Cellna recenzja: NOKIA E71

Cellna recenzja: NOKIA E71
Karolina Adamus

25.07.2008 11:30, aktual.: 25.07.2008 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia E71 to prawdziwa konkurencja dla biznesowych modeli znajdujących się obecnie na rynku. Producent wyposażył telefon nie tylko w doskonałe funkcje pomagające w codziennej pracy, ale i znakomite multimedia, którymi można nacieszyć się w czasie wolnym.

[swf]http://patrz.pl/player.partner.19.swf?id=360214&r=5&o=360214&w=19&color1=f1f1f1&color2=00589e&color3=c63bae,425,349,8,ffffff[/swf]

Nokia E71 to prawdziwa konkurencja dla biznesowych modeli znajdujących się obecnie na rynku. Producent wyposażył telefon nie tylko w doskonałe funkcje pomagające w codziennej pracy, ale i znakomite multimedia, którymi można nacieszyć się w czasie wolnym.

WYGLĄD

Podobnie jak E66, równocześnie wydany model, i E71 wprost urzeka wyglądem. Telefon jest elegancki, stylowy i robi niesamowite wrażenie estetyczne. Obudowa została wykonana z materiałów wysokiej jakości, co czuć pod palcami. Niestety metalowe części i ekran smużą się od dotyku, co po pewnym czasie zaczyna wyglądać nieciekawie.

Jeżeli chodzi o klawiaturę QWERTY jest ona zarówno plusem, jak i minusem telefonu. Jak już wspomniałam pozwoliła na zmniejszenie rozmiarów komórki, ale jej wykonanie nie jest do końca udane. Klawisze są twarde, ale dość miękko osadzone i nie ma pomiędzy nimi nawet milimetra przerwy. Łatwo przez to wcisnąć kilka liter na raz. Klawiaturę QWERTY w E71 można potraktować jako dodatek do całości. Jeżeli często z niej korzystacie w innych modelach, proponowałabym przed zakupem wypróbowanie na żywo.

Obraz

Pozostałe trzy skróty domyślnie prowadzą do kontaktów, kalendarza i poczty e-mail. Do każdego z czterech klawiszy możemy przypisać dowolną funkcję i program w komórce. Mamy możliwość dostosowania dwóch trybów klawiszy – przy krótkim kliknięciu i przy długim przytrzymaniu. I tak na przykładzie Kontaktów – gdy raz klikniemy, otwiera się książka adresowa, gdy przytrzymamy przycisk otwiera się okno Nowy kontakt.

Obraz

EKRAN

Nokia E71 została wyposażona w ekran bardzo dobrej jakości o rozdzielczości QVGA (320 x 240 pikseli) z paletą 16 milionów kolorów. Przekątna ekranu to 2,36 cala (powierzchnia robocza 36 x 50 mm), czyli niewiele mniej niż np. w modelach N73, czy N82. Po przestawieniu z modelu E61i, który jest najbliższym poprzednikiem telefonu, można czuć lekki niedosyt. Wyświetlacz wydaje się mały. Na szczęście jest przejrzysty (nie ma ziarnistości) i można się do niego szybko przyzwyczaić.

Obraz

INTERFEJS

Nokia wyposażyła swój biznesowy model w najnowszy interfejs S60 3.1 Edition bazujący na Symbianie 9.2. Nowością w stosunku do poprzedniego jest opcja zmiany klawiszy opisywana przeze mnie wcześniej, zmieniony wygląd ikon oraz funkcja zmiany trybów.

Obraz

BIURO

Nokia E71 jest modelem skierowanym głównie do klientów biznesowych, dlatego funkcje biurowe to w niej podstawa. Na tym polu Nokia spisała się przyzwoicie, wyposażając komórkę w szereg przydatnych aplikacji i funkcji.

I tak do dyspozycji mamy rozbudowany kalendarz, kalkulator i konwerter, wyszukiwarkę plików znajdujących się w każdym zakamarku telefonu, aplikację QuickOffice, dzięki której możemy przeglądać i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne i prezentacje, aplikację Adobe PDF, program pakujący pliki Zip oraz aktywne notatki, Intranet, słownik i aplikację zarządzającą klawiaturą bezprzewodową.

Obraz

MUZYKA/WIDEO

Mimo, że Nokia E71 jest modelem typowo biznesowym, świetnie spisuje się także od strony multimedialnej. Telefon odtwarza najpopularniejsze formaty muzyczne (.mp3, .wma, .aac, AAC+, eAAC+), filmowe (Flash Lite 3, .mp4, .3gp) oraz odczytuje podcasty audio (.rm, .eAAC+) i wideo (.3gp, mp4, .rm). Komórka oferuje radio FM oraz Visual Radio, a także wejście 2,5 mm na słuchawki i głośniki zewnętrzne.

Obraz

Filmy odtwarzane są w E71 przez standardowy już program RealPlayer. Zastosowano też ten sam odtwarzacz muzyki co innych modelach Nokii.

APARAT/KAMERA

3,2-megapikselowy aparat cyfrowy jest dowodem na to, że Nokia postanowiła rozszerzyć nieco multimedialną stronę swoich biznesowych komórek. Aparat łapie fotki w maksymalnej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli w formacie JPEG lub EXIF. Do dyspozycji mamy flesz LED (dosyć mocny jak na diodę), funkcję Auto Focus, Makro (10-60 cm) oraz standardowe tryby robienia zdjęć i dostosowania jasności, kontrastu itp.

Obraz

Na przedzie telefonu znajduje się również kamera służąca do wideo połączeń rejestrująca obraz w jakości QCIF (128 x 96 pikseli).

INNE MULTIMEDIA

Pozostałe multimedia, o których warto wspomnieć to sklep muzyczny (Nokia Music Store), który udostępnia bazę utworów do ściągnięcia za określoną sumę, Visual Radio, odtwarzacz Flash Lite 3, dźwięki 3D oraz podcasty audio i wideo.

PAMIĘĆ

Telefon został wyposażony w wystarczającą ilość pamięci (110 MB), aby spokojnie zmieścić w nim najważniejsze rzeczy i nie przejmować się kartą pamięci. Jeżeli chodzi o RAM producent postarał się i mamy do dyspozycji 128 MB. Dzięki temu, oraz połączeniu z szybkim procesorem (ARM11 369 MHz) śmiga jak błyskawica. Przestawienie się po używaniu E71 z powrotem na starsze modele jest wręcz katorgą.

Obraz

ŁĄCZNOŚĆ

Pod względem łączności, żaden użytkownik E71 nie powinien narzekać. Telefon oferuje podstawowe połączenia w zakresie sieci 2G, w tym GRPS i EDGE klasy 32, CSD i HSCSD, a także obsługę sieci 3G, w tym UMTS (WCDMA oraz HSDPA o prędkości 3,6 Mb/s).

Nokia E71 została wyposażona w możliwość przesyłania danych za pomocą Bluetooth (2.0), technologii IrDa, kabla USB (mikro USB) oraz WLAN (WiFi IEEE 802.11b/g).

Obraz

BATERIA

Ze względu na ilość „energożernych” funkcji spodziewałam się naprawdę krótkiego okresu pracy komórki. Miło się jednak zaskoczyłam. Bateria BP-4L o pojemności 1500 mAh spokojnie wystarcza na 5 dni korzystania z telefonu przy wyłączonym Bluetooth, 3G, skanowaniu WiFi i nieaktywnym GPS. Gdy chcemy skorzystać (1-4 godzin) z wymienionych funkcji, żywotność baterii spada do 3 dni, co i tak jest niezłym wynikiem.

Obraz

DODATKI

Z dodatkowych funkcji, jakie wprowadzono do modelu E71 należy przede wszystkim wymienić wbudowany odbiornik GPS. Telefon dostarczony jest z aplikacją Mapy, która idealnie współgra z wbudowanym GPS. Program wystarczy na początek przygody z nawigacją, ale jeżeli macie zamiar korzystać z niej częściej dobrze by było zaopatrzyć się w takie programy, jak TomTom, czy Garmin. TomTom spisuje się znakomicie. Nie miałam żadnych problemów ani z wykryciem odbiornika, ani ze zrywaniem sygnału. Nawigacja działa poprawnie zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Nie zraźcie się jednak, jeżeli za pierwszy razem telefon będzie długo szukał satelitów. Pierwsze połączenie może zająć nawet 20-30 minut, potem jest już znacznie szybciej.

Obraz

PODSUMOWANIE

Jak wspomniałam w wideo recenzji, Nokię E71 można polecić każdemu użytkownikowi szukającemu komórki zaawansowanej, nie tylko klientom biznesowym. Telefon świetnie spisuje się jako narzędzie pracy i centrum multimedialne. Poważną wadą komórki może być tylko klawiatura, która nie należy do najwygodniejszych. W mojej opinii jest to jednak tylko kwestia przyzwyczajenia.

Obraz

Zalety:

  • stylowy wygląd,
  • szybkość interfejsu,
  • wbudowany GPS,
  • WiFi,
  • świetnej jakości głośnik,
  • 3,2-megapikselowy aparat cyfrowy.

Wady:

  • mało wygodna klawiatura QWERTY,
  • brudząca się obudowa.

Ocena: 9/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)