Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Minima, Jet Car Stunts 2 i Mad Bullets
W najnowszym WZGiA znajdziecie m.in. minimalistyczną i animowaną tapetę, polski agregator newsów oraz nietypową strzelankę, której akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie.
12.12.2014 | aktual.: 13.12.2014 00:35
Personalizacja
Animowana tapeta (Gears 3D)
Android 3.1 lub nowszy
Minima to minimalistyczna i animowana tapeta w stylu Material Design.
Tapeta składa się z rozmaitych, kolorowych figur geometrycznych, które rzucają na siebie cienie tworząc wrażenie warstwowego ułożenia elementów na ekranie. Wrażenie to potęgowane jest przez efekt paralaksy; gdy przechylamy telefon, poszczególne elementy przesuwają się w różnym tempie, co tworzy złudzenie głębi. Zobaczcie tylko okiem na poniższe wideo..
Minima Pro Live Wallpaper is Pure Awesomeness
Twórcy przygotowali ponad 60 zróżnicowanych motywów graficznych, z których większość dostępna jest oczywiście wyłącznie w wersji płatnej. Niemniej darmowa pozwala konfigurować dostępne tematy poprzez zmienianie kolorystyki, więc przy odrobinie chęci można osiągnąć ciekawe efekty.
Plusy:
[plus]cieszące oko animacje
[plus]rozbudowane możliwości personalizacji
Wersja darmowa lub płatna (6,73 zł)
Action Launcher 3 - darmowa lub płatna
Launcher (Nova Launcher)
Android 4.1 lub nowszy
Pisałem już nie raz, że Chris Lacy jest moim ulubionym deweloperem i używam niemal wszystkich apek, które wyszły spod jego ręki, na czele ze świetnym Action Launcherem. Niedawno Lacy ogłosił, że wkrótce pojawi się nowa wersja aplikacji, ale w przebudowanie programu od podstaw włożył tyle pracy, że Action Launcher 3 zadebiutuje jako nowa, osobno płatna pozycja. Poprzednią wersję uwielbiałem, więc byłem skłonny zakupić nowe wydanie choćby w ramach podziękowania, ale oczywiście nie zabrakło głosów osób, które oburzyły się, że muszą płacić drugi raz za to samo. Ja natomiast chciałbym dostać przynajmniej to samo, co miałem wcześniej.
Okazało się, że z Action Launchera wyparowała, może nie większość, ale spora część funkcji. Nie można już zmieniać rozmiaru ikon ani stosować alternatywnych paczek. Z wysuwanego z boku panelu znikła wyszukiwarka i poręczny panel z widgetami. Nie da się stworzyć kopii zapasowej ustawień i przywrócić jej na innym urządzeniu. Wcięło również kilka funkcji, których nie używałem, ale jednak wcześniej były i ich zwolenników zapewne nie brakuje. Nawet ustawienia zostały znacznie zubożone.
Chris Lacy tłumaczy to wszystko głównie brakiem... czasu. Twierdzi on, że cała aplikacja została napisana od podstaw i chciał, żeby ukazała się przed końcem roku, więc po prostu nie zdążył jeszcze dodać wszystkich funkcji i te będą systematycznie dodawane w przyszłości. Nie wszystkie jednak, bo z części - zdaniem dewelopera - korzystało zbyt mało osób, więc nie ma sensu ich przywracać. Czy tak powinna wyglądać płatna aktualizacja płatnej aplikacji?
To wszystko nie oznacza jednak, że Action Launcher 3 jest produktem złym. Wręcz przeciwnie, to kawał świetnego launchera, który wciąż ma swoje najważniejsze cechy - listę aplikacji wysuwaną z bocznej krawędzi czy też możliwość "chowania" widgetów pod ikonami aplikacji. Więcej na ten temat pisałem już zresztą tutaj.
Nowa wersja jest ponadto znacznie szybsza od poprzedniej i nieporównywalnie ładniejsza, bo czerpie garściami z języka projektowania Material Design. W ustawieniach można ponadto zmieniać motywy graficzne.
Twórca chwali się również funkcją Quicktheme, która "wyciąga" dominujący kolor z tapety i dostosowuje do niego kolorystykę wyświetlanych elementów. Mnie niespecjalnie przypadło to jednak do gustu.
