Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Kolorowy tower defense, launcher jak Ubuntu Phone i przydatny Carbon

Zapraszam na kolejny odcinek Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji. Znalazłem sporo oryginalnych aplikacji o rozmaitej tematyce, a do tego jak zwykle trzy interesujące gry.

Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji
Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji
Tomasz Słowik

09.02.2013 | aktual.: 09.02.2013 19:00

Strona 1Beat do Beast - darmowa lub płatna 3 zł

Tower defense (Jelly Defense).

Beat the Beast
Beat the Beast

Klasyczny przedstawiciel tego popularnego gatunku. Zadaniem gracza jest takie ustawienie wieżyczek, aby nie dopuścić wrogów do zamku na szczycie wzgórza. Gra jest jednak trochę bardziej rozbudowana od innych tower defense'ów. Daje ona pewne pole manewru, jeśli chodzi o dobór taktyki. Zamiast stawiać na struktury obronne, można zainwestować w magiczne budynki, dzięki którym rzucać można zaklęcia. Te droższe są bardzo potężne i umożliwiają wygraną nawet w beznadziejnej sytuacji.

Beat the Beast
Beat the Beast

Nietypowy jest też wygląd planszy. Potyczki rozgrywają się na wzgórzu, które można obserwować z każdej strony. Jest to miła odmiana dla dwuwymiarowych mapek. Spory wybór dają też wieżyczki. Są cztery, które ulepszać można trzykrotnie. Każda dobrze lub źle działa na niektórych wrogów ale dojść do tego trzeba samemu, bo nie mają one żadnych opisów. Jest to tym bardziej kłopotliwe ze względu na wysoki poziom trudności i brak miejsca na nieudane eksperymenty.

Beat the Beast
Beat the Beast

Grafika jest cukierkowa, ale brakuje jej szczegółów. Do tego animacja potrafi czasem zwolnić. Irytuje też dosyć mozolny rozwój akcji, dlatego gra nie nadaje się na krótkie sesje.

Beat the Beast
Beat the Beast

Beat the Beast wciąga jak każdy tower defense i to jest jego największa zaleta. Drugim plusem jest wymagający poziom trudności nawet na "normalu". Jeśli nie znudził Wam się ten gatunek, to polecam spróbować.

[plus]poziom trudności

[plus]nietypowy wygląd poziomów

[plus]możliwość korzystania z zaklęć

[minus]brak opisów wieżyczek

[minus]słaba optymalizacja

[minus]powolna rozgrywka

Cubes vs. Spheres – 3,05 zł

Zręcznościówka.

Cubes vs. Spheres
Cubes vs. Spheres

Jest to połączenie kręgli z grą survivalową. Gracz musi bronić okręgu, z którego wystrzeliwuje kule w zbliżające się sześciany. Im więcej zniszczy się ich jednym uderzeniem, tym więcej otrzymuje się punktów. Te potrzebne są do kupowania potężniejszych pocisków.

Cubes vs. Spheres
Cubes vs. Spheres

Gra jest trudna. Częściowo przez liczbę nadciągających sześcianów, jednak główną przyczyną jest problematyczne sterowanie. Siłę i kierunek strzału określa się gestem. Niestety, często kąt wystrzału jest odrobinę inny, niż ten narysowany. Do tego dochodzi konieczność rozglądania się czujnikiem położenia lub palcem. Tak naprawdę, grać się da tylko w pierwszym przypadku, więc w czasie celowania wystarczy minimalnie ruszyć telefonem, żeby zmienić trajektorię strzału. Drażni to szczególnie na trudniejszych planszach. Można się jednak do tego przyzwyczaić po dłuższym treningu.

Cubes vs. Spheres
Cubes vs. Spheres

Grafika jest maksymalnie uproszczona, a jedyne widoczne efekty to rozpadające się sześciany. Tworzy to jednak fajny, oldschoolowy klimat.

Cubes vs. Spheres
Cubes vs. Spheres

Cubes vs. Spheres to idealna propozycja dla osób cierpliwych, które lubią wyzwania. Gra nadaje się na każdą okazję i daje sporo satysfakcji, jednak ostrzegam – często potrafi wybić z równowagi nieprecyzyjnym sterowaniem.

