Cellna recenzja: HTC Touch Pro2
HTC Touch Pro2 to jeden z dwóch modeli zapowiedzianych przez producenta na tegorocznych targach MWC 2009. To już drugi model o nazwie Pro, jednak o odświeżonym wyglądzie i funkcjach. Touch Pro2 w przeciwieństwie do poprzednika posiada slider wychylany o 90 stopni (podobnie jak TyTN II) oraz możliwość organizowania wideo konferencji.
22.09.2009 | aktual.: 22.09.2009 18:00
WYGLĄD
HTC Touch Pro2 nie sprawia dobrego pierwszego wrażenia. Telefon jest typową „cegłą” – duży, nieporęczny i gruby. Użyte w telefonie tworzywo też pozostawia wiele do życzenia. Przód telefonu został wykonany z plastiku chroniącego ekran, tył to już w ogóle inna bajka. Klapka na baterię szybko się luzuje i dosłownie wypada z naszych rąk. Przy każdej próbie odblokowania telefonu (klawiszem włączenia) przy okazji otwierałam klapkę do baterii i musiałam ją z powrotem wkładać.
- duży ekran (3,6”)
- dotykowy suwak zoomu (może być użyty w galerii, odtwarzaczumuzycznym, czy w przeglądarce)
- cztery fizyczne klawisze (odbierania i kończenia rozmowy, startu i cofania)
- rysik do obsługi menu
- niezwykle wygodna klawiatura QWERTY (5-rzędowa)
- slider wychyla się o pewien kąt, podobnie jak w TyTN II
- na tylnej obudowie klawisz wyłączenia mikrofonu podczas rozmowy
- wyjątkowo duży (116 x 59.2 x 17.3 mm) i ciężki (178.5 g)
- jedno wejście na kabel USB, ładowarkę i słuchawki
- źle wykonana klapka do baterii, która zbyt szybki się luzuje i non stop odpada
- aparat nie chroniony przez obudowę
- slider przy wychyleniu sprawia wrażenie mało stabilnego
INTERFEJS
W modelu HTC Touch Pro2 widać, że producent chce jak najbardziej przystosować interfejs swoich telefonów do dotyku. W telefonie znajdziemy dobrze znany TouchFLO 3D, jednak lekko odświeżony. Po pierwsze dodano nową zakładkę, jaką jest Kalendarz. Po drugie dostosowano interfejs do widoku panoramicznego, który zmienia się po zmianie położenia telefonu. Po trzecie wchodząc do menu nie ujrzymy już „windowsowego” rozmieszczenia ikon. Aby korzystać z typowego dla WM interfejsu trzeba wejść teraz znacznie głębiej w menu. Interfejs w Pro2 jest bardzo wygodny i szybki w obsłudze.
- nowa zakładka: Kalendarz (pozwala na szybsze zapisywanie przypomnień i wydarzeń, aby zmienić miesiąc wystarczy przeciągnąć palcem po ekranie, do kalendarza można też dopisać pogodę)
- panoramiczny tryb interfejsu (po rozsunięciu klawiatury lub przechyleniu telefonu) – baaaardzo wygodna funkcja
- zmieniony wygląd Startu – po kliknięciu Start siatka skrótów (która można dostosować), po wejściu dalej w All Programs – wszystkie aplikacje zainstalowane w telefonie
- interfejs całkowicie dostosowany do dotyku, rysika trzeba używać tylko w programach
- zrezygnowano z siatki skrótów w menu na rzecz listy z kinetycznym przewijaniem
- świetna reakcja ekranu na dotknięcie, interfejs działa szybko i stabilnie
- podczas przewijania kintycznego na liście programów łatwo można wcisnąć inną aplikację
FUNKCJA TELEFONU
O książce adresowej i panelu telefonu nie ma co się rozpisywać. Każdy, kto widział ostatnie modele HTC z TouchFLO3D szybko zorientuje się w funkcjach telefonu. Przydatną funkcją jest wykorzystanie akcelerometra do wyciszenia dzwonka podczas połączenia przychodzącego, nowa technologia Straight Talk oraz klawisz mikrofonu z tyłu obudowy. Technologia Straight Talk powoduje eliminację zbędnych dźwięków podczas rozmowy i wyciszenie hałasu ruchu drogowego.
- jak zwykle wygodna i rozbudowana książka adresowa
- wyciszenie dzwonka po odwróceniu telefonu ekranem do dołu
- technologia Straight Talk eliminująca hałas ulicy
- z tyłu obudowy klawisz wyłączenia mikrofonu podczas rozmowy (wystarczy ponownie kliknąć, aby włączyć mirkofon)
- jak zwykle wygodna funkcja uzupełniania numeru podczas wpisywania cyfr (nie potrzeba wchodzić do książki adresowej, wystarczy w panelu telefonu kliknąć odpowiednie litery lub cyfry)
MUZYKA
Smartfony firmy HTC nie są modelami czysto muzycznymi, co widać po jakości muzyki, jaka wydobywa się z ich głośników. W przypadku Touch Pro2 nie jest inaczej. Jakość dźwięku w telefonie można uznać za zadowalającą, ale na kolana nie powala. Głośnik gra wystarczająco mocno, ale zaczyna charczeć przy wyższej głośności. Na szczęście producent zadbał o dobre oprogramowanie, aby zarządzanie muzyką było przyjemne.
