HTC Flyer – test

HTC Flyer – test16.06.2011 17:53
HTC Flyer
Mateusz Żołyniak

HTC Flyer to nowy tablet tajwańskiego producenta smartfonów, który już od pewnego czasu dostępny jest w sprzedaży na naszym rynku. Jak urządzenie sprawdza się od strony sprzętowej? O tym dowiecie się z pierwszej części testu urządzenia.

Jeśli porównać ją ze specyfikacją Motoroli Xoom czy iPada 2, HTC Flyer wypada bardzo słabo i bliżej mu do nieudanego Galaxy Taba P1000. Model opiera się jednak na Androidzie 2.3 Gingerbread, a nie tabletowym Honeycomb, który jest bardziej wymagający. Już teraz mogę powiedzieć, że jednordzeniowy układ Snapdragon sprawuje się bardzo dobrze, a oprogramowanie Sense zostało dobrze zoptymalizowane. Co więcej, w wielu przypadkach Flyer sprawdza się lepiej niż Xoom z Tegrą 2. Jest to jednak "zasługa" niedopracowanej wersji 3.0, która wciąż nie działa tak jak powinna. Wielkości ekranu nie ma sensu porównywać. HTC postawiło na bardziej kompaktowe rozmiary, dzięki czemu sprzęt można zabrać wszędzie.

Zawartość zestawu

W testowanym zestawie poza samym urządzeniem znajdowały się:

Specyfikacja

  • ładowarka,
  • karta microSD 2 GB,
  • rysik HTC Magic Pen,
  • karta gwarancyjna oraz instrukcje,
  • kabel USB.

Na jakość akcesoriów dołączonych w zestawie nie można narzekać. Niemiłym zaskoczeniem jest jednak karta pamięci o pojemności zaledwie 2 GB. Na szczęście, tablet wyposażony jest aż w 32 GB pamięci wewnętrznej, więc miejsca nie powinno brakować.

Wygląd i wykonanie

Nowy produkt tajwańskiego HTC pod względem wyglądu nie odbiega zasadniczo od pozostałych tabletów dostępnych na rynku. W przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych urządzeń Flyer wyposażony jest w nieco mniejszy, 7-calowy ekran. Wymiary urządzenia to 195,4 x 122 x 13,2 mm - tablet można więc włożyć do kieszeni bojówek, marynarki lub damskiej torebki.

HTC Flyer
HTC Flyer

Z przodu, poza ekranem, zainstalowana jest kamera do wideorozmów oraz przyciski funkcyjne umieszczone po lewej stronie oraz pod ekranem. Są to: Home, Menu i Wstecz oraz dedykowany przycisk notatnika. W zależności od pozycji tabletu aktywowany jest odpowiedni rząd klawiszy funkcyjnych, a przycisk notatnika zawsze znajduje się w prawym dolnym rogu. Można go aktywować tylko rysikiem HTC (nie reaguje na dotyk palca czy zwykłe rysiki pojemnościowe). Przód urządzenia zdobiony jest również przez logo producenta.

Z prawej strony znajdują się kontrolery głośności oraz mikrofon. Na górnej części obudowy ulokowano gniazdo jack 3,5 mm oraz wyłącznik będący jednocześnie przyciskiem blokującym ekran. Z dołu zainstalowany jest port USB. Lewa strona obudowy tabletu pozbawiona jest jakichkolwiek wstawek.

HTC Flyer
HTC Flyer

Tył obudowy to oczywiście miejsce dla obiektywu aparatu z matrycą 5 Mpix oraz dwóch głośników stereo, ułożonych po prawej stronie. Ulokowano tu również pokrywę, pod którą ukryte są anteny, slot kart pamięci oraz slot na kartę SIM. Tylny panel zdobi spore logo producenta.