Jeśli wcześniej nie mieliście do czynienia z Action Launcherem, to nowa wersja powinna przypaść Wam do gustu. Zwłaszcza że podstawową wersję o ograniczonej funkcjonalności można pobrać za darmo. Odblokowanie wersji Plus kosztuje nieco ponad 16 zł i dotychczasowi fani aplikacji mogą być rozczarowani funkcjami, które w niej znajdą.
Action Launcher 3 - Quicktheme, Shutters, Covers and more!
Plusy:
[plus]ładny wygląd
[plus]szybkość działania
Minusy:
[minus]brak wielu funkcji z poprzedniej wersji
Aplikacje użytkowe
Agregator newsów (River)
Android 4.1 lub nowszy
Przygotowana przez Microsoft aplikacja skierowana do tych, którzy chcą być zawsze na bieżąco z najważniejszymi informacjami z kraju i ze świata.
MSN Wiadomości agreguje artykuły z najpopularniejszych polskich serwisów informacyjnych i dzieli je na 6 kategorii: najważniejsze wiadomości, Polska, świat, biznes, opinie oraz sport.
Kolejność wyświetlania kategorii możemy zmienić, a nieinteresujące nas usunąć z listy. Szkoda tylko, że odpowiedzialne za to 2 przyciski przyczepione zostały do sporej belki u dołu ekranu, która zajmuje cenną przestrzeń. Rozwiązanie totalnie pozbawione sensu, bo przecież nikt nie zmienia preferencji 5 razy dziennie, więc odpowiedni panel mógł się znaleźć w ustawieniach.
Poza tym jednym niedociągnięciem aplikacja spisuje się świetnie, bo bezbłędnie pobiera tytuły, grafiki oraz całe artykuły i prezentuje je w czytelnej formie. Możemy także w łatwy sposób podzielić się artykułem w społecznosciówkach, a już przeczytane teksty są wyraźnie wyróżnione na liście. Mimo wszystko MSN Wiadomości jest zatem prawdopodobnie najlepszą polskojęzyczną aplikacją tego typu.
Plusy:
[plus]bezbłędne pobieranie grafik, tytułów i artykułów
Minusy:
[minus]zbędna belka w dolnej części ekranu
Klient serwisu internetowego (Filmweb)
Android 4.1 lub nowszy
Indiegogo to jeden z najpopularniejszych serwisów crowdfundingowych, dzięki któremu założyciele start-upów mogą dzielić się ze światem swoimi pomysłami oraz zbierać fundusze na ich realizację. Pozostali użytkownicy serwisu mają natomiast realny wpływ na powstawanie nowych produktów. Wspomniany serwis doczekał się właśnie oficjalnego klienta na Androida.
Z poziomu aplikacji można robić dokładnie to, co za pośrednictwem strony internetowej - przeglądać kampanie z różnych kategorii, dodawać je do ulubionych oraz przelać dowolną kwotę na konto wybranego projektu.
Interfejs jest ładny, schludny i intuicyjny, lecz - podobnie jak sam serwis - anglojęzyczny.
Plusy:
[plus]dopracowany interfejs
[plus]niemal pełna funkcjonalność "dużej" wersji serwisu
Gry
Gra zręcznościowo-logiczna (Millie)
Android 4.0 lub nowszy
W tej produkcji studia Halfbrick gracz przejmuje kontrolę nad tytułowym Colossatronem, czyli gigantycznym wężem-robotem, który postawił sobie za cel zniszczenie świata.
Właściwie "przejmowanie kontroli" to trochę dużo powiedziane, gdyż Colossatron porusza się bez pomocy gracza, a jego zadaniem będzie tylko dozbrajanie robota w trakcie trwania misji. Podczas niszczenia miasta przez ekran przewijają się części uzbrojenia, które należy "chwycić" i umieścić między segmentami robota. Ustawienie trzech części w tym samym kolorze obok siebie skutkuje pojawieniem się potężniejszego działa. Z czasem oczywiście kombinacje stają się coraz bardziej skomplikowane i potężne.
