Prototyp modularnego smartfona Project Ara już działa. Dokładanie modułów jest bajecznie proste

Prototyp modularnego smartfona Project Ara już działa. Dokładanie modułów jest bajecznie proste

Prototyp modularnego smartfona Project Ara już działa. Dokładanie modułów jest bajecznie proste
Konrad Błaszak
01.06.2015 14:36, aktualizacja: 01.06.2015 16:36

Konferencja Google I/O przyniosła szereg informacji nie tylko o najważniejszych produktach jak Android, ale również o tych mniej znanych projektach. Jednym z nich był Project Ara, czyli modułowy smartfon. Co ciekawe, działający prototyp został zaprezentowany na żywo.

Na konferencji Google I/O głównym wydarzeniem dla fanów smartfonów była prezentacja Androida M, który na pierwszych wideoprzeglądach prezentuje się jako udana ewolucja w stosunku do Lollipopa. Mniej interesujące były informacje o Androidzie Wear, ponieważ nie zostało powiedziane nic nowego. Oczywiście ta konferencja to nie tylko najgłośniejsze projekty Google'a, ale również wiele rewolucyjnych rozwiązań jak Tango, inteligentna tkanina Jacquard czy zapowiadany już od dłuższego czasu Project Ara.

Project Ara to smartfon, który składa się z modułów uzbrojonych w poszczególne podzespoły. Założenie jest takie, że będziemy mogli modyfikować nasze urządzenie według potrzeb. Gdy nie będziemy potrzebować aparatu, to można go będzie zastąpić większą baterią lub większa pamięcią, a gdy telefon zacznie zwalniać to wystarczy dołożyć RAM-u, a nie wymieniać całe urzadzenie. Pierwszy prototyp został pokazany na filmie już kilka miesięcy temu, ale dopiero na konferencji Google I/O pokazano go na żywo (wszystko o projekcie od 1:17:55, a składanie smartfona od 1:19:10):

Google I/O 2015 - A little badass. Beautiful. Tech and human. Work and love. ATAP.

Jak widać na filmie, po zamontowaniu podstawowych podzespołów jak procesor, bateria i głośniki inżynier oddziału Google ATAP, Rafa Camargo, uruchomił smartfona, który działał bez problemów. Potem bez jego wyłączania zamontował również aparat oraz zrobił nim zdjęcie, które możecie zobaczyć poniżej.

Wszystko to stało się w kilkanaście sekund i zapewne inne podzespoły będzie można zmieniać równie łatwo (oczywiście do wymiany baterii czy procesora będzie trzeba wyłączyć urządzenie). Sam smartfon wyglądał bardzo oryginalnie, ponieważ każdy z modułów miał inne zdjęcia na swojej powierzchni. Niestety są to jedyne informacje jakie poznaliśmy w trakcie tego wystąpienia, a więcej dowiemy się na następnej konferencji dla deweloperów, która zostanie zapowiedziana wkrótce.

Nadal nie wiadomo, kiedy Project Ara będzie miał komercyjny start, ale w drugiej połowie tego roku ma trafić do Portoryko na pierwsze testy. Światowa premiera zapewne odbędzie się najwcześniej w 2017. Zastanawiające jest również, to ile będzie różnych endoszkieletów. Oglądając wcześniejszy firm promocyjny możemy się spodziewać, że w przyszłości Ara będzie dostępna w różnych wielkościach i z różnymi układami miejsc na moduły.

Warto również przypomnieć, że Ara nie jedynym projektem modułowego smartfona, a konkurentem jest chociażby PuzzlePhone. Innym ciekawym projektem jest nexpaq, czyli specjalny pokrowiec na smartfona, który również będzie można modyfikować za pomocą modułów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)