Android Q: podsumowanie przecieków na temat nadchodzącej wersji systemu

Android Q: podsumowanie przecieków na temat nadchodzącej wersji systemu

Android Q: podsumowanie przecieków na temat nadchodzącej wersji systemu
Miron Nurski
05.03.2019 12:22, aktualizacja: 05.03.2019 13:22

Google nie zapowiedział jeszcze tegorocznego Androida Q, ale do sieci regularnie trafiają przecieki na jego temat. Pora je podsumować.

Android Q, który najpewniej będzie oznaczony numerem 10, powinien mieć swoją oficjalną premierę dopiero późnym latem lub wczesną jesienią. Prawdopodobnie jednak w ciągu kilku tygodni Google wypuści wersję deweloperską, a następnie ruszy z publicznymi testami beta.

Zanim to nastąpi, warto przyjrzeć się dotychczasowym przeciekom.

Android Q z ciemnym motywem graficznym

Przed kilkoma tygodniami serwis XDA Developers dotarł do wczesnej kompilacji nadchodzącego systemu, którą udało się uruchomić. Redaktorzy serwisu znaleźli w ustawieniach opcję odpowiedzialną za włączenie ciemnego motywu graficznego.

Android Q stanie się ciemniejszy
Android Q stanie się ciemniejszy© xdadevelopers.com

Google chce więc najwidoczniej dołączyć do popularnego ostatnio trendu. Niedawno ciemny motyw graficzny trafił do Messengera.

Zmianę tę (będącą tak naprawdę powrotem do korzeni) odczują przede wszystkim użytkownicy "czystej" wersji systemu. Wiele nakładek producentów ma opcjonalny tryb nocny od dawna.

Oprócz ciemnego motywu, Google może także zaimplementować więcej narzędzi personalizacyjnych, pozwalających zmienić kształt oraz kolor różnych elementów interfejsu.

Android Q z trybem desktopowym

Ten sam przeciek ujawnił, że w ustawieniach deweloperskich pojawiła się opcja włączenia trybu desktopowego, który opisywany jest jako "wymuszenie eksperymentalnego trybu pulpitu na zewnętrznych ekranach".

Funkcja ta nie jest jeszcze aktywna, ale wygląda na to, że Google pracuje nad odpowiednikiem platformy DeX Samsunga.

Android Q z większą kontrolą nad uprawnieniami

System Google'a nie od dziś pozwala przyznawać lub zabierać pojedynczym aplikacjom dostęp do lokalizacji, mikrofonu, aparatu czy innych uprawnień. W Androidzie Q ma to działać jeszcze lepiej, co także odkrył serwis XDA Developers.

Użytkownik będzie miał większą kontrolę nad uprawnieniami
Użytkownik będzie miał większą kontrolę nad uprawnieniami© xdadevelopers.com

Oto najważniejsze zmiany:

  • uprawnienia będzie można przyznawać czasowo, tylko na czas użycia aplikacji, by mieć pewność, że apka nie śledzi lokalizacji, gdy jest nieużywana;
  • jeśli apka działająca w tle śledzi chociażby lokalizację, system poinformuje o tym użytkownika;
  • aplikacjom będzie można przyznawać dostęp do pojedynczych folderów, a nie całej pamięci urządzenia;
  • aplikacje pracujące w tle stracą dostęp do zawartości schowka;
  • w ustawieniach pojawią się czytelne wykresy informujące użytkownika o tym, z których uprawnień i kiedy korzystają poszczególne apki.

Android Q z udoskonalonym simlockiem

Serwis 9to5Google zauważył, że w kodzie źródłowym Androida zostały ostatnio wprowadzone zmiany świadczące o tym, że Google szykuje się do udoskonalenia simlocka. Wygląda na to, że w przypadku Androida Q operatorzy będą mogli:

  • tworzyć białe i czarne listy operatorów (również wirtualnych), dzięki czemu blokada simlock będzie mogła dotyczyć tylko niektórych sieci;
  • nałożyć (lub nie) blokadę simlock niezależnie dla obu slotów na karty SIM.

W Polsce operatorzy zaczęli rezygnować z simlocka już wiele lat temu, więc zmiany te raczej nie wpłyną na nasz rynek.

Android Q z drobnymi zmianami w nawigacji

Android 9 Pie wprowadził nowy sposób nawigacji, bazujący na gestach. W nowej wersji systemu ma on zostać udoskonalony, co odkrył serwis XDA Developers.

Exclusive: This is Android Q's New Gestures - No More Back Button?

Przede wszystkim z paska nawigacji całkowicie zniknąć na przycisk Wstecz, który teraz wyświetlany jest kontekstowo. Ponadto przełączanie się między aplikacjami ma być wygodniejsze.

Te zmiany również dotyczyć będą przede wszystkim "czystej" wersji Androida. Wielu producentów stosuje własne systemy nawigacyjne.

Android Q może pozwolić przywrócić starsze wersje aplikacji

Ten sam serwis zauważył, że w kodzie systemu pojawiły się wzmianki świadczące o zmianach w sposobie aktualizacji aplikacji.

Wiele wskazuje na to, że Android Q pozwoli na wygodny powrót do starszej wersji programu. Może to być przydatne w sytuacji, gdy nowa wersja z jakiegoś powodu nie działa prawidłowo, co czasem się zdarza.

Android Q z natywnym wsparciem dla skanerów twarzy

Ekipa XDA przeczesując nową wersję systemu natknęła się także na sporo odniesień do funkcji skanowania twarzy.

Dodanie natywnego wsparcia dla tej funkcji może sprawić, że telefony uzbrojone w skanery twarzy pozwolą chociażby logować się w taki sposób do aplikacji bankowych.

Oczywiście przecieki te nie bazują na finalnej wersji systemu, więc w zasadzie każda z opisanych funkcji może jeszcze zostać przez Google'a usunięta. Na szczęście premiera deweloperskiej wersji Androida Q powinna nastąpić niedługo.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)