Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Trials Frontier, Beautiful Icon Styler i CyanogenMod Apps
W tym wydaniu WZGiA znajdziecie m.in. ładną animowaną tapetę zintegrowaną z pogodynką, zestaw aplikacji z CyanogenModa oraz garść wciągających gier.
Personalizacja
Żywa tapeta (Flat Battery Live Wallpaper)
3D Parallax Weather to animowana tapeta, która odzwierciedla aktualną porę dnia i warunki pogodowe panujące za oknem. W słoneczny dzień na pulpicie ujrzymy zatem promieniujące słońce, a podczas burzy gęste, szare chmury i pojawiające się od czasu do czasu błyskawice.
Jak sama nazwa sugeruje, pierwsze skrzypce gra tutaj nie tylko pogoda, ale i efekt paralaksy. Oznacza to, że na obiekty widoczne na ekranie będziemy mogli spojrzeć z innej perspektywy po przechyleniu telefonu. Wygląda to naprawdę nieźle zwłaszcza w słoneczne dni, gdy realistyczne refleksy świetlne będą się delikatnie przesuwały po ekranie.
Program może pełnić również rolę prostej pogodynki wyświetlając informacje pogodowe w formie powiadomień.
Twórcy nie udostępnili niestety wersji darmowej swojej tapety, ale myślę, że 15 minut oferowane przez Google Play wystarczy każdemu, by podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.
3D Parallax Weather Live Wallpaper for Android OS
Plusy:
- niezły wygląd
- może zastąpić aplikację pogodową
Minusy:
- tło wyświetlane w słoneczne dni jest bardzo jasne, przez co białe czcionki wyświetlane na ekranie stają się nieczytelne
Narzędzie personalizacyjne (Zedge)
W Google Play możemy znaleźć setki paczek ikon. Problem jednak w tym, że możemy ich użyć tylko wtedy, gdy korzystamy z jakiegoś alternatywnego launchera, który nam taką możliwość oferuje. Jeśli natomiast chcemy podmienić ikony w domyślnym launcherze naszego telefonu, z pomocą przyjdzie apka Beautiful Icon Styler. Co najważniejsze, nie wymaga ona roota.
Twórcy aplikacji zapewniają, że współpracuje ona z następującymi launcherami: domyślny ekran główny Androida, Google Now Launcher, TouchWiz, ekran główny Motoroli oraz ekran główny LG. Mi z powodzeniem udało się jednak za jej pomocą podmienić ikony również w launcherze HTC BlinkFeed (który mam zainstalowany na smartfonie LG), więc najpewniej lista obsługiwanych launcherów jest znacznie dłuższa.
Gdy uruchomimy program, pozostanie nam już tylko wybrać jeden z zainstalowanych lub preinstalowanych launcherów oraz zatwierdzić wybraną paczkę ikon. Jeśli żadnej nie mamy, możemy skorzystać z wbudowanej przeglądarki, dzięki której znajdziemy sporo darmowych paczek.
Aplikacja informuje, że jeśli ikony nie zostały podmienione za pierwszym razem, należy wymusić zamknięcie launchera lub zrestartować telefon. W moim przypadku (LG G2) było to konieczne. Na szczęście jednak za pomocą apki możemy wymusić zamknięcie i ponowne uruchomienie launchera za pomocą dwóch kliknięć.
Program Beautiful Icon Styler możemy pobrać za darmo, ale oferuje nam on jedynie trzykrotną podmianę ikon. Wersja pełna została wyceniona na 2,99 zł i pozwala również na podmianę ikony każdej aplikacji z osobna. Cena nie jest wysoka, a jest to naprawdę fajne narzędzie.
Plusy:
- sporo obsługiwanych launcherów
- nie wymaga praw roota
Aplikacje użytkowe
Edytor zdjęć (Perfect365)
Aplikacja Mary Kay Virtual Makeover została stworzona przez producenta kosmetyków i pozwala potencjalnym klientkom przygotować wirtualny makijaż. To z kolei w założeniu ma im pomóc w wyborze kosmetyków. Charakter programu sprawia, że raczej skorzystają z niego wyłącznie kobiety lub zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji.
