Cellna recenzja: Samsung UltraTouch S8300

Cellna recenzja: Samsung UltraTouch S8300

samsung-s8300-45
samsung-s8300-45
Karolina Adamus
29.04.2009 16:00, aktualizacja: 29.04.2009 18:00

Znany niektórym jako model Tocco, Samsung S8300 to drugi na rynku telefon z interaktywnym, dotykowym ekranem, który doczekał się klawiatury numerycznej w obudowie slidera. Pierwszym był HTC Touch Dual, ten jednak nie może pochwalić się tak bogatą funkcjonalnością jak UltraTouch.

PIERWSZE WRAŻENIE

Samsung S8300 robi bardzo dobre wrażenie po wyjęciu z pudełka. Telefon jest wykonany solidnie, obudowa nie trzeszczy, a materiały, z których został wykonany model są miłe w dotyku. Telefon jest jednak bardzo ciężki, jak na model w swojej klasie. Ciężkość jednak nie przeszkadza, a przynajmniej nie mamy wrażenia, że S8300 to bazarowa zabawka.

Użyty w modelu slider jest dobrze wykonany, nie ma żadnych luzów, a obie ruchome części idealnie się dopasowują. Klawiatura numeryczna użyta w telefonie jest wygodna, chociaż jak dla mnie zbyt płaska i śliska. Klawisze są duże, niełatwo więc je pomylić.

Po rozsunięciu slidera z tyłu widzimy aparat cyfrowy. Dzięki takiemu, a nie innemu umiejscowieniu obiektyw nie ma szans się zarysować. Minusem takiego rozwiązania jest jednak przymus rozsuwania slidera za każdym razem, gdy chcemy zrobić zdjęcie.

Obok aparatu znalazło się lusterko pomagające w łapaniu portretów oraz lampa błyskowa. Z dodatkowych skrótów klawiszowych znajdziemy w S8300 przycisk głośności (ustawienia dźwięków i wibracji), klawisz zablokowania ekranu oraz klawisz aparatu.

samsung-s8300-43
samsung-s8300-43

Mimo dotykowej obsługi UltraTouch został dodatkowo wyposażony w trzy klawisze nawigacyjne: odbierania rozmowy, kończenia rozmowy oraz cofania (ten jest bardzo przydatny i pozwolił na wyeliminowanie dodatkowej ikony na ekranie).

PIERWSZE 15 MINUT

Telefon włącza się szybko. Po wczytaniu naszym oczom ukazuje się ekran startowy z dobrze znanymi już z OMNI widżetami. Pasek ze skrótami znajduje się po lewej stronie. Widżety wystarczy złapać i upuścić na ekranie startowym. Pasek działa niestety z opóźnieniem i niezbyt płynnie. Przesuwając widżety ma się wrażenie, że zaraz się zatnie i przestanie działać.

samsung-s8300-141
samsung-s8300-141

Ekran w S8300 jest duży, wygodny i wyraźny. Kontrast i jakość wyświetlacza są znakomite. Od razu da się jednak zauważyć, że ekran reaguje tylko na klikanie opuszkiem palca. Na dotyk stylusem czy paznokciem nie ma żadnego odzewu. Taki sposób działania opóźnia spowalnia obsługę menu (zawsze musimy dokładnie docisnąć ekran, żeby zareagował) i zmniejsza precyzję, przez co trzeba często przechylać telefon i podglądać czy palcem wylądował na tej funkcji, na której miał. W tym momencie klawisz cofania jest niezastąpiony...

Menu telefonu jest przejrzyste i łatwe do ogarnięcia. Zaraz po wejściu do menu w oczy rzuca nam się ikona Google. Telefon obsługuje wyszukiwarkę, pocztę Gmail oraz mapy Google. I tutaj mój pierwszy ogromny zawód. Przy próbie wyszukania aktualnej pozycji w mapach Google telefon żąda połączenia z siecią... komórkową. Przyznam, że w swojej naiwności nie przyjęłam do świadomości faktu, że tak drogi i bogaty w funkcje telefon może nie obsługiwać sieci WLAN. A jednak!

samsung-s8300-19
samsung-s8300-19

Czy to już zasada, że dotykowe slidery nie mogą mieć WiFi (HTC Touch Dual także nie obsługiwał WLAN)?

Po rozczarowaniu brakiem WiFi mój kontakt z przeglądarką www ograniczyłam do sprawdzenia wydajności i szybkości aplikacji. Przeglądarka jest standardowa i takie też funkcje oferuje. Strony wczytują się dosyć szybko. Program można uruchomić na całym ekranie.

PIERWSZE 2 GODZINY

W menu telefonu znajdziemy osobną ikonę dedykowaną muzyce. Odtwarzacz muzyczny w S8300 jest przyjemny i przejrzysty. Funkcje takie, jak equalizer czy losowe odgrywanie utworów zostały umieszczone zaraz nad paskiem postępu muzyki. Nie trzeba się więc za każdym razem zagłębiać w ustawienia, aby dostosować opcje. Odtwarzacz może być uruchomiony w tle.

samsung-s8300-20
samsung-s8300-20

Jakość muzyki jest zaskakująco dobra. Dźwięk jest mocny, wyraźny i głośny, zarówno na głośniku, jak i słuchawkach. Do zestawu z komórką dołączono słuchawki 3,5 mm (douszne kanałowe) z adapterem wyposażonym w pilot.

Osobną ikonę w menu poświęcono także na organizator z kalendarzem, notatkami, zadaniami, kalkulatorem itp. W programach tych możemy wykorzystać klawiaturę numeryczną slidera, jeżeli nie lubimy bawić się w klikanie po ekranie. Każdego miłośnika QWERTY spotka tutaj rozczarowanie. Telefon nie obsługuje pełnej klawiatury, nawet wirtualnej. To kolejny spory minus dla telefonu za niewykorzystanie w pełni dotykowych możliwości ekranu.

APARAT CYFROWY

Ponieważ S8300 jest typowym kamerofonem postanowiłam się szczegółowo przyjrzeć funkcjom aparatu i kamery.

Po wejściu do menu możemy wybrać jeden z trzech trybów: aparatu (funkcje mogą być ustawione wedle naszych potrzeb), scenerii (automatyczne ustawienia w zależności od okazji) oraz kamery (tryb nagrywania filmów).

samsung-s8300-41
samsung-s8300-41

UltraTouch został wyposażony w 8 megapikselowy aparat, który świetnie spełnia swoją rolę. Zdjęcia wychodzą wyraźne, barwy nie zlewają się, a kontrast jest oddany idealnie. Fotki wykonane S8300 mają minimalną ziarnistość. Jedyne do czego można się przyczepić to, że zdjęcia wychodzą trochę prześwietlone.

Aparat wspomagany jest przez lampę błyskową, która za wiele nie pomaga, ale i nie szkodzi.

Menu aparatu jest wygodne. Funkcje zostały rozmieszczone po bokach i nie przeszkadzają w robieniu zdjęć. Aparat w S8300 oferuje tryb: jednokrotny, wielokrotny, panoramę, detekcję uśmiechu, mozaikę oraz ramki. Flesz można ustawić na tryb automatyczny lub samemu włączyć i wyłączyć. Jedną z dostępnych pod ręką funkcji jest też ustawienie wartości ekspozycji.

samsung-s8300-28
samsung-s8300-28

W ustawieniach aparatu znajdziemy bardziej zaawansowane funkcje jak tryb makro, wykrywanie twarzy, samowyzwalacz, balans bieli, efekty, ISO, pomiar ekspozycji, stabilizację obrazu, WDR (łapanie szczegółów zarówno na pierwszym, jak i drugim planie) oraz detekcję mrugania.

Jeśli nie chcemy ingerować w ustawienia i bawić się dostosowaniem balansu bieli itp. możemy przejść do trybu scenerii i wybrać jedno z dostępnych gotowych szablonów ustawień. Samsung pomyślał o wielu okazjach. Scenerię można ustawić na: automatyczną, portret, krajobraz, noc, sport, w pomieszczeniu, plaża/śnieg, zachód słońca, świt, kolory jesieni, fajerwerki, tekst, światło świecy oraz pod słońce.

samsung-s8300-26
samsung-s8300-26

Aparat w UltraTouch posiada funkcję nagrywania filmów. Kamerę można ustawić na jeden z czterech trybów: normalny, limit dla MMS, powolny ruch oraz szybki ruch. W trybie normalnymi przyspieszonym filmy można nagrywać maksymalnie w rozdzielczości 720 x 480 pikseli. W trybie powolnym już tylko w 320 x 240, a w trybie MMS 176 x 144 pikseli.

PIERWSZE 2 DNI

Jak można się było spodziewać bateria nie wytrzymała długo. Po niecałych dwóch dniach przy intensywnym użytkowaniu trzeba spodziewać się, że telefon zacznie błagać o doładowanie. Baterię znacznie nadwyręża korzystanie z aparatu, a że jest on najbardziej atrakcyjną funkcją w telefonie, można się nastawić na ładowanie baterii co 2-3 dni. Jeśli będziemy korzystać tylko z podstaw jak kilka krótkich rozmów i SMS-y, telefon wytrzyma do 3-4 dni.

samsung-s8300-11
samsung-s8300-11

W czasie testu telefonu zauważyłam, że menu potrafi mieć opóźnienia. Najbardziej widoczne jest to jak już wspomniałam w przypadku widżetów.

Jakość rozmów w S8300 jest bardzo dobra. Rozmówcę słyszy się głośno i wyraźnie, połączenie ani razu nie zostało zerwane.

Telefon został wyposażony w kartę o pojemności 1GB i z tą działa wyśmienicie. Sprawdziłam model także z kartą 8GB i tu już było gorzej. Komórce zajęło trochę czasu zapisywanie i odczytywanie danych z karty. Różnica w prędkości nie jest zniechęcająca, ale mimo wszystko widoczna.

samsung-s8300-42
samsung-s8300-42

Samsung S8300 posiada również obsługę formatu filmów DivX/XviD, co jest znanczym plusem. Na sporych rozmiarów ekranie bardzo wygodnie ogląda się filmy w avi. Nie zauważyłam spowolnień i zacięć podczas odtwarzania plików.

PODSUMOWANIE

Biorąc Samsunga S8300 do ręki po raz pierwszy myślałam, że będę testować kolejny dotykowy model z interaktywnym menu i bogatą specyfikacją. Wystarczyło kilka godzin zabawy, abym doszła do wniosku, że UltraTouch to zwykły model ukierunkowany na funkcje aparatu wyposażony w dotykowy wyświetlacz właściwie jako miły dodatek. Jeśli szukacie dobrego kamerofonu S8300 będzie świetnym wyborem. Dotykowy wyświetlacz będzie dodatkowo fajnym gadżetem.

Obraz

Zalety:

  • dotykowy slider,
  • stylowy, nowoczesny wygląd,
  • aparat o wysokiej jakości z mnóstwem funkcji,
  • ekran AMOLED,
  • wbudowany GPS z obsługą A-GPS,
  • Bluetooth z profilem A2DP,
  • obsługa DivX/XviD,
  • radio FM z RDS,
  • aplikacje Google

Wady:

  • brak pełnej klawiatury ekranowej,
  • brak WiFi,
  • spowolnienia interfejsu,
  • brak reakcji na paznokieć i stylus.

Ocena: 7/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)