontaktu również został podkreślony, aby od razu rzucał się w oczy. Kontakty podobnie jak w innych modelach można uporządkować według grup.
Jeśli chodzi o wiadomości nic nie uległo zmianie, poza wprowadzeniem do modelu klawiatury QWERTY, która sprawia, że wysyłanie SMS-ów jest znacznie bardziej przyjemne. Mimo płaskich przycisków na klawiaturze, wiadomości pisze się niezwykle wygodnie. Klawisze zostały wykonane z gumy, dzięki czemu palce nie ślizgają się po nich podczas pisania.
Pełna klawiatura sprawia, że mamy ochotę częściej korzystać z przeglądarki. W modelu użyto standardowej aplikacji do korzystania z Internetu. Wystarczy połączyć się z jedną z dostępnych w pobliżu sieci bezprzewodowych lub skorzystać z obsługi sieci 3G, aby móc przeglądać strony WWW.
Strony internetowe w E75 wyglądają standardowo. Czcionka jest czytelna nawet bez przybliżania widoku. Rozdzielczość ekranu pozwala na wyświetlenie jedynie części strony. Sufrowanie w Internecie nie jest więc bardzo wygodne, ale wystarcza do przejrzenia codziennych mediów.
Dzięki obsłudze Flash Lite 3.0 bez problemu można korzystać w przeglądarce ze strumieniowego odtwarzania filmów. YouTube działa świetnie nie tylko w wersji mobilnej, ale i standardowej. Wyświetlacz o przekątnej 2.4 cala wystarcza, aby wygodnie obejrzeć filmy, czy teledyski.
Korzystanie z WiFi w czasie oglądania filmów na YouTube niestety nie służy dobrze baterii. Godzina korzystania ze strumieniowego pobierania filmów to około 1/3 zużycia baterii.
PIERWSZE 2DNI
Producent już dawno przyzwyczaił się do tego, że klienci biznesowi to po godzinach pracy także zwykli użytkownicy komórek, dlatego oprócz świetnie rozwiniętych opcji firmowych Nokia E75 oferuje szereg multimediów.
W Aplikacjach znalazł się specjalnie oznaczony folder Multimedia, w których znajdziemy muzykę, radio, sklep muzyczny, gry N-Gage, Video Center, udostępnianie plików oraz dyktafon i odtwarzacz filmów. Niespotykaną wśród modeli biznesowych Nokii opcją jest obsługa platformy do gier producenta. Jak dotąd firma wprowadzała obsługę N-Gage tylko do modeli typowo multimedialnych. Tym razem jednak zrobiła wyjątek. Nokia E75 jest pierwszym modelem firmowym, który obsługuje platformę.
Telefon oferuje również obsługę radia FM oraz radia internetowego, Video Center z możliwością subskrybowania jednego z dostępnych na liście kanałów wideo i ściągania krótkich filmów, podcasting oraz możliwość udostępniania plików multimedialnych w Internecie.
Odtwarzacz muzyczny w Nokii E75 nie różni się niczym od odtwarzaczy w pozostałych firmowych modelach firmy. Aplikacji ma możliwość segregowania utworów według kategorii jak wykonawca, czy album. Do każdego albumu można dopisać okładkę, która będzie wyświetlania podczas odtwarzania piosenki. Okładka może być także jednym z elementów wizualizacji. Odtwarzacz oferuje dodatkowe ustawienia jak korektor, rozszerzenie stereo oraz wzmocnienie basów.
Muzyka w E75 brzmi czysto i mocno zarówno na głośniku, jak i na słuchawkach. Jakość muzyki temu modelowi mogłaby pozazdrościć niejedna muzyczna komórka. Pod tym względem jestem pozytywnie zaskoczona.
Jeśli chodzi o jakość aparatu, jest już o wiele gorzej. 3.2-megapikselowy aparat oferuje wiele dodatkowych funkcji, które mają polepszyć jakość zdjęcia, jednak nic nie jest w stanie poprawić jakości fotek. Zdjęciom często brak dynamiki i kontrastu, a ziarnistość występuje na każdej fotce. Jedyny przypadek, w jakim aparat sobie poradził to piękna, słoneczna pogoda. Zrobienie dobrego zdjęcia w pomieszczeniu przy minimalnym oświetleniu nie jest możliwe. Fakt ten sprawia, że aparat w E75 służy tylko i wyłącznie do wykorzystania okazjonalnie.
Dodatkowym minusem w przypadku aparatu jest także brak ochrony obiektywu, który narażony jest na zarysowania. Gdyby nie wygodne menu, które pozwala na złapanie szybkiej fotki, aparat fotograficzny w E75 zaszedłby kurzem.
Jak przystało na model biznesowy Nokia E75 została wyposażona w pełen pakiet aplikacji biurowych, które mają możliwość nie tylko odczytu dokumentów, ale i ich edytowanie, a nawet tworzenie od nowa. Pakiet QuickOffice obsługuje dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje. Za pomocą Adobe Reader można z kolei odczytać dokumenty zapisane w formacie PDF.
Jak w pozostałych modelach biznesowych, także i w E75 producent nie zapomniał o opcji „Szukanie", która znacznie ułatwia obsługę telefonu przez możliwość szybkiego wyszukania danego pliku zarówno w pamięci telefonu, karty, jak i w Internecie.
Nokia E75 jest modelem wysokobudżetowym, nie obyło by się więc bez wbudowania modułu GPS. Dodatkową opcją nawigacji jest obsługa A-GPS, czyli możliwość korzystania z informacji sieci lub Internetu. Programem domyślnie oferowanym przez producenta jest Nokia Maps. Aplikacja, a raczej nawigacja za pomocą programu, nie jest darmowa. Po okresie próbnym trzeba, więc opłacić abonament, aby móc korzystać z planowania trasy (samochodem lub pieszo).
Moduł GPS w Nokii E75 działa bez zarzutu. Wykrycie satelitów w pobliżu za pierwszym razem trwa kilka minut, jednak każde kolejne połączenie to kwestia policzenia do dziesięciu.
PODSUMOWANIE
Nokia E75 pod względem specyfikacji nie jest w stanie zachwycić niczym nowym. Funkcje firmowe zostały dobrane rzetelnie, zapewniając pełną funkcjonalność każdemu klientowi biznesowemu. Podobnie jak w przypadku innych modeli serii E, Nokia E75 to nie tylko smartfon firmowy. Producent wyposażył telefon w szereg funkcji multimedialnych. Co więc sprawia, że warto zainteresować się nowym modelem fińskiej firmy? Przede wszystkim jego budowa i inaczej niż zwykle umieszczona klawiatura QWERTY. Czy wygodna? To już kwestia indywidualna i o tym musicie się przekonać sami.
Zalety:
- pełna klawiatura QWERTY,
- WiFi, GPS, 3G,
- Nokia Maps z 3-miesiecznym abonamentem,
- wejście 3,5 mm na słuchawki,
- radio FM z RDS,
- QuickOffice i Adobe Reader,
- słownik i Intranet.
Wady:
- niskiej jakości aparat fotograficzny,
- skrótowe klawisze funkcyjne zbyt małe,
- tandetna, jak na serię E, obudowa z przodu telefonu.
Ocena: 9/10