Koniec marki TP. A co z telefonami stacjonarnymi?
Pamiętacie jeszcze te czasy, kiedy komórka była jedynie drogą alternatywą telefonu stacjonarnego, używaną w naprawdę pilnych potrzebach (albo dla szpanu, bądźmy szczerzy)? Kilkanaście lat temu nikomu nawet nie przyszłoby do głowy, że komórki tak szybko wykopią stacjonarną telefonię z rynku. A jednak.
Dzięki nieustannemu spadkowi cen za połączenia wychodzące, a także pojawianiu się coraz to nowych promocji korzystanie z sieci GSM stało się po prostu tańsze. Jeśli dodać do tego możliwość zabierania swojego telefonu wszędzie (nieważne, do sąsiadki czy Francji) oraz wprowadzanie coraz ciekawszych i ułatwiających życie usług dodatkowych, niewiele zostaje powodów do korzystania z telefonii stacjonarnej. Przynajmniej dla statystycznego Kowalskiego. Potwierdzeniem tego są zmiany, które nastąpią niedługo w TP.
Telekomunikacja Polska przez kawał czasu była dosłownie synonimem rozmów telefonicznych i korzystania z Internetu. Przede wszystkim dlatego, że nie dawało się tego wszystkiego robić bez angażowania TP. W tej chwili jednak operatorów mamy więcej, państwowy gigant telekomunikacyjny zmienił się w prywatną firmę, a telefonia stacjonarna szybko traci na znaczeniu. Zmieniło się więc nawet samo postrzeganie marki TP, zwłaszcza przez młodsze pokolenia klientów.
Marka TP niedługo zniknie. Prawdopodobnie właśnie w nadchodzącym roku marka Telekomunikacja Polska przejdzie podobny rebranding jak kiedyś IDEA i zmieni się w dobrze nam już znane Orange. Co się wówczas stanie z usługami stacjonarnymi?
Oczywiście, telefony w naszych domach zapewne jeszcze na parę lat zostaną. Oczekiwania klientów ciągle się jednak zmieniają, więc najprawdopodobniej telefonia stacjonarna jako taka zniknie, a zostaną po prostu kompleksowe pakiety usług zawierające zarówno ofertę telekomunikacyjną, jak i dostęp do Internetu czy programy telewizyjne. Kabel natomiast ustąpi miejsca technologiom mobilnym oraz VoIP.
Cóż, jest to w sumie nieuniknione: zmienił się sposób naszego korzystania z nowoczesnych technologii i nie ma raczej co liczyć na renesans telefonii stacjonarnej. Ciekawe, co wyprze kiedyś z rynku komórki.