Dzięki Project Ara sam stworzysz wymarzonego smartfona

Dzięki Project Ara sam stworzysz wymarzonego smartfona29.10.2013 13:41
Project Ara, czyli modułowy telefon Motoroli (fot. phonearena)
Project Ara, czyli modułowy telefon Motoroli (fot. phonearena)
Mateusz Żołyniak

Moto X daje rozbudowane możliwości personalizacji, ale to pestka w porównaniu z nowym pomysłem Motoroli. Project Ara ma bowiem pozwolić na samodzielny wybór podzespołów i składanie wymarzonego smartfona.

Powracająca na rynek z modelem Moto X Motorola postawiła na rozbudowane opcje modyfikacji wyglądu urządzenia. Użytkownik może sam wybrać poszczególne elementy smartfona i ich kolorystykę. Amerykanie idą jednak o krok dalej: dzisiaj zapowiedzieli Project Ara, który ma umożliwić tworzenie wymarzonych telefonów poprzez własnoręczne dobieranie podzespołów.

Idea projektu Ara jest podobna do tej przyświecającej twórcom konceptu modułowego telefonu Phoneblocks, który jakiś czas temu opisywali szczegółowo koledzy z Gadżetomanii. Zresztą przedstawiciele Motoroli mieli okazję porozmawiać z jego twórcą, Dave'em Hakkensem.

Project Ara (fot. phonearena)
Project Ara (fot. phonearena)

Według nowego pomysłu Motki smartfon ma się opierać na szkielecie wewnętrznym (endoszkielet), czyli ramce, do której będą montowane różne moduły. Należą do nich specjalnie zaprojektowane baterie, aparaty, czytniki linii papilarnych, chipy łączności (NFC, Wi-Fi, LTE), przeróżne sensory (magnetometr, żyroskop, akcelerometr), a nieco później nawet klawiatury czy pady.

Motorola Project Ara (fot. phonearena)
Motorola Project Ara (fot. phonearena)

Najważniejsze jest jednak to, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy Motorola ma wypuścić specjalny MDK (Module Developer's Kit). Pozwoli to firmom trzecim (a nawet pojedynczym twórcom) na przygotowywanie własnych modułów. Nie będziemy więc zdani jedynie na łaskę Amerykanów, a wybrane podzespoły można będzie kupować jak kiedyś karty graficzne, procesory, zasilacze czy RAM do komputerów stacjonarnych.

Motorola już teraz przygotowuje pierwsze warsztaty, podczas których przedstawiciele firmy prezentują projekt Ara i objaśniają, jak tworzyć moduły. W rozwoju modułowego smartfona może pomóc w zasadzie każdy. Wystarczy zarejestrować się jako Ara Scout i co miesiąc będzie można dzielić się z firmą pomysłami na rozwój projektu (przez aplikację na Androida i iOS).

Moim zdaniem projekt zapowiada się niezwykle interesująco i może okazać się przełomem na rynku mobilnym. Ba, Ara może zapoczątkować nową erę tworzenia i doboru smartfonów, w której użytkownicy nie są zdani na gotowe rozwiązania i mogą sami decydować o funkcjach urządzenia.

Samodzielnie będzie można wybrać rodzaj, wielkość i jakość ekranu, układ główny, moduły łączności czy aparat. Być może dzięki temu na rynku znacznie szybciej będą pojawiać się pomysłowe technologie, jak choćby MEMS czy Pelicana, które pozwalają na ustawianie ostrości po zrobieniu zdjęcia, chipsety z dodatkowymi koprocesorami przejmującymi część zadań głównego CPU czy nowe typy sensorów. Patrząc na Moto X, nie trzeba bać się o optymalizację. Motka to w końcu firma Google'a.

Źródło: Phone Arena • Motorola • własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)