[plus]daje satysfakcję

[plus]wysoki poziom trudności

[plus]oldschoolowy klimat

[minus]nieprecyzyjne sterowanie

Shift It – darmowa

Gra logiczna (UnblockMe).

Shift It
Shift It

Rozgrywka przypomina połączenie kostki Rubika z prostą układanką. Zadaniem gracza jest takie ułożenie elementów, aby stworzyć jednokolorowe figury. Początkowo gra się na niewielkich planszach 3 x 3 pola, ale z czasem (za pomocą zdobytych gwiazdek) odblokowuje się większe, co znacząco wpływa na poziom trudności.

Shift It
Shift It

Pierwsze kilkadziesiąt poziomów nie stanowi żadnego wyzwania, co może niektórych zniechęcić. Często ich przejście minimalną liczbą ruchów ogranicza się do ślepego przesuwania elementów. Na szczęście z czasem jest trudniej, a osiągnięcie sukcesu wymaga użycia wyobraźni. Tym bardziej, że klocki przesuwane poza planszę z jednej strony, pojawiają się po drugiej.

Shift It
Shift It

Grafika niczym się nie wyróżnia. Jest barwnie, przejrzyście i trudno się do czegoś przyczepić.

Shift It
Shift It

Shift It to fajny, prosty zabijacz czasu, który nadaje się na każdą okazję. Fanów gier logicznych może zniechęcić niski poziom trudności na początkowych poziomach, ale polecam się nie zrażać od  i poczekać na odblokowanie większych plansz.

[plus]na każdą okazję

[plus]proste zasady

[plus]miła, lekka i przyjemna

[minus]niski poziom trudności na początkowych planszach

Shift It!

Strona 2Unity Launcher – darmowa lub 3,10 zł

Aplikacja użytkowa.

Unity Launcher
Unity Launcher

Jest to kolejna propozycja w WZGiA, która poprawia efektywność pracy z wieloma programami jednocześnie. Przy jej tworzeniu twórcy inspirowali się interfejsem znanym z Ubuntu Phone i wyszło to całości na dobre.

Unity Launcher
Unity Launcher

Z prawej lub lewej strony ekranu, niezależnie od miejsca w systemie wysunąć można pasek skrótów, na którym da się umieścić dowolną liczbę aplikacji. Dzięki konieczności użycia gestu, trudno go uaktywnić przypadkiem. Niestety, wadą jest problem z reakcją na dotyk pola aktywacyjnego aplikacji. W wersji płatnej można jednak modyfikować jego szerokość, tak samo jak wygląd.

Unity Launcher
Unity Launcher

Wizualnie pasek prezentuje się przyzwoicie. Po drobnych korektach kolorów można go idealnie dopasować do reszty systemu. Szkoda tylko, że darmowa wersja pozbawiona jest niemalże wszystkich opcji. Warto wspomnieć, że aplikacja wykorzystuje ok. 15 MB RAM i aktualnie działa jedynie na Androidzie 4.0 lub nowszym.

Unity Launcher
Unity Launcher

Unity Launcher to ciekawa propozycja dla osób, które nie korzystają z np. SwipePada czy  SwitchApps. W innym przypadku nie widzę powodu zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń.

[plus]obsługa gestem

[plus]wygląd

[plus]nieograniczona liczba skrótów

[minus]problemy z obszarem aktywacyjnym paska

Epic Citadel – darmowa

Benchmark.

Epic Citadel
Epic Citadel

Nie jest to typowy benchmark, wyświetlający suche liczby. W tym przypadku użytkownik ma możliwość zwiedzenia średniowiecznego zamku, który stworzono dzięki silnikowi Unreal Engine 3 (to tech demo tego narzędzia). Poza osobistym kierowaniem postacią jest też tryb pomiarowy, który określa wydajność urządzenia na podstawie osiągniętej liczby klatek na sekundę.

