Xperia XZ Premium vs Xperia XZ - porównanie flagowców Sony

Xperia XZ Premium vs Xperia XZ - porównanie flagowców Sony

Xperia XZ Premium vs Xperia XZ - porównanie flagowców Sony
Łukasz Skałba
08.05.2017 13:10, aktualizacja: 19.05.2017 11:04

Kilka dni temu byłem w Lizbonie na prezentacji najnowszego flagowca ze stajni Sony - modelu Xperia XZ Premium. Jest dostępny w przedsprzedaży już od 8 maja, więc warto przyjrzeć mu się bliżej. Zapraszam na porównanie najnowszej Xperii XZ Premium i Xperii XZ, która na rynku dostępna jest od kilku miesięcy.

Jeszcze lepsze wzornictwo

Design nowych Xperii może się podobać. Jedni chwalą go za niewątpliwą elegancję i minimalistyczną formę, choć niektórzy zauważają też szerokie ramki nad i pod ekranem. Fakt, są one wyraźnie większe niż w Galaxy S8 czy LG G6, ale warto zauważyć, że flagowce Sony jako jedyne oferują pełnoprawny system głośników stereo. Znajdziemy go zarówno na pokładzie Xperii XZ Premium, jak i Xperii XZ.

Xperia XZ i Xperia XZ Premium
Xperia XZ i Xperia XZ Premium

Xperia XZ Premium jest większa (ma większy wyświetlacz). Jej bryła jest bardzo podobna do tańszej XZ, ale zastosowane materiały są już zupełnie inne. Xperia XZ miała obudowę wykonaną ze specjalnego stopu metalu o nazwie ALKALEIDO. Najnowszy flagowiec Japończyków został natomiast wykonany ze szkła Gorilla Glass 5. To właśnie tym materiałem pokryty został zarówno przedni, jak i tylny panel.

Warto zaznaczyć, że wykończenie szklanego tyłu znacząco różni się od innych szklanych telefonów. W przypadku Xperii XZ Premium w znacznym stopniu obija ono padające światło, dzięki czemu może w awaryjnych sytuacjach służyć za lusterko. Urządzenie bardzo się błyszczy, co wygląda fenomenalnie.

Pozostałe różnice to niezauważalne na pierwszy rzut oka detale. Jednak to właśnie one powodują, że Xperia XZ Premium rzeczywiście wydaje się w odbiorze jeszcze bardziej premium niż Xperia XZ. Dobra robota, Sony.

Xperia XZ i Xperia XZ Premium
Xperia XZ i Xperia XZ Premium

Większe możliwości fotograficzne

Wraz z Xperią XZ, Sony wprowadziło nową 23-megapikselową matrycę oraz kilka inteligentnych rozwiązań fotograficznych. Na uwagę zasługuje chociażby predykcyjny system ustawiania ostrości, który ułatwia wykonywanie ostrych zdjęć szybko poruszających się obiektów.

Ciekawy jest również system automatycznego dostosowywania balansu bieli, który do pomiaru informacji o kolorach używa nie tylko czujników RGB, ale również czujnika podczerwieni. Zwiększa to precyzję i szybkość działania automatyki w słabszych warunkach oświetleniowych. Przydatna jest również technologia 5-osiowej stabilizacji obrazu podczas filmowania.

Obraz

Super slow motion? Właśnie na taką nowość od dawna czekałem!

Sony Xperia XZ Premium to bardzo ważny krok jeśli chodzi o rozwój mobilnej fotografii i filmowania. Japoński gigant zastosował zupełnie nową matrycę o nazwie Motion Eye. Ma ona 19 Mpix i współpracuje z sensorem wyposażonym we własną pamięć odpowiadającą za szybkie przechwytywanie informacji obrazowej i magazynowanie jej w buforze.

Większość dostępnych na rynku flagowców oferuje funkcję nagrywania w zwolnionym tempie. Filmy można wtedy rejestrować z szybkością 120 klatek na sekundę (zazwyczaj). Sensor Xperii XZ Premium umożliwia przechwytywanie kosmicznych 960 klatek na sekundę. O ile we flagowcach konkurencji możemy zwolnić nagranie wideo 4-krotnie, o tyle w przypadku flagowca Sony, możemy spowolnić je aż 32-krotnie. Pozwala to na zamrożenie ruchu nawet w przypadku bardzo szybkich i dynamicznych scen.

Sony Xperia XZ Premium - Slow Motion

Powyżej zamieszczam trzy nagrane przeze mnie materiały. Ten ostatni został nagrany w sztucznym oświetleniu, przez co widoczne jest wyraźne migotanie obrazu. Niestety, jest to częsty efekt i zależy od źródła światła. Jest on skrajnie trudny do wyeliminowania i występuje nawet w profesjonalnych kamerach slow motion. Jeśli chcemy nagrać zapierający dech w piersiach spowolniony film, powinniśmy więc zadbać o naturalne doświetlenie sceny.

Slow motion zostało zrealizowane tak jak należy

Załóżmy, że próbujemy nagrać eksplozję. Wyzwolenie migawki bezpośrednio przed nią jest skrajnie trudne. W przypadku Xperii XZ Premium został opracowany system oparty na buforze, który na bieżąco przechwytuje obraz w bardzo szybkim tempie.

O tym, jakie fragmenty filmu będą widoczne w zwolnionym tempie, decydujemy już podczas nagrywania materiału. Gdy włączymy rejestrowanie, pojawi się przed nami specjalny przycisk, podobny do spustu migawki w aparacie. Gdy go tapniemy, smartfon zapisze dany moment (około sekunda) w 960 klatkach na sekundę.