Przedni panel urządzenia chroniony jest przez taflę szkła Gorilla Glass, dzięki czemu jest odporny nie tylko na porysowania, ale i uderzenia. Obudowa tabletu została wykonana z jednego kawałka anodowanego aluminium - do wytrzymałości urządzenia nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Plastikowe wstawki w obudowie to jedynie osłona baterii oraz wspomniana już część chroniąca anteny i slot kart SIM. Na szczęście - plastikowe elementy są dobrze spasowane z resztą obudowy, dodatkowo pokryto je ochronną warstwą tworzywa gumowanego, co pozytywnie wpływa na komfort trzymania urządzenia. Pewnie leży w dłoni i jest stosunkowo odporne na ścieranie.

Ekran

HTC Flyer
HTC Flyer

Ekran bardzo dobrze reaguje na dotyk zarówno przy wykorzystaniu dołączonego w zestawie rysika, jak i palca. HTC Flyer obsługuje również multitouch podczas przeglądania zdjęć, stron internetowych, funkcji HTC Leap czy map Google Maps i HTC Locations. Urządzenie współpracuje również z innymi rysikami przeznaczonymi do obsługi ekranów pojemnościowych.

Rysik

Na odrębne omówienie zasługuje dołączony do zestawu rysik. Podczas obsługi interfejsu Sense 3.0 można wykorzystać go do wykonywania zrzutów ekranu (dotknięcie ekranu), a także tworzenia odręcznych notatek lub malowania (w notatniku HTC). W czytniku HTC Reader stylus podkreśla tekst i zaznacza wybrane fragmenty ebooków. Rysik HTC wyposażono w przyciski funkcyjne. Pierwszy z nich umożliwia zaznaczanie tekstu, a drugi służy jako gumka przy tworzeniu notatek. Jest to niezwykle ciekawy dodatek, ale niestety nie można z niego korzystać we wszystkich aplikacjach systemowych - przy użyciu rysika w danej aplikacji można albo robić zrzut ekranu, albo rysować/zaznaczać tekst.

Żadnych ograniczeń nie wprowadzono w zarządzaniu innymi modułami. Działają one w ten sam sposób co w telefonach HTC. Flyer został dodatkowo wyposażony w DLNA, które pozwala na przesyłanie treści multimedialnych do telewizora lub w domowej sieci. Podczas testów nie stwierdziłem żadnych problemów z działaniem modułów łączności bezprzewodowej. Nie pojawiły się także problemy z tzw. martwym uściskiem, który dotknął kilka partii HTC Sensation - wahania w sygnale po zasłonięciu ręki anten wynosiły tylko kilkanaście dBm.

Bateria

Tablet HTC Flyer sprzedawany jest z baterią o pojemności 4400 mAh. Podczas codziennego korzystania z maila, notatek, muzyki czy stron WWW i sygnału 3G sprzęt pracuje od 12 do nawet 18 godzin bez ładowania. Długość pracy zależy oczywiście od intensywności wykorzystania łączności 3G i WiFi. Na wydajność baterii niekorzystnie wpływają oglądanie filmów zapisanych w jakości HD, granie w gry 3D i przeglądanie animacji flash. Jeśli intensywnie korzysta się z urządzenia, trzeba je ładować co 4-5 godzin. Na szczęście dołączona do tabletu ładowarka pozwala na naładowanie baterii w niecałe 2 godziny. Czas pracy na baterii moim zdaniem nie jest zły, ale nie jestem osobą, która często gra na tablecie.

Interfejs

W oprogramowaniu Flyera można znaleźć wszystkie aplikacje dostępne w poprzednich smartfonach, jak Desire HD czy Incredible S. Nie zabrakło więc: panelu personalizacji, HTC Locations, Footprints, Readera, HTC Likes czy HTC Hub dającym dostęp do platformy z dodatkowymi treściami na teleofny HTC (aplikacje, dzwonki, tapety i motywy). Wśród funkcji dostępne są również opcje uniwersalnego udostępniania treści (na portale społeczne i dodatkowe usługi, jak Dropbox), HTC Leap, czyli popularny Helicopter View bądź doskonała Lupa. O wymienionych aplikacjach pisałem już wiele razy dlatego teraz skoncentruje się na nowościach.