Przygodę z aplikacją zaczynamy od zrobienia zdjęcia swojej facjaty lub ewentualnie załadowania już gotowej fotki. Później wystarczy już tylko przebierać w wirtualnych tuszach do rzęs, błyszczykach do ust i innych cieniach do powiek i obserwować efekty.
Po skończonej robocie możemy przejść do zakładki "mój makijaż" i zobaczyć, ile nasze dzieło kosztowałoby nas w prawdziwym świecie. Z poziomu programu nie mamy możliwości zamówienia wybranych kosmetyków, bo zdaje się, że są one dystrybuowane wyłącznie przez konsultantki.
Nie wiedzieć czemu aplikacja na moim telefonie wyświetlała się w trybie tabletowym, przez co wszystkie elementy na ekranie były strasznie małe, co utrudniało obsługę. Nie wiem, czy jest to jakiś błąd czy też twórcy nie przewidzieli po prostu, że z apki korzystać będą także użytkownicy smartfonów.
Plusy:
- spełnia swoje zadanie
Minusy:
- tylko tabletowy interfejs?
CM Apps - darmowa
Zestaw aplikacji
CyanogenMod to jedna z najpopularniejszych modyfikacji Androida na świecie. Jedną z jej najmocniejszych zalet są przygotowane przez firmę Cyanogen aplikacje, które swoimi możliwościami niejednokrotnie przebijają to, co standardowo oferują nam producenci. Nie każdy chce jednak grzebać w systemie, zwłaszcza iż może się to skończyć utratą gwarancji, więc pomocne może się okazać narzędzie CM Apps. Za jego pomocą zainstalujemy cyanogenowe aplikacje na niemal dowolnym smartfonie z Androidem (wymagany Android w wersji co najmniej Android 4.2 Jelly Bean).
Po uruchomieniu apki naszym oczom ukaże się lista programów, które możemy pobrać. Prezentuje się ona następująco:
- Apollo (odtwarzacz muzyki);
- CameraNext+ (aplikacja aparatu we wczesnej fazie rozwoju);
- Camera (stabilna aplikacja aparatu);
- Voice+ (klient usługi Google Voice);
- Meddaging (klient SMS);
- Clock Widget (widget z zegarem i pogodą);
- DSP Manager (aplikacja poprawiająca jakość dźwięku);
- File manager (menedżer plików);
- Sound Recorder (dyktafon);
- Calculator (kalkulator);
- Torch (latarka);
- Trebuchet (launcher);
- Wallpapers (tapety).
Poza CameraNext+ wszystkie aplikacje zdają się działać bezproblemowo, więc jeśli lubicie lub chcecie się zapoznać z zamiennikami autorstwa Cyanogena, CM Apps jest dla Was.
Plusy:
- sporo aplikacji
- nie wymaga roota
Gry
Gra logiczna (Godzilla - Smash3)
Kultowy Pac-Man powraca w nowej odsłonie. Tym razem nie będziemy jednak zbierać kulek i ganiać duszków po dwuwymiarowej planszy. Zamiast utartego schematu twórcy zaserwowali nam bowiem grę logiczną z elementami turowego RPG.
Po skompletowaniu drużyny zadaniem gracza będzie rozgrywanie walk z napotkanymi tytułowymi potworami. Wszystkie ataki wykonujemy łącząc ze sobą widoczne na planszy różnokolorowe klocki, więc od strony technicznej jest to mocno urozmaicona gra typu match-3. Naprawdę mocno urozmaicona, bo wraz z postępem rozgrywki będziemy także rozwijać nasze postacie.
Gra jest bez wątpienia warta uwagi, choć mnie nieporównywalnie bardziej wciągnęła opisywana tydzień temu Godzilla - Smash3. W Pac-Man Monsters jest jak na mój gust za dużo klikania i za mało gry w grze.
