Samsung Exynos 9 Series 8895 oficjalnie. Jakie korzyści da użytkownikom Galaxy S8?

Samsung Exynos 9 Series 8895 oficjalnie. Jakie korzyści da użytkownikom Galaxy S8?

Samsung Exynos 9 Series
Samsung Exynos 9 Series
Mateusz Żołyniak
23.02.2017 17:09, aktualizacja: 29.03.2017 14:33

O Snapdragonie 835 Qualcomma wiemy już wszystko. Czas na konkrety dotyczące drugiego z układów, na których oparta będzie flagowa seria Galaxy S8 Samsunga. Oto, co musicie wiedzieć na temat nowego Exynosa 9 Series 8895.

Gdy dwa miesiące temu pisałem o doniesieniach na temat autorskiego układu Samsunga, który trafi do części egzemplarzy modeli z linii Galaxy S8, pisałem, że pod względem budowy będzie on ewolucją, a nie rewolucją w stosunku do Exynosa 8890. Koreański gigant potwierdził to dzisiaj oficjalnie, a do tego zdradził co nieco na temat nowych technologii wykorzystanych w chipsecie.

Exynos 8895 - jakie zmiany wprowadził Samsung?

Najważniejszą zaletą Exynosa 9 Series - według producenta - jest zastosowanie procesu litograficznego 10 nm FinFET, a więc tego samego, w którym wykonany jest Qualcomm Snapdragon 835. Samsung zapowiada, że dzięki temu wydajności układu wzrosła o 27 proc. a pobór energii spadł aż o 40 proc. względem jednostek wykonanych w procesie 14 nm (Exynos 8890, Snapdragon 820/ 821).

Koreańczycy ujawnili też kluczowe elementy nowego układu:

  • cztery autorskie rdzenie drugiej generacji (Samsung M2) o taktowaniu do 2,3 GHz, które powinny bazować na Cortexach-A72 lub A73;
  • cztery słabsze, energooszczędne jednostki Cortex-A53 o taktowaniu do 1,7 GHz, które są dopełnieniem konfiguracji big.LITTLE;
  • układ graficzny ARM Mali-G71 MP20 z wieloformatowym kodekiem (MFC).
Samsung Exynos 9 Series
Samsung Exynos 9 Series

Samsung postawił do tego na modem 4G LTE kategorii 16/13. Umożliwia on pobieranie danych z maksymalną szybkością do 1 Gb/s (5CA) oraz ich wysyłanie z szybkością do 150 Mb/s (2CA). Brzmi świetnie, ale należy pamiętać, że opcją tą będą cieszyć się co najwyżej mieszkańcy azjatyckich krajów, a nie Polski.

Jakie korzyści nowy Exynos 8895 da użytkownikom?

Układ Samsunga powinna cechować wydajność CPU na podobnym poziomie do nowych ośmiordzeniowców Qualcomma (Snapodragona 835) i HiSilicon (Kirina 960). Nie powinno być to szczególnym zaskoczeniem, gdyż bazują na topowych Cortexach - Samsung i Qualcomm zmodyfikowali rdzenie stworzone przez ARM.

Jak wygląda kwestia wydajności GPU? No cóż, jeżeli wspomniane wyżej plotki się potwierdzą, to Exynos 8895 może mieć nieco szybszą grafikę niż Kirin 960, w którym Mali-G71 obecne jest w konfiguracji MP8. Ciężko wyrokować, jak nowość Samsung na tym polu wypadnie w porównaniu ze Snapdragonem 835, który ma Adreno 540, ale nie spodziewałbym się wielkich różnic w wydajności.

Warto zwrócić również na dodatkowe technologie, w które Samsung wyposażył układy Exynos 9 Series. Trzy ujawnione już teraz to:

  • Samsung Coherent Interconnect (SCI) - rozwiązanie, które ma usprawniać zarządzanie różnymi typami rdzeni (M2 i A53), dzięki czemu lepiej będą radzić sobie z obsługą algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego;
  • nowy wieloformatowy kodek (z ang. MFC; multi-format codec) - ulepszone rozwiązanie, które ma umożliwić nagrywanie i odtwarzanie materiału wideo w jakości 4K UltraHD z szybkością do 120 kl/s (przy FullHD powinno to być nawet 240 kl/s);
  • Vision Processing Unit (VPU) - dodatkowy układ, który ma odpowiadać za rozpoznawanie i śledzenie obiektów znajdujących się w kadrze. Usprawni to śledzenie obiektów na materiale wideo, przetwarzanie obrazu panoramicznego oraz działa fotograficznych funkcji opartych na maszynowym uczeniu.

Obecność rozwiązań, jak SCI i VPU, wskazuje, że Samsung może rzeczywiście dodać w Galaxy S8 funkcję rozpoznawania obiektów podobną do Google Goggles oraz inteligentnego asystenta głosowego Bixby. Ten drugi ma zostać stworzony w oparciu o rozwiązania wykupionego niedawno Viv Labs.

Samsung Exynos 9 Series
Samsung Exynos 9 Series

Nie bez znaczenia jest również nowy system zabezpieczeń, który oparty jest na dedykowanym układzie. Ma on sterować pracą czytnika linii papilarnych i skanera tęczówki, które wykorzystane są jako narzędzia do autoryzacji w systemach płatności. To, że Samsung wspomina o dwóch biometrycznych sensorach, może wskazywać, że oba trafią na pokład nowego flagowca.

Exynos 9 Series zapowiada się obiecująco

Nie wiemy jeszcze wszystkiego o nowym układzie Samsunga, ale śmiało można napisać, że będzie to ciekawe rozwiązanie, które może być godnym następcą Exynosa 8890. Szczególnie, że wyposażony będzie w bardziej nowoczesny układ graficzny, a do tego ma oferować szereg rozwiązań (SCI, VPU) usprawniających działanie funkcji opartych na sztucznej inteligencji.

Więcej o układach z serii Exynos 9 (8895) powinniśmy dowiedzieć się podczas prezentacji Galaxy S8, która ma odbyć się pod koniec marca. Wtedy też okaże się, jak wypadają na tle topowego Snapdragona 835 i jakie jeszcze rozwiązania zastosował w nich Samsung.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)