Pierwszą z nich jest HTC Snapbooth, czyli program służący do robienia autoportretów. W tym celu wykorzystywana jest przednia kamerka we Flyerze. Aplikacja ma prosty i intuicyjny interfejs. Na środku ekranu prezentowany jest podgląd z kamerki, a po jego lewej stronie skrót do przechwyconych autoportretów. Pod nimi znajduje się szereg efektów, które nakładane są na zdjęcie w czasie rzeczywistym, takich jak: Wybrzuszenie, Fałda, Lustrzane odbicie, Czarno-białe, Poświata, Sepia, Vintage czy Kropki.

Snapbooth pozwala wykonywać jeden autoportret lub serię złożoną z 4 zdjęć, które są potem łączone w jedną fotkę. Po zrobieniu autoportretu można go edytować. Dotyczy to zarówno nakładania dodatkowych efektów, jak i możliwości obracania zdjęcia czy jego przycinania. Dzięki połączeniu programu z Galerią HTC możliwe jest szybkie udostępnianie fotek za pomocą maila, Dropboxa, Picasa Web Album lub ich publikacja na portalach społecznościowych (Flickr, Twitter czy Facebook). Nie zabrakło także funkcji udostępniania obrazów poprzez DLNA oraz drukowania z sieciowych drukarek.

Menadżer zadań
Menadżer zadań

Kolejną nowością jest Menedżer zadań. To prosty program służący do kontrolowania działających w tle aplikacji. W przeciwieństwie do programów dostępnych w Android Markecie pozwala on na zamykanie tylko bezpiecznych procesów. Nie ma więc możliwości wyłączenia wewnętrznych aplikacji systemowych, co może powodować problemy ze stabilnością tabletu. Program HTC wyświetla informacje o pamięci RAM – jej całkowitą zawartość oraz liczbę aktualnie używanej pamięci. Poniżej znajduje się lista wszystkich uruchomionych w tle programów. Obok każdego z nich wyświetlane są informacje o liczbie zajętych megabajtów w pamięci oraz „X”, służący do zamykania wybranych aplikacji. U dołu są ponadto dwa przyciski Odśwież i Zakończ wszystko.

Press Reader to ostatnia ważna nowość w interfejsie HTC Sense – aplikacja przygotowana przez PressDisplay.com z myślą o tabletach z systemem Android. Jest to czytnik elektronicznych wersji gazet, w którego bazie danych znajduje się ponad 1700 różnych tytułów prasowych z 93 krajów. Za jego pomocą można także kupować wybrane gazety (przy użyciu karty kredytowej), a następnie pobierać je do pamięci telefonu. Wśród nich są również znane polskie gazety, takie jak: Gazeta Wyborcza, Duży Format, Angora, Metro czy Fakt.

Press Reader
Press Reader

Program ma bardzo prosty interfejs. Tytuły prezentowane są w formie przejrzystej listy, a pozycje dostępne w sklepie można segregować według kraju, języka, ulubionych czy najczęściej przeglądanych. Jest możliwość automatycznego pobierania nowych wydań danej gazety, gdy tylko będzie ono dostępne. Dodatkowe zabezpieczenia pozwalają na pobieranie danych tylko przez WiFi, dzięki czemu oszczędza się transfer danych przy niskim pakiecie danych.

Multimedia

Tablet HTC wyposażony został w nową, zaktualizowaną wersję programu Muzyka. Wprowadza ona niezwykle przydatną funkcję odnajdywania okładek albumów, które bazuje na usłudze Gracenote. Dzięki niej firmowy odtwarzacz HTC może automatycznie pobierać brakujące okładki lub okładki tylko do wybranych płyt. Jest on połączony z anglojęzyczną bazą danych, dlatego też nie zawsze znajduje okładki albumów polskich wykonawców.

HTC Muzyka dla HTC Flyer
HTC Muzyka dla HTC Flyer

HTC Muzyka oferuje także funkcje odnajdywania teledysków danego wykonawcy na YouTube oraz udostępniania utworów muzycznych, w tym za pomocą Dropboxa. Dobrą jakość brzmienia zapewniają wsparcie dla SRS WOW HD i Dolby Mobile oraz korektor z gotowymi wzorcami ustawień brzmienia. Należy liczyć się jednak z tym, że dodatki te nie będą współgrały ze wszystkimi lepszymi słuchawkami. Jakość dźwięku w słuchawkach jest dobra – dźwięk jest czysty, ale poziom basu mógłby być nieco wyższy. Flyer ma także dwa głośniki, które grają dość głośno i czysto, ale przy najwyższym poziomie głośności pojawiają się zauważalne „chrząknięcia”.