Plusy:
- mocno urozmaicona rozgrywka
Minusy:
- mało gry w grze
Zręcznościówka (Draw Breaker)
Bardzo fajna zręcznościówka będąca połączeniem gier Pong oraz Breakout (w Polsce znanej bardziej jako Arkanoid).
Podobnie jak w klasycznym pongu, dwaj gracze (możliwa jest także rywalizacja z wirtualnym przeciwnikiem) mają do dyspozycji lewitujące w powietrzu paletki, za pomocą których na zmianę odbijają piłkę. Różnica jest taka, że za każdą paletką znalazł się mur, którego przebicie jest konieczne do osiągnięcia zwycięstwa. Rozgrywka staje się przez to nieco trudniejsza i dłuższa, ale i przy tym ciekawsza.
Paletki znajdują się dość blisko krawędzi ekranu, więc w przypadku mniejszych wyświetlaczy sterowanie może być niezbyt komfortowe (zwłaszcza gdy na jednym urządzeniu grają dwie osoby). W miarę możliwości zdecydowanie lepiej sięgnąć zatem po tablet.
Tytuł gry nie wziął się oczywiście z sufitu, bo na każdym kroku towarzyszą nam bohaterowie popularnych memów.
MemeDuel teaser
Plusy:
- grywalność
- tryb multiplayer
Minusy:
- niezbyt wygodne sterowanie na smartfonach z mniejszymi ekranami
Gra wyścigowa (Trial Xtreme 2)
Kolejne gry z serii Trials pojawiają się na konsolach i pecetach od ponad dekady. Ubisoft w końcu postanowił wydać tytuł przygotowany z myślą o urządzeniach mobilnych i był to strzał w 10, bo gra prezentuje się świetnie.
W Trials Frontier siadamy za sterami motocykla i przemierzamy 2,5-wymiarowe trafy w jak najkrótszym czasie. Widać, że osoby odpowiedzialne za zaprojektowanie tras przyłożyły się do swojej roboty, bo są one prawdziwą ucztą dla oczu.
Wprawdzie klonów Elastomanii znajdziemy w Google Play mnóstwo, ale jest to jedna z niewielu gier tego typu, które mogą się poszczycić rozgrywką wzbogaconą o warstwę fabularną. Całość polega bowiem na wykonywaniu rozmaitych zadań, które dostajemy od swoich zleceniodawców.
Gdyby nie mikropłatności, byłaby to gra wręcz perfekcyjna. Na szczęście inwestowanie prawdziwych pieniędzy nie jest konieczne, by brać udział w kolejnych misjach (przynajmniej na początku).
Trials Frontier -- Android Launch Trailer [UK]
Plusy:
- świetna oprawa audiowizualna
- grywalność
Minusy:
- mikropłatności
JoyJoy - 6 zł
Zręcznościówka (Smash Hit)
Bardzo prosta zręcznościówka z jeszcze prostszą oprawą graficzną, która świetnie sprawdzi się jako czasozabijacz.
Przejmujemy tutaj kontrolę nad kolorową kulką, a naszym zadaniem jest omijanie i rozstrzeliwanie innych nadlatujących ze wszystkich stron kulek. Im dłużej utrzymamy się przy życiu, tym więcej punktów zdobędziemy.
Sama rozgrywka jest bardzo dynamiczna i wciągająca, a dodatkowo urozmaica ją cały arsenał broni i wszelkiego rodzaju ułatwiacze, które oddano nam do dyspozycji.
W grze zaimplementowano aż 5 poziomów trudności, dzięki czemu możemy ją odpalić bez względu na to, czy potrzebujemy chwili relaksu, czy też naprawdę chcemy wykazać się zręcznością.
Mi JoyJoy bardzo przypadło do gustu, choć pomysł na grę raczej nie jest zbyt innowacyjny, więc podejrzewam, że w zasobach Sklepu Play można znaleźć sporo darmowych alternatyw.
JoyJoy Trailer (iPhone/iPad, Android, and Windows Phone 8)
Plusy:
- dynamiczna i wciągająca rozgrywka
- 5 poziomów trudności