Sony Xperia XZ Premium ma ekran 4K HDR. Co to właściwie znaczy?

Xperia XZ Premium jest pierwszym na świecie smartfonem wyposażonym w wyświetlacz 4K HDR, przy tworzeniu którego wykorzystano szereg innowacyjnych technologii. O jakie dokładnie rozwiązania chodzi? Czym wyróżnia się ten ekran na tle konkurencji?

Sony już w 2015 roku zaprezentowało Xperię Z5 Premium, która była pierwszym telefonem z panelem o powalającej rozdzielczości 4K. Teraz japońska firma we flagowej Xperii XZ Premium wprowadza znacznie ulepszoną wersję tego wyświetlacza. Wykorzystano w nim również szereg dodatków, które znane są z telewizorów Sony Bravia.

Triluminos, czyli odwzorowanie kolorów na wysokim poziomie

Nowy, 5,5-calowy ekran IPS LCD w Xperii XZ Premium wykonano w technologii Triluminos, którą praktycznie żywcem przeniesiono z segmentu telewizorów. W rozwiązaniach tego typu stosuje się osobne diody (LED) dla światła czerwonego, zielonego i niebieskiego, a za kompozycję wyjściowego obrazu odpowiada zaawansowany silnik X-Reality.

Najważniejszą zaletą wyświetlacza Triluminos jest możliwość wyświetlania szerokiej palety kolorów, w której zachowane są różnice między poszczególnymi odcieniami — pokrywa on 138 proc. palety sRGB. Ekran z Xperii XZ — ujmując to prosto — cechują dobrze odwzorowane, nasycone kolory, co widoczne jest nie tylko przy oglądaniu zdjęć i materiałów wideo, ale i graniu w tytuły o dobrej grafice.

Programowy silnik, który odpowiada za wyświetlany obraz, daje także dostęp do funkcji X-Reality dla urządzeń mobilnych. To kolejne rozwiązanie, które Sony przeniosło do smartfonów z telewizorów Bravia.

Xperia XZ Premium

Na rozwiązanie to składają się trzy programowe funkcje:

  • redukcja szumu - zapewnia płynne wyświetlanie materiałów nagranych przy słabym oświetleniu i redukuje ilość niechcianego cyfrowego szumu;
  • poprawianie konturów obiektów - opcja, która analizuje wyświetlany obraz, a następnie wyostrza kontury jego elementów, dzięki czemu są wyraźnie widoczne;
  • reprodukcja pikseli - algorytm analizuje obrazu, a następnie dodaje brakujące piksele tak, aby pasowały do sąsiednich, dzięki czemu możliwe jest oglądanie wideo w tzw. superrozdzielczości.

Ekrany Triluminos i funkcja X-Reality dostępne są już wielu smartfonach Sony, ale w Xperii XZ Premium wyświetlacz został wzbogacony o jeszcze jedną funkcję, która wyciąga wiele z tych rozwiązań — tryb HDR.

Zobacz również: Orange

HDR sprawi, że użytkownicy zobaczą jeszcze więcej

Tryb HDR z telewizorów Bravia, który umożliwia wyświetlanie materiału wideo o wysokiej rozpiętości tonalnej, można od teraz znaleźć również w smartfonach. Xperia XZ Premium jest jednym z pierwszych smartfonów na rynku, który wspiera mobilną wersję standardu HDR, a przy tym jedynym, który umożliwia jego oglądanie w jakości 4K.

Co oznacza to dla użytkowników? Oglądając filmy na Xperii XZ Premium można liczyć na to, że widoczne będą na nich większa liczba detali i żywsze kolory, a kontrast będzie wyższy. HDR umożliwia bowiem podświetlenie ciemniejszych elementów obrazu, a także zmniejszenie jasności punktów, które wydają się prześwietlone. Ujmując to krótko — możliwe jest dostrzeżenie detali ukrytych w cieniu, a także obiektów, które wystawione są na działanie promieni słonecznych (szczególnie tych jasnych).

Użytkownicy, którzy chcą wykorzystać pełnię możliwości ekranu, w Xperii XZ Premium mogą sięgnąć po aplikację Amazon Prime Video. Preinstalowany przez Sony program daje dostęp do szeregu filmów i seriali, które obsługują tryb HDR. Można spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości bazę materiałów w HDR użytkownikom urządzeń mobilnych udostępni również Netflix, który póki co oferuje je jedynie dla większych urządzeń (telewizory, monitory).