HTC Muzyka
HTC Muzyka

Nowy odtwarzacz został dopasowany do pracy w trybie poziomym, a przygotowany większy widżet wyświetla listę okładek najczęściej słuchanych albumów. Użytkownicy Flyera mogą także korzystać z alternatywnych odtwarzaczy audio, jak DoubleTwist, Winamp czy PowerAMP. Działają one na tablecie HTC z Androidem 2.3, a wszystkie programy są automatycznie skalowane do wyższej rozdzielczości.

HTC Muzyka
HTC Muzyka

Podobnie jak w innych modelach HTC, obsługę zdjęć i plików wideo umożliwia program Galeria. Wyświetla listę dostępnych plików wideo i fotek, które ułożone są według katalogów. W aplikacji HTC można przeglądać treści dodane przez znajomych z Facebooka i Flickra, a po instalacji pluginu z HTC Hub także z serwisu Picasa Web Albums.

Galeria
Galeria

Galeria HTC pozwala również wysyłać multimedia poprzez DLNA do serwerów multimedialnych/telewizora. Program ma prosty interfejs i umożliwia odtwarzanie większości popularnych plików wideo w jakości HD (720p). Niestety, nie są obsługiwane filmy w DivX z napisami. Aby oglądać je na ekranie tabletu, należy pobrać z Android Marketu dedykowany odtwarzacz wideo.

Galeria HTC
Galeria HTC

Największą nowość multimedialną w Sense UI 3.0 stanowi program HTC Watch. Jest on połączony z usługą, która ma oferować ponad 600 filmów i programów telewizyjnych największych wytwórni filmowych. Filmy można kupować, pożyczać i oglądać bezpośrednio po ich wybraniu dzięki technologii progresywnego pobierania danych. Po zakupie są one przechowywane są w schowku w chmurze, co pozwala na ich pobieranie i odtwarzanie nawet na pięciu zarejestrowanych urządzeniach HTC.

Połączone media
Połączone media

Do obsługi wspomnianego DLNA służy program Podłączone Media. Pozwala on łączyć się z serwerem lub obsługującym DLNA telewizorem i transferować zdjęcia oraz pliki audio i wideo. Zarządzanie nimi odbywa się poprzez dedykowany odtwarzacz. W HTC Hub znajduje się także aplikacja Media Link, która służy do obsługi urządzenia HTC o tej samej nazwie. Media Link po podłączeniu do telewizora służy jako adapter DLNA i umożliwia komunikację z obsługującym je telefonem.

Media Link
Media Link

HTC firmowo nie obsługuje radia FM, ale użytkownicy mogą korzystać z różnych aplikacji do jego obsługi. W Android Markecie można znaleźć takie programy, jak TuneWiki czy TuneIN, które pozwalają na słuchanie większości polskich rozgłośni, na czele z tematycznymi Miasta Muzyki czy Radia Zet. Wszystkie aplikacje działają poprawnie – są dobrze skalowane do ekranu Flyera o większej rozdzielczości, ale korzystają z transferu danych.

Aparat

Flyer ze względu na rozmiar nie nadaje się w zastosowaniach fotograficznych. Nie oznacza to jednak, że na upartego nie można zrobić nim dobrych zdjęć. Wyposażony jest on w aparat 5 Mpix, który spisuje się nienajgorzej.

W warunkach dobrego oświetlenia i przy odrobinie chęci można nim robić przyzwoite zdjęcia, które charakteryzują się niezłym odwzorowaniem kolorów. Niestety, poziom szczegółów nie zachwyca. Nie jest to nawet przyzwoity poziom. W gorszych warunkach i pomieszczeniach dodatkowo bardzo widoczne są szumy, ale nie można za wiele wymagać po tablecie.

