3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły

Co jakiś czas na pojawia się technologia, na której widok myśli się "to musi być hit!". Po latach często okazuje się jednak, że wcale nie musiał.

LG P920 Optimus 3D

LG P920 Optimus 3D

Smartfony z ekranami 3D

Pierwsze komórki z ekranami 3D niewymagającymi zakładania specjalnych okularów pojawiły się na rynku ponad dekadę temu, ale bez wątpienia najgłośniejszymi premierami tego typu były modele LG Swift 3D i HTC Evo 3D? Oba trafiły na globalny rynek w 2011 roku, kiedy to wydawało się, że technologia ta jest już wystarczająco dojrzała, by wyznaczyć naturalny kierunek rozwoju smartfonów, bo przecież dodanie do filmów i gier głębi nie mogło się nie udać. Minęły jednak 4 lata i konia z rzędem temu, kto uda się teraz do sklepu i znajdzie choć jeden telefon z ekranem 3D.

HTC Evo 3D i LG Swift 3D

HTC zrezygnowało z trójwymiarowego pomysłu tak samo szybko, jak na niego postawiło, a LG jeszcze przez kilka miesięcy próbowało swoich sił na wybranych rynkach (głównie azjatyckich) wypuszczając takie twory jak LG Optimus 3D Cube i Optimus 3D Max. Ostatecznie jednak również i Koreańczycy całkowicie odpuścili sobie zabawę w 3D, a dziś takie ekrany raz po raz goszczą co najwyżej na pokładach smartfonów i tabletów nikomu nieznanych chińskich producentów.

Dlaczego trójwymiarowe wyświetlacze się nie przyjęły? Przyczyn było wiele, a najważniejsze to niedobór treści, konieczność patrzenia na ekran pod ściśle określonym kątem i męczenie wzroku kończące się w niektórych przypadkach silnym bólem głowy.

Rozszerzona rzeczywistość

Pamiętacie jeszcze takie aplikacje jak Layar czy Wikitude? Ciężko nie pamiętać, bo ta pierwsza była swego czasu preinstalowana na wielu urządzeniach i wpychana konsumentom wręcz na siłę. Co istotne, nikt nie miał tego nikomu za złe, bo bo przecież spacerowanie po mieście z telefonem w ręku i wyświetlanie informacji o mijanych obiektach bezpośrednio na obrazie przechwytywanym z kamery to super sprawa, nie? No właśnie nie.

Z czasem obie wspomniane apki wyewoluowały w swoiste skanery wyświetlające informacje o fotografowanych produktach, dziełach sztuki czy też plakatach filmowych. Pierwotne założenia — choć działały na wyobraźnię — nie przyjęły się, bo nikt nie miał ochoty czytać notek z Wikipedii z telefonem skierowanym w stronę Wieży Eiffla i obracać się jak baletnica o 360 stopni w celu znalezienia pobliskiej kawiarni, gdy wszystkie informacje można w wygodny sposób wygooglać, a do celu dotrzeć dzięki czytelnej mapie. Kto wie, może rozszerzona rzeczywistość wróci do łask, gdy inteligentne okulary zdobędą popularność. O ile zdobędą…

Wideorozmowy

Tak, wiem, Skype i inne komunikatory do prowadzenia rozmów wideo trzymają się całkiem nieźle, więc ciężko nazwać tę technologię 100-procentowym niewypałem. Umieściłem jednak wideorozmowy w tym zestawieniu ze względu na skalę ich popularności.

Zobacz również: Nokia: moja miłość

Wideorozmowy

Możliwość zobaczenia znajdującego się w zupełnie innym miejscu rozmówcy przez dekady rozpalała wyobraźnię pisarzy i twórców filmów science fiction. Żyjący w 2015 roku bohaterowie "Powrotu do przyszłości II" traktowali wideorozmowę z szefem czy sąsiadem jako coś naturalnego. Dawniej wydawało się, że przed prowadzeniem wirtualnych rozmów twarzą w twarz powstrzymuje nas jedynie nierozwinięta technologia. Nawet jeszcze na początku XXI wieku ciężko było uwierzyć, że dni tradycyjnych połączeń głosowych nie są jeszcze policzone.

Dziś technologia nie stanowi już dla nas żadnej bariery i — owszem — mnóstwo ludzi prowadzi w ten sposób rozmowy z przebywającą za granicą rodziną, ale przypomnijcie sobie, kiedy ostatni raz widzieliście na mieście mężczyznę, który rozmawia z żoną gapiąc się w ekran smartfona? No właśnie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Lokowanie produktów - dlaczego Apple robi to za darmo, a James Bond gardzi Androidem? Te badania pokazują, ile Twoich prywatnych danych wycieka z telefonu do różnych firm Krzywe zwierciadło: Tragedia w siedzibie HTC. Jeden z prezesów przebrał się za wyniki finansowe; trzech inwestorów zmarło na zawał Daleko nam do stworzenia ekranu smartfona, który byłby odporny zarówno na stłuczenia, jak i zarysowania Od kilku tygodni mogę płacić zbliżeniowo telefonem, ale... dlaczego miałbym to robić? Smartfony niszczą społeczeństwo? Oto 5 dziwnych zjawisk, których by nie było, gdyby nie rozwój technologii Bohaterowie filmu "Powrót do przyszłości II" przenoszą się do 21 października 2015! Czy wizja z filmu się sprawdziła? Apple i HTC - kto kogo kopiuje? Współczesna fotografia pokazuje, że profesjonaliście wystarczy smartfon Problem fragmentacji Androida to przede wszystkim problem w głowach blogerów Facebook testuje "Reakcje", czyli ze skrajności w skrajność Android 6.0 Marshmallow - jakie smartfony i tablety zostaną zaktualizowane? [aktualizacja #5] Czekasz aż smartwatche będą miały lepsze baterie? Możesz się nie doczekać, ale... Myślisz, że technologia zmieniła świat na gorsze, a kiedyś było lepiej? Nie, nie było Telefon vs tani blender, czyli "Will It Blend?" po polsku. Zaskakujący wynik konfrontacji Pamiętasz sieć Idea? Orange zajął jej miejsce 10 lat temu. Powspominajmy stare reklamy Żałuję, że ta funkcja smartfonów się nie przyjęła. Jeszcze jednak nie wszystko stracone Rynek telefonów jest dziurawy. Nie każdy znajdzie coś dla siebie Tęsknię za czasami, gdy topowe smartfony kosztowały 3000 zł Krzywe zwierciadło: Fani Androida rozczarowani iPhone'em 6s. Powód? Steve Jobs nigdy nie krytykował technologii 3D Touch Hej Siri, ile RAM-u ma iPhone 6s? Padł ostatni bastion długodystansowców. Nie chcemy już dobrych baterii w smartfonach? Targi IFA 2015 były niesamowicie nudne, ale 3 rzeczy przykuły moją uwagę (Nie)codzienne historie z życia fanów nowych technologii

Popularne w tym tygodniu:

Karty eSIM wchodzą na rynek smartfonów. Co trzeba o nich wiedzieć? iPhone w 2018 roku. Co dalej? Pixel 2 i Pixel 2 XL oficjalnie. Oto nowe flagowce Google'a, których Polacy nie dostaną Dawniej standard, dziś rarytas. 5 podstawowych funkcji telefonów, które umierają na naszych oczach Apple Watch to chyba jedyne urządzenie, którego używam codziennie i którego nie mam ochoty wymieniać na nowszy model Huawei Mate 10 Pro - pierwsze wrażenia Google Pixel 2 okiem użytkownika iPhone'a, czyli dlaczego nie czuję się zachęcony do przesiadki