Na tym jednak nie koniec. Producenci gier komputerowych i konsolowych od niedawna wydają gry wspierające tryb HDR, o czym doskonale wiedzą użytkownicy konsoli Sony Playstation 4. Nie będzie trzeba długo czekać na pierwsze mobilne tytuły obsługujące tę technologię. Tym bardziej, że twórcy popularnych silników Unreal Engine i Unity dodali już odpowiednie funkcje w swoich narzędziach.

Xperia XZ Premium ze Snapdragonem 835

Idealny ekran dla fanów wirtualnej rzeczywistości

Ostatnią, a zarazem najbardziej zwracającą uwagę cechą wyświetlacza Xperii XZ Premium jest jego rozdzielczość. Ten 5,5-calowy panel wyświetla obraz o rozdzielczości 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Przekłada się to na rekordowo wysokie zagęszczenie pikseli na cal na poziomie aż 806. Warto też pamiętać, że sprzęt dostosowuje rozdzielczość do wyświetlanego obrazu — maile przeczytamy w zwykłym HD, bo do takich zastosowań więcej nie potrzeba. Dzięki temu urządzenie jest energooszczędne, a bateria starcza na długo.

W 4K pojedyncze piksele są tak małe, że nie można ich dostrzec nawet, gdy patrzy się na wyświetlacz Xperii XZ Premium z bardzo małej odległości. Podobnie jest w przypadku paneli QuadHD, które mają nieco niższą rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli, więc może wydawać się, że rekordowe zagęszczenie pikseli będzie zaletą ekranu jedynie na papierze. Nie jest to jednak prawdą.

Żyjemy obecnie w czasie, w którym popularność zdobywa wirtualna rzeczywistość. Dotyczy to nie tylko dedykowanych systemów, jak Playstation VR, ale i mobilnych przystawek, które zamieniają smartfony w gogle wirtualnej rzeczywistości. Użytkownicy na ekran smartfona patrzą w nich przez soczewki, więc są w stanie wychwycić pojedyncze piksele i oddzielające je linie, co znane jest jako efekt screen-door.

W przypadku ekranów FullHD i QuadHD jest on dobrze widoczny, co obniża komfort grania czy oglądania treści VR. W ekranie o rozdzielczości 4K pojedyncze piksele i oddzielające je linie stają się na tyle małe, że nie są tak bardzo odczuwalne. Co ważne — nie chodzi jedynie o wyświetlanie treści w natywnej rozdzielczości 4K, ale w mniejszych rozdzielczościach (skalowanie obrazu).

Myślę więc, że śmiało można stwierdzić, że Sony Xperia XZ Premium będzie z pewnością najlepszym smartfonem do wyświetlania treści w wirtualnej rzeczywistości. Ma nie tylko jeden z najbardziej zaawansowanych ekranów IPS LCD, jakie dostępne są na rynku, ale wydajny układ Snapdragon 835, który będzie dobrze radzić sobie nawet z wymagającymi tytułami.

Materiał powstał we współpracy z Sony Mobile.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Te smartfony zobaczymy już jesienią. Będzie tego sporo Nokia 5800 XpressMusic - jeszcze tylko wersji mini brakuje HTC M7 to może być coś nowego. Czy jednak zmiecie konkurencję? Jak Orange chce ratować telefony stacjonarne? HTC z własnym sklepem muzycznym i PlayStation Suite? Czemu nie... 5G Ready? Taką żenadę mógł odwalić tylko Play Apple znów chce być w modzie Postanowione: kupuję iPhone'a 7 jeśli Apple nie spieprzy jednej rzeczy Google chyba nie załapał, o co chodzi w systemowych gestach. Te w Androidzie P nie mają sensu Jak realme chce walczyć z Xiaomi? Wywiad z szefem firmy na Europę Wschodnią Podsumowanie ankiety "Od jakiego czasu posiadasz telefon komórkowy?" iPhone prototyp na wideo. Mógł mieć kółko nawigacyjne

Popularne w tym tygodniu:

U innych standard, u Apple'a marzenie. 5 funkcji, których w iPhonie 12 Pro zabrakło vivo w Polsce. Drugiego Xiaomi nie będzie, ale i tak jest się czym ekscytować 5G w iPhonie 12? Apple zrobił to dla operatorów, nie dla ciebie iPhone 12 to klasyczna ekościema. Apple nawet się z tym nie kryje [opinia]