Poniżej kilka przykładowych zdjęć wykonanych tabletem:

Flyer zdjęcie #1
Flyer zdjęcie #1
Flyer zdjęcie #2
Flyer zdjęcie #2
Flyer zdjęcie #3
Flyer zdjęcie #3

Urządzenie pozwala również nagrywać wideo w jakości 720p, ale materiał nie jest najlepszej jakości. Czasami również zdarzają się przycięcia, a ogólny poziom szczegółów nie zachwyca. Kamerę można jednak stosować w aplikacjach wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość, gdzie spisuje się ona poprawnie.

Internet i GPS

Dzięki 7-calowemu ekranowi o rozdzielczości 1024 x 600 Flyer świetnie nadaje się do przeglądania Sieci. W modelu można znaleźć standardową przeglądarkę HTC, która znana jest ze smartfonów. Działa ona szybko i sprawnie. Nawet ciężki strony renderowane są bez problemów, a płynność przybliżania/oddalania i przewijania stron jest dobra. Problemem nie jest nawet odtwarzanie wideo prosto ze strony WWW. Przeglądarka w modelu obsługuje Adobe Flash Playera 10.x i oferuje kilka ciekawych funkcji. Najważniejsze to: możliwość udostępnia stron WWW oraz Lupa, która pozwala w wygodny sposób zaznaczać fragmenty tekstu lub pojedyncze wyrazy, a następnie tłumaczyć je bądź sprawdzać ich znaczenie.

Przeglądarka
Przeglądarka

Jeżeli idzie o nawigację użytkownicy mogą korzystać z dobrze znanych Map Google z modułem nawigacji lub programu HTC Locations. Oprogramowanie, dostępne już w smartfonach z Androidem tajwańskiej firmy, dostępne jest w dwóch wersjach – darmowej i płatnej. Pierwsza umożliwia przeglądanie map w trybie offline. Użytkownik pobiera wcześniej plik z mapami danego kraju. Można na nich wyszukiwać punkty POI (restauracje, hotele, stacje paliw, czy bankomaty). Za dopłatą można wykupić licencje na nawigację samochodową, która dostarczana jest przez firmę Route 66. Program na Flyerze (dzięki większemu ekranowi) działa naprawdę dobrze.

Podsumowanie

Od strony technicznej urządzenie prezentuje się bez zarzutu. Zarówno ekran, jak i samo wykonanie HTC Flyer stoją na najwyższym poziomie. Część może narzekać na małe rozmiary, ale według mnie są one zaletą. Dlaczego? Dzięki 7-calowej przekątnej tablet można wykorzystać jako elektroniczny notatnik, a samo urządzenie jest dużo bardziej mobilne niż Xoom czy iPad. Na 7-calowym ekranie można również wygodnie przeglądać strony WWW, a liczba dodatków oferowanych przez HTC jest bardzo dużo.

Niestety, sprawę psuje smartfonowa wersja Androida (2.3 Gingerbread), która ogranicza możliwości urządzenia. Gdyby nie dodatki HTC, a w szczególności Scribe Flyer nie różnił by się funkcjonalnością od telefonów tajwańskiej firmy. Parę dodatkowym programów to jednak stanowczo za mało, aby warto było wydawać na Flyera tak dużą kwotę. Nadzieją jest aktualizacja do Androida Honeycomb, która zapewni nowe możliwości i odblokuje bazę aplikacji przygotowywanych z myślą o tabletach.

Zalety:

[plus]tablet jest lekki i bardzo poręczny

[plus]świetne wykonanie

[plus]dobrej jakości ekran

[plus]płynne działanie

[plus]niezłe funkcje multimedialne

[plus]rysik i HTC Scribe

[plus]bardzo dużo dodatków

[plus]nowa wersja Sense UI

[plus]ma otrzymać aktualizację do wersji 3.0 Honeycomb

Wady:

[minus]oparty na komórkowej wersji Androida (2.3 Gingerbread)

[minus]ekran może być dla niektórych za mały

[minus]problemy z odpalaniem niektórych aplikacji 3D

[minus]brak bazy dedykowanych gier po nietypową rozdzielczość Flyera

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.