Co ważne, jak już wspomniałem, rozwiązanie to oparte jest na buforze. Wystarczy więc, że wciśniemy spust w momencie zdarzenia, aby Xperia zarejestruje w spowolnieniu całą akcję od samego początku. Inaczej mówiąc, spowolniony będzie fragment zarejestrowany już około sekundę przed tapnięciem. Sprytne.

Xperia XZ Premium
Xperia XZ Premium

Slow motion to nie jedyna fotograficzna nowość

Ciekawie prezentuje się również rejestrowanie predykcyjne. Gdy robimy zdjęcia szybko poruszających się obiektów, często przegapiamy odpowiedni moment i uchwycimy całą sytuację zbyt późno. Aparat Xperii XZ Premium rejestruje zdjęcia na sekundę przed wciśnięciem spustu migawki. Przy każdym jego tapnięciu mamy do wyboru cztery fotografie, w tym trzy zrobione ułamek sekundy wcześniej.

Wyświetlacz 4K HDR

Xperia XZ ma 5,2-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1080p. Jest on ostry i ma fajnie nasycone kolory, ale nie umywa się do tego, co znajdziemy w Xperii XZ Premium. Wyświetlacz w nowym modelu pracuje w rozdzielczości 4K, co przekłada się na znacznie wyższe zagęszczenie pikseli i niewyobrażalną ostrość. Ma przekątną 5,5 cala.

Flagowce konkurencji mają ekrany o rozdzielczości 2K, co jest i tak bardzo dobrym wynikiem. Xperia XZ Premium jest jednak pod tym względem jeszcze lepsza, co docenią głównie osoby korzystające z gogli VR.

Oprócz kosmicznej rozdzielczości XZ Premium zyskała również wsparcie dla standardu HDR. Dzięki temu, materiały HDR wyświetlane na smartfonie mają znacznie większą rozpiętość tonalną i są bogatsze w detale. Powiedziałbym nawet, że jest to ważniejsza nowość niż 4K. O ile różnica między 2K a 4K jest bardzo ciężko dostrzegalna, o tyle technologia HDR, kolokwialnie mówiąc, odwala kawał dobrej roboty.

Na moim egzemplarzu Xperii XZ Premium wgrany był przykładowy film 4K HDR i powiem wam, że rzeczywiście różnica między SDR a HDR jest bez problemu dostrzegalna.

Ekran 4K HDR Xperii XZ Premium
Ekran 4K HDR Xperii XZ Premium

Pozostałe nowości

Projektując aparat Xperii XZ Premium, inżynierowie skorzystali z rozwiązań opracowanych dla aparatów i lustrzanek Sony, a projektując wyświetlacz - z technologii obecnych we flagowych telewizorach Sony Bravia. Według mnie dwiema najważniejszymi różnicami między Xperią XZ a XZ Premium jest tryb super slow motion i ekran zgodny ze standardem HDR. Nie mogę jednak pominąć kilku innych znaczących różnic.

W Xperii XZ premium Sony postanowiło zastosować najwydajniejszy obecnie procesor Qualcomma - Snapdragon 835. W stosunku do Xperii XZ zwiększyła się również ilość pamięci RAM (z 3 GB na 4 GB). Różnice w wydajności nie są jednak bardzo dostrzegalne przy codziennym użytkowaniu - oba smartfony działają błyskawicznie.

Xperia XZ Premium ma również nieco większą baterię, nowocześniejsze moduły łączności, szybszą pamięć flash oraz Bluetooth 5.0, który umożliwia chociażby podłączenie do smartfona dwóch głośników jednocześnie.

Sony Xperia XZ Premium
Sony Xperia XZ Premium
ProducentSony
Model procesoraQualcomm Snapdragon 835 MSM8998
SegmentSmartfon flagowy
System operacyjnyAndroid 7.1
Przekątna ekranu5.5″
Rozdzielczość ekranu3840 x 2160
Maksymalna pamięć operacyjna4 GB RAM
Maksymalna pamięć wewnętrzna64 GB
Rozdzielczość matrycy19 Mpix
Pojemność akumulatora3230 mAh
Przejdź do pełnej specyfikacji

Który smartfon jest bardziej opłacalny?

Xperia XZ kosztuje obecnie około 2500 zł. Decydując się na tego smartfona, użytkownik otrzyma bardzo ładny i świetnie wykonany kawałek sprzętu, który oferuje wodoszczelną obudowę, wysoką wydajność i ciekawe możliwości fotograficzne.

Xperia XZ Premium to z kolei wydatek rzędu 3200 zł. Za dodatkowe 700 zł użytkownik otrzymuje bezkonkurencyjny tryb super slow motion, który daje bardzo dużo frajdy, ekran HDR o kosmicznej rozdzielczości 4K, jeszcze lepszą jakość wykonania, większą baterię, wyższą wydajność i nowocześniejsze moduły łączności. Czy warto dopłacić? Z perspektywy gadżeciarza - na pewno.

Jeśli jesteście zainteresowani Xperią XZ Premium, warto przyjrzeć się ofercie przedsprzedażowej. W cenie 3200 zł oprócz samego smartfona można otrzymać flagowe słuchawki Sony o wartości 1300 zł. Są one bezprzewodowe, oferują cyfrowe tłumienie odgłosów otoczenia i wykorzystują w 100 proc. możliwości audio Xperii XZ Premium (dźwięk o wysokiej rozdzielczości i bezprzewodowa transmisja dźwięku LDAC).

Xperia XZ i XZ Premium
Xperia XZ i XZ Premium
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)