Epic Citadel
Epic Citadel

Sterowanie jest niezbyt wygodne ale można się do niego przyzwyczaić. Do wyboru są dwie gałki analogowe lub wskazywanie miejsca, w które ma się udać postać. Niestety, udostępniony obszar jest stosunkowo niewielki i po 10 minutach zna się już większość zakamarków.

Epic Citadel
Epic Citadel

Tym, co robi największe wrażenie jest piękna grafika. Unreal Engine 3 umożliwia wyświetlanie odbić, dynamicznego oświetlenia, cieni i ładnej animacji wody. Tekstury są świetnej jakości, a całość robi piorunujące wrażenie.

Epic Citadel
Epic Citadel

Niestety, zwiedzenia na niepodkręconym Galaxy Note często powoduje spadki płynności animacji i pomimo uzyskania wyniku 27 FPS-ów w benchmarku, w wielu miejscach widać było spowolnienia. Nie pomogło też zmniejszenie rozdzielczości czy szczegółowości otoczenia. Muszę też wspomnieć o braku jakiejkolwiek interakcji z otoczeniem czy ogólnej pustce. To wszystko jest świetnym dowodem, że telefonom do konsol jeszcze daleko. Trzeba przy tym pamiętać, że Unreal Engine 3 nie jest już nowy.

Epic Citadel
Epic Citadel

Epic Citadel prawdopodobnie zastąpi Shadoguna w określaniu wydajności smartfonów podczas testów. Znacznie mniej od niego waży i do tego jest darmowy. Jeśli chcecie sprawdzić na co stać Wasze urządzenia to polecam zapoznać się z tą propozycją.

[plus]grafika

[plus]piękne widoki

[minus]niewygodne sterowanie

[minus]na wynik pomiaru wpływa rozdzielczość ekranu

Umano – darmowa

Aplikacja informacyjna (Appy Geek).

Umano
Umano

Czy zdarzyło Wam się nie mieć czasu na przeczytanie jakiegoś newsa, bo akurat mieliście do zrobienia coś innego? Jeśli tak, to Umano może Wam się przydać. Jest to zbiór wiadomości o rozmaitej tematyce, które czytane są przez lektora. Dzięki temu można posłuchać newsów robiąc sobie śniadanie albo zmywając. Niestety, bez znajomości angielskiego aplikacja jest bezużyteczna.

Umano
Umano

Z wiadomości można robić playlisty lub po prostu automatycznie odtwarzać wszystkie po kolei. Na plus zasługuje dykcja lektorów, którzy mówią wyraźnie ale na tyle szybko, że nie odczuwa się znużenia.

Interfejs ograniczono do listy newsów i bocznego panelu do obsługi konta oraz tematyki newsów.

Umano
Umano

Umano jest jedną z najciekawszych aplikacji informacyjnych jakie miałem przyjemność sprawdzać. Niestety, ze względu na konieczną znajomość angielskiego raczej furory w Polsce nie zrobi. Mam jednak nadzieję, że kiedyś powstanie jej rodzimy odpowiednik, bo pomysł jest świetny i godny spopularyzowania.

[plus]dobrzy lektorzy

[plus]rozmaita tematyka newsów

[plus]lepsza od wiadomości w radiu

[minus]wymaga znajomości angielskiego

[minus]brak personalizacji

Strona 3Carbon – darmowa lub Premium za 15,47 zł

Narzędzie systemowe.

Carbon
Carbon

W Google Play programów do tworzenia kopii zapasowych danych aplikacji jest całkiem sporo. Najpopularniejszą jest Titanium Backup ale wymaga roota. W przypadku Carbona uprawnienia SU nie są potrzebne. Niestety, bez nich działanie programu wymaga jednorazowego podłączenia telefonu do komputera.

Carbon
Carbon

Ponadto Carbon ma kilka ciekawych funkcji. W wersja darmowej umożliwia zapis kopii na pamięć telefonu lub zrobienie backupu zdalnie, poprzez PC. W drugim przypadku wystarczy wejść na podany w aplikacji adres przez przeglądarkę. Na wyświetlonej stronie można tworzyć kopie zapasowe poszczególnych programów oraz je przywracać. Płatna wersja dodatkowo umożliwia synchronizację z chmurą oraz pomiędzy różnymi urządzeniami z Androidem.

Carbon
Carbon

Interfejs utrzymano w stylu Holo. Brakuje tylko opcji zmiany motywu na ciemny.

Carbon
Carbon

Carbon to jedno z najciekawszych tego typu narzędzi na Androida. Darmowa wersja działa bardzo sprawnie, a opcja robienia kopii przez komputer jest czymś wyjątkowym. Szkoda jedynie, że aplikacja nie działa od razu bez roota.

[plus]ciekawe funkcje

[plus]przejrzysty interfejs

[plus]rozbudowana darmowa wersja

[plus]nie wymaga roota

[minus]bez którego nie działa od razu

Kwit – darmowa

Aplikacja zakupowa (Listonic).

Kwit
Kwit

Jest to porównywarka cen asortymentu sklepów Tesco, Alma, Piotr i Paweł oraz Frisco. Po wpisaniu nazwy lub zeskanowaniu kodu kreskowego produktu, program wyświetla ile w poszczególnych marketach trzeba za niego zapłacić. Można też przeanalizować całą listę zakupów, jednak w praktyce sprawdza się to średnio. Aplikacji często brakuje informacji o asortymencie poszczególnych sklepów. Niestety, problem dotyczy nawet bardzo popularnych produktów i znacznie zmniejsza użyteczność porównywarki. Inną wadą jest skupienie bazy danych na ofercie internetowej marketów.

Kwit
Kwit

Poza tym program oferuje mapkę z położeniem poszczególnych lokali oraz możliwość tworzenia listy zakupów. Niektórym może jednak przeszkadzać, że korzystanie z niego wymaga rejestracji.

Kwit
Kwit

Interfejs nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Wygląda przeciętnie i jest prosty w obsłudze.

Kwit
Kwit

Kwit mnie trochę zawiódł. Pomysł na program wydaje się świetny i praktyczny, jednak jego wykonanie wymaga dopracowania. Jeśli twórcy dodadzą kolejne, popularne sieciówki i uzupełnią asortyment tych obecnych, to aplikacja może stać się hitem.

[plus]pomysł

[plus]prosty w obsłudze

[minus]braki w asortymencie poszczególnych marketów

[minus]skupienie na internetowej ofercie sklepów

[minus]wymaga rejestracji

[minus]bezużyteczna porównywarka większej liczby produktów

Cameringo - 5 zł

Aplikacja fotograficzna.

Cameringo
Cameringo

Można powiedzieć, że to Instagram pozbawiony opcji społecznościowych. W programie jest trochę filtrów i ciekawe udogodnienia w interfejsie. Niestety, brakuje w nim ustawień balansu bieli czy ekspozycji, co skreśla go jako podstawową aplikacje do robienia zdjęć.

Cameringo
Cameringo

To co go wyróżnia, to poręczna opcja obejrzenia zrobionych zdjęć oraz okno podglądu pozbawione nałożonych filtrów, dzięki czemu widać oryginalne ujęcie. Niestety, to trochę za mało, żeby uczynić ten program wyjątkowym na tle innych.

Cameringo
Cameringo

Interfejs jest bardzo wygodny i pozbawiony zbędnych elementów, dodatkowo wszystkie potrzebne funkcje ma się pod ręką. Szkoda, że twórcy nie pokusili się o dodanie opcji ustawiania ostrości w dowolnym punkcie

Cameringo
Cameringo

Po Cameringo spodziewałem się znacznie więcej, tym bardziej że nie jest on darmowy. Niestety, poza zestawem mało oryginalnych filtrów i wygodnym interfejsem oferuje on niewiele. W obecnej postaci - nie polecam.

[plus]przemyślany, minimalistyczny interfejs

[plus]wygodny podgląd zrobionych zdjęć

[plus]podgląd ujęcia bez filtrów

[minus]brak ustawień ekspozycji i balansu bieli

[minus]niczym wyjątkowym się nie wyróżnia

Źródło artykułu:WP Komórkomania
aplikacjegryprzeglądy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)