- wystarczająco dobra jakość dźwięku do codziennego słuchania muzyki
- wygodny odtwarzacz muzyki przystosowany do obsługi palcem
- specjalna muzyczna zakładka w interfejsie z wygodną przeglądarką albumów
- equalizer w postaci osobnej aplikacji Audio Booster
- to samo wejście na ładowarkę, kabel USB i słuchawki (nie można jednocześnie słuchać muzyki i ładować telefon)
- w specyfikacji jest radio FM, ale nie ma programu, który go obsługuje
- nie ma wejście 3,5 mm (duży błąd, jak na tak drogi smartfon)
WIDEO
Odtwarzanie filmów na 3,6-calowym ekranie to sama przyjemność. Oczywiście, jeżeli film ma rozszerzenie .3gp lub .mp4. Telefon nie obsługuje nistety XviD/DivX. Jeśli chcecie odtwarzać .avi musicie zakupić specjalną aplikację. Filmy w .mp4 i .3gp chodzą na smartfonie płynnie. Wychylana obudowa jest tutaj świetnym dodatkiem. Telefon można położyć na stole i wygodnie oglądać film. Nie trzeba komórki stale trzymać w dłoni.
- pełnoekranowy odtwarzacz filmów
- wygodne oglądanie na dużym ekranie
- odtwarzanie .mp4 oraz .3gp
- aby odtwarzać XviD/DivX trzeba zainstalować dodatkowy program
APARAT/KAMERA
HTC Touch Pro2 to telefon wysoko zaawansowany technicznie. Dziwi więc fakt, dlaczego producent zdecydował się na jedynie 3-megapikselowy aparat. Najwyraźniej uznał (i dobrze), że nie tylko liczba megapikseli czyni zdjęcie dobrym jakościowo. Fotki uzyskane aparatem w Pro2 mają jakość zadowalającą, jednak nie wyśmienitą. Aparat spisuje się dobrze zarówno z trybie zwykłym, jak i makro. Małe elementy takie, jak tekst są rozpoznawalne na zdjęciu. Zdjęciom brakuje kontrastu, ale za to są ostre. Barwy są źle odwzorowane, ale nie zlewają się. Jakość zdjęć w Pro2 oceniłabym na średni poziom.
- nie trzeba włączać trybu makro, aby zrobić zdjęcie z bliska
- wiele dodatkowych funkcji
- zdjęcia zaledwie średniej jakości
- tylko 3 Mpix (na tak zaawansowany model to mało)
- brak dedykowanego klawisza dla aparatu (aby zrobić zdjęcie trzeba klikać w ekran)
- brak diody LED (nie jest to duża wada, ale czasem flesz się jednak przydaje)
- brak modnego ostatanio geotaggingu
APLIKACJE
Jak każdy smartfon z Windows Mobile, również i Touch Pro2 został wyposażony w dodatkowe aplikacje umożliwiające korzystanie z funkcji telefonu. Pro2 został wyposażony w moduł GPS, jednak nie znajdziemy w nim domyślnie zainstalowanego oprogramowania do nawigacji. Jedynym programem związanym z GPS jest Google Maps. Przynajmniej tyle.
Z biznesowych aplikacji w Pro2 znalazły się: Adobe Reader LE, Excel Mobile, OneNote Mobile, PowerPoint Mobile, Word Mobile oraz World Card Reader.
Touch Pro2 posiada także domyślnie wgraną przeglądarkę Opera Mobile 9.5, która wraz z ekranem WVGA o przekątnej 3,6 cala stanowią zgrany duet. Serfowanie po sieci jest bardzo wygodne. Strony w trybie poziomym mieszczą się prawie w całości na ekranie.
- aplikacje biurowe Office Mobile, Adobe Reader LE, World Card Mobile,
- Opera Mobile 9.5 w pełnej wersji
- ActiveSync do synchronizacji
- Google Maps I YouTube
- Jblend – menadżer aplikacji Java
- JETCET Presenter 5 – aplikacja do odczytu prezentacji
- brak aplikacji do nawigacji (tylko Google Mobile)
PODSUMOWANIE
HTC Touch Pro2 to telefon wyższej klasy, przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników. Czy aby na pewno? W porównaniu do swojego poprzednika telefon nie prezentuje wielu zmian. Sam interfejs można wgrać również do Touch Pro, a zmieniona obudowa nie wystarczy, aby zachęcić do zmiany.
Jeśli chodzi o wydajność telefonu, można z czystym sumieniem polecić ten model. Wolny i niestabilny WM przechodzi do historii. Pro2 został wyposażony w ten sam procesor, co jego przewodnik i mimo ekranu większej rozdzielczości radzi sobie tak samo dobrze, a czasem i lepiej niż pierwszy Pro.
W przypadku multimediów nie jest już jednak tak idealnie. Jedynym wyraźnym plusem może być tylko serfowanie w Internecie (w Operze Mobile 9.5). Jakośc muzyki jest już „tylko” standardowa, a brak programu do nawigacji i średnia jakość zdjęć to już znaczne minusy dla modelu.
HTC Touch Pro2 to telefon nie wart swojej rynkowej ceny. W sklepach model można kupić za minimum 2000 zł, czyli znacznie za dużo.
Ocena: 7/10