Android L oficjalnie. Co nowego?

Miał być i jest. Nowy Android został dziś oficjalnie zaprezentowany. Nazywa się po prostu L. Nie nawiązuje więc do słodkości, ale nazwa może się zmienić (pewnie Nestle czeka na umowę).

Nowy wygląd

Diametralnie zmienił się interfejs systemu. Nowe wzornictwo nazwano zgrabnie Material Design. Oczywiście większość użytkowników i tak go nie zobaczy, bo producenci smartfonów szczelnie zakryją go własnymi nakładkami, ale pewne rozwiązania zostaną także przeniesione do aplikacji mobilnych firm trzecich.

Interfejs jest oczywiście płaski i wykorzystuje czyste kolory. Fajną zmianą, obok wagonu nowych animacji, jest dodanie perspektywy. Niektóre elementy interfejsu mogą wyglądać tak, jakby były zwieszone w przestrzeni - będą rzucać cień i zgrabnie się animować.

Nowe powiadomienia

Powiadomienia w nowym Androidzie będą wyświetlane od razu na ekranie blokady. Domyślnie będą tam wyświetlane tylko najważniejsze informacje (pozdrowienia dla Google Now), ale listę będzie można rozwinąć.

Przydatną poprawkę wprowadzono także w połączeniach. Jeśli ktoś do nas zadzwoni, gdy będziemy używać jakiejś aplikacji, informacja o połączeniu wyświetli się w niewielkim oknie u góry ekranu. Podobne rozwiązanie jest już wykorzystywane w interfejsach Sony czy LG i jest bardzo wygodne — wystarczy rzucić okiem na informację o połączeniu i zdecydować, czy je odebrać, czy odrzucić z opcją wysłania wiadomości do dzwoniącego.

Zmiany w wyszukiwaniu

Google wprowadził fajną rzecz w wyszukiwarce. Jeśli wynik zapytania prowadzi do strony serwisu, którego aplikacja jest zainstalowana w pamięci telefonu, kliknięcie w link przeniesie od razu do programu, nie do strony internetowej.

Inną ważną nowością jest rozszerzenie listy podpowiedzi o wykorzystywane aplikacje. Telefon ma pamiętać, jakich danych szukaliśmy w konkretnych aplikacjach, i przywoływać je, gdy ponownie będziemy ich szukać.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Wydajność

Nowy Android to nowy wygląd, ale także — a może przede wszystkim — nowy napęd. System wspiera 64-bitową architekturę i ma być zauważalnie szybszy od poprzednika. Ma także mieć mniejszy apetyt na energię dzięki nowemu narzędziu, które będzie precyzyjnie mierzyć zużycie energii i pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie nim. Także gracze mają być zadowoleni z Androida L: gry mają wyglądać lepiej i działać szybciej. Czy przypadkiem nie słyszymy tego każdego roku?

Nowy Android wygląda ładnie i nowocześnie. Będzie w większym stopniu zintegrowany z usługami Google'a i, jeśli wierzyć przedstawicielom firmy, zdecydowanie szybszy. Wszystko pięknie. Ciekawe tylko, kiedy będziemy mogli zaktualizować do niego nasze telefony. Nie wiem jak wy, ale ja KitKata dostałem całkiem niedawno.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Oglądaj Google I/O na żywo! Nokia X, X+ i XL bez nowej wersji oprogramowania Google potwierdza: nowego Androida ujrzymy już dziś. Jest jednak jedno "ale" LG przekonuje, że Knock Code to najlepsze zabezpieczenie telefonu. A z jakiej metody korzystacie Wy? W skrócie: Sailfish OS Saapunki dla Nexusa 4 i smartfon za 67 000 zł na wideo Business Wall of Fame - zagłosuj na najlepszą aplikację dla biznesu Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Launcher 8 Pro, aplikacje do zarządzania powiadomieniami i Copa Toon 2014 Tydzień w krzywym zwierciadle: smartfon Amazonu i okup Nokii Premiera OnePlus One'a opóźniona przez urzędników i najtańszy dual-SIM w Biedronce CAT B15Q wyceniony. Ile kosztuje najtwardszy smartfon z KitKatem? W skrócie: 64-bitowy smartfon Samsunga, Polacy na głównej w App Store i koniec z Dalvikiem Techgadka #4: hej piracie, dlaczego kradniesz? STAR N9500 - telefon sprzedawany z fabrycznie preinstalowanym trojanem Nokia zapłaciła miliony euro okupu szantażystom. O co poszło? W skrócie: iPad Air 2, smartfon Amazonu i rozpakowywanie OnePlus One'a Moment - designerski smartwatch pracujący 30 dni na jednym ładowaniu zmierza na Kickstartera Samsung kupi Nuance, firmę stojącą za S Voice i... Siri? W skrócie: HTC One (E8) na wideo, Huawei Mulan i co się stanie, gdy zjesz telefon Pokaż mi swój smartfon a powiem Ci kim jesteś! Tydzień w krzywym zwierciadle: wyższy poziom imitacji W skrócie: Google Fit, nowy patent Apple'a i Galaxy Tab S na wideo W skrócie: LG G Prime, dostępność i cena G Watcha oraz mundialowy motyw graficzny dla Xperii W skrócie: OnePlus One bez zaproszeń, Galaxy 11 i parodia reklamy iWatcha iOS 8 może pozwolić na korzystanie z dwóch aplikacji naraz

Popularne w tym tygodniu:

Trzy iPhone'y w 2018 roku? Jednym z nich ma być iPhone X Plus LG V30 w końcu w Polsce. Nie jest tanio, ale gratis w przedsprzedaży ratuje sytuację Wycieka Xperia, która zostanie wprowadzona w 2018 roku Pamiętacie LG G Flexa? Jego duchowego następcę może stworzyć firma, po której mało kto by się tego spodziewał Galaxy AI UX - Samsung zdradza, co będzie główną nowością w Galaxy S9? #wSkrócie: Galaxy S9 na zdjęciach, ośmiordzeniowy Apple A11X oraz Honor 7X w Polsce #wSkrócie: Xperia z podwójnym aparatem, Vive Focus i optyka z 5-krotnym zoomem dla smartfonów Face ID okiem kamery rejestrującej obraz w podczerwieni. Jedna rzecz mnie zaskoczyła #wSkrócie: OnePlus 5T bez bezprzewodowego ładowania, nowe Moto Mods w Polsce i kolejna wada Pixela 2 XL Google podsumowuje pierwszy rok Androida Pay w Polsce. Firma ma powody do zadowolenia #wSkrócie: rekord OnePlusa 5T, specyfikacja Xiaomi Mi 7 oraz 20 lat LG w Polsce #wSkrócie: Moto X w sprzedaży, testy wytrzymałości OnePlusa 5T oraz iPhone X za ponad 145 000 zł