Dozbrajać robota można także między kolejnymi misjami i tutaj w grę wchodzą już niestety nie tylko wirtualne fundusze, bo gra ewidentnie nastawiona jest na sięganie do kieszeni graczy za pomocą systemu mikropłatności.
Colossatron: Massive World Threat - Debut Trailer
Plusy:
[plus]grywalność
[plus]udana oprawa audiowizualna
Minusy:
[minus]mikrotransakcje
Gra wyścigowa (Table Top Racing)
Android 2.3 lub nowszy
Jet Car Stunts 2 to druga część bardzo popularnej wśród użytkowników iPhone'ów gry, która w końcu doczekała się wersji na Androida.
Siadamy za sterami futurystycznego pojazdu i przemierzamy równie futurystyczne, zawieszone w kosmosie trasy. Na drodze spędzimy mniej więcej tyle samo czasu co w powietrzu, gdyż gra w dużej mierze polega na sprawnym przeskakiwaniu z jednej platformy na drugą. Te pełne są zakrętów i spirali, co przy zawrotnych prędkościach osiąganych przez pojazdy sprawia, że niektóre poziomy są dość wymagające.
Sterowanie odbywa się przy użyciu przycisków ekranowych i akcelerometru. Przyciski służą do dodawania gazu i hamowania, a lot korygujemy obracając telefon/tablet.
W grze zaszyto system mikropłatności, ale ceny na szczęście nie odstraszają. Paczka "All-In-One" zawierająca wszystkie dodatki kosztuje 15,29 zł, czyli mniej więcej tyle, ile trzeba byłoby zapłacić za grę, gdyby ta była sprzedawana w tradycyjny sposób.
Jet Car Stunts 2 - Out now on iPhone, iPad and iPod Touch and Android
Plusy:
[plus]wciągająca rozgrywka
[plus]sporo poziomów (120, a każdy w trzech poziomach trudności)
Zręcznościówka (Swing Copters)
Android 2.3 lub nowszy
Little Charlie to zręcznościówka w klimacie retro stworzona przez jednego z naszych czytelników. Dzięki Tomaszu za podesłanie linka.
Mały Charlie jest kaczką, która płynie przed siebie i poluje na porozrzucane po wodzie monety. Dwuwymiarowa trasa najeżona jest także falochronami, nad którymi nasz kaczy bohater musi przeskakiwać.
Pod względem mechaniki całość przypomina kultowe Flappy Bird. Różnica jest taka, że punkty zdobywamy nie za pokonanie kolejnych odcinków, lecz za każdą zebraną monetę, co nieco zmienia priorytety gracza i w efekcie sprawia, że jeszcze łatwiej wpaść na przeszkodę.
Podobnie jak większość tego typu gier, również i ta jest równie irytująca, co wciągająca, więc warto dać jej szansę.
Plusy:
[plus]wciąga
Strzelanka (Sniper Tactical)
Android 3.0 lub nowszy
Twórcy nazywają swoje dzieło strzelanką o najłatwiejszym sterowaniu wszech czasów. I faktycznie sam proces strzelania został maksymalnie uproszczony, co nie oznacza jednak, że sama gra należy do łatwych.
Akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie, a zadaniem gracza będzie rozprawianie się z miejscowymi zbirami i ratowanie kobiet z opresji. Aby zestrzelić wskazany cel wystarczy po prostu w niego tapnąć. Całą sprawę komplikuje fakt, że na ekranie bardzo dużo się dzieje, a dbać musimy o to, by nie oberwał żaden cywil.
Gra ma bardzo specyficzną oprawę graniczną. Nasz bohater sam spaceruje po trójwymiarowym miasteczku, a wyskakujące postaci stylizowane są na dwuwymiarowe wycinki z fotografii. Nadaje to całości bardzo fajnego klimatu.
Niestety gra jest bardzo upierdliwa jeśli chodzi o wewnętrzny system płatności. Jeśli zostaniemy zestrzeleni lub sami zestrzelimy niewłaściwą osobę, rozgrywka zostanie zatrzymana, a możliwość jej kontynuowania należy wykupić za wirtualną walutę. Ta niestety bardzo szybko się kończy.
Plusy:
[plus]fajny klimat
Minusy:
[minus]psucie fajnego klimaty przez mikropłatności