"Koniec z roamingiem...". Nie, roaming się nie kończy

„Koniec z roamingiem" - straszą od kilku dni nagłówki serwisów informacyjnych w całym kraju. Spokojnie, roaming w Unii Europejskiej ma się dobrze. Ba, jeszcze nigdy nie miał się lepiej!

Roaming

Roaming (belchonock / depositphotos.com)

Czym w ogóle jest roaming? Jak czytamy na Wikipedii, jest to "mechanizm w bezprzewodowych sieciach telekomunikacyjnych, umożliwiający korzystanie z usług obcych sieci bądź punktów dostępowych w momencie, gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora lub dostawcy internetu, z którym podpisał umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych".

Roamingiem jest zatem sam proces korzystania z telefonu za granicą. Zresztą nie tylko, bo roamingiem (wewnętrznym) jest także wykorzystywanie np. infrastruktury Plusa, T-Mobile'a i Orange przez użytkowników Playa. Usługa ta nigdzie nie znika; dalej będzie można korzystać z telefonu za granicą i w zasięgu innych operatorów.

Póki co koszty związane z wykorzystaniem infrastruktury zagranicznych operatorów spadają na klientów. Od 15 czerwca stawki hurtowe będą niższe, dzięki czemu klient będzie mógł korzystać z internetu za granicą zgodnie ze stawkami krajowymi. Roaming nie zniknie, znikną dodatkowe opłaty za roaming.

Niezmiernie dziwi mnie popularność zwrotów "roaming się kończy", "koniec roamingu”, "dni roamingu są już policzone". Gdy przed kilkoma laty wybrani operatorzy wprowadzali darmowe SMS-y, nikt nie krzyczał: "koniec SMS-ów!".

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telekomunikacja:

Koniec z opłatami roamingowymi w Unii Europejskiej! Co zmieni się 15 czerwca? To ostatni moment na rejestrację karty SIM. Sprawdź, jak uniknąć kolejek Obniżenie stawek roamingowych w UE to jedno z najważniejszych wydarzeń 2016 roku Rejestracja karty SIM - co trzeba o niej wiedzieć? Obowiązkowa rejestracja kart prepaid w Polsce jest... zbyt bezproblemowa Efekt obniżenia stawek roamingowych? Kosmiczne koszty rozmów zagranicznych Zniesienie opłat za roaming w Unii Europejskiej rozegrano wzorowo. Nie rozumiem krytyki Obowiązkowa rejestracja kart SIM w Polsce - wszystko, co musisz wiedzieć Poważna awaria w Orange. Aktualizacja: jest rekompensata dla klientów Ponad 100 000 straconych klientów w 3 miesiące. Takie rzeczy tylko w T-Mobile Przetestuj HTC Vive w salonie T-Mobile i kup smartfona tajwańskiej firmy w promocji Nowa Formuła Unlimited na Kartę za 25 zł. Play odpowiada na ruch Orange T-Mobile na fajną promocję dla przenoszących numer, ale Play wprowadził jeszcze lepszą opcję Buckshee, czyli darmowy internet w Orange i Plusie Zaczęła się era post-mobile [wideo] Pakiet 1 TB (!) w T-Mobile. Ot tak, do wykorzystania za darmo Rejestracja do